Stolica Ojca Mateusza. Zobacz, co można zwiedzić w Sandomierzu
Dawniej był miastem królewskim, a dzisiaj z większością zabudowy stanowi pomnik historii oraz występuje w serialu “Ojciec Mateusz”. Zobacz, jakie atrakcje czekają na turystów udających się w kierunku Sandomierza.
Sandomierz jest miastem znajdującym się w woj. świętokrzyskim. Leży nad Wisłą, na siedmiu wzgórzach, skąd wziął swoją niecodzienną nazwę “mały Rzym”. Sama historia tego miejsca sprawia, że warto bliżej poznać to miasto. Wybraliśmy trzy atrakcje, które mogą was zainteresować w trakcie zwiedzania Sandomierza.
Pół kilometra podziemi w Sandomierzu
Podziemia w Sandomierzu owiane są tajemnicą. W jednej z legend podaje się, że trasa z podziemnymi korytarzami ciągnęła się od wiosek Kobierniki i Krakówka aż na drugi brzeg Wisły do zamku w Baranowie Sandomierskim. Przez lata podziemia służyły za schron dla mieszkańców. Niestety były też przyczyną katastrof budowlanych. W wyniku przeprowadzonych prac górniczych zostawiono 470 metrów trasy, która od lat 70. stanowi atrakcję turystyczną Sandomierza. Koszt zwiedzania wynosi 19 (bilet ulgowy) lub 23 zł (bilet normalny). W sezonie turystycznym można wejść pod ziemię codziennie w godzinach od 9 do 19.
W okolicy będziecie mogli też zobaczyć piękny rynek sandomierski oraz Kamienicę Oleśnickich, w której znajduje się zbrojownia rycerska Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. A dla serialomaniaków jest szansa zobaczenia miejsc, gdzie kręcony jest serial “Ojciec Mateusz”.
Muzeum zamkowe w Sandomierzu
Na terenie zamku zostało utworzone Muzeum Okręgowe. Kiedyś składał się z czterech skrzydeł obejmujących kolumnowy dziedziniec. Niestety w wyniku najazdu szwedzkiego został on wysadzony w powietrze. Z budowli pozostało tylko zachodnie skrzydło. Obecnie znajdują się tam eksponaty archeologiczne, etnograficzne, a także kolekcja numizmatyczna, dzieł sztuki i literatury pisarzy związanych z Sandomierzem i okolicami.
Wstęp do muzeum kosztuje 12 (bilet ulgowy) lub 20 zł (bilet normalny). W sezonie turystycznym jest otwarte w godzinach od 11 do 18.
Góry Pieprzowe
Niedaleko miasta znajdują się Góry Pieprzowe, na których występują rzadkie gatunki owadów. Są rezerwatem geologiczno-przyrodniczym, gdzie chroni się gatunki należące do roślinności stepowej. Jest to wyjątkowe miejsce i to na skalę europejską. Tylko tam można natrafić na krwawnika szczecinkolistnego, roślinę uznaną w Polsce za wymierającą. Niezwykłości temu miejscu dodają też odsłonięte skały kambryjskie, które istnieją od 500 mln lat, oraz skupiska 15 gatunków dzikich róż. Można powiedzieć, że dla botaników i geologów jest to istny raj na ziemi.
Źródło: sandomierz.eu