Turysci.pl > Polska > Stewardessa odznaczona przez prezydenta zwolniona z LOT. Brała udział w locie kpt. Wrony
Patryk Korzec
Patryk Korzec 24.03.2022 21:55

Stewardessa odznaczona przez prezydenta zwolniona z LOT. Brała udział w locie kpt. Wrony

Zwolnili stewardessę odznaczoną przez prezydenta
zdjęcie poglądowe/fot. wikimedia.org/Brandmeister/CC0 1.0/https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.en
  • PLL LOT zamierzają zwolnić 270 pracowników ze swojej załogi. Decyzja ta miała zostać ustalona ze związkowcami

  • W niedzielę rano wypowiedzenie dostała również, po 26 latach pracy dla LOT, szefowa pokładu Dreamlinera, Magdalena Gortat

  • Słynna polska stewardessa 1 listopada 2011 roku była na pokładzie lotu kpt. Wrony. Samolot lecący z USA lądował wtedy na płycie lotniska Chopina bez wysuniętego podwozia

Magdalena Gortat to najsłynniejsza polska stewardessa, która brała udział w locie kpt. Wrony w 2011 roku. Została za to odznaczona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, a w niedzielę rano w nieprzyjemny sposób dowiedziała się, że straciła pracę.

Najsłynniejsza stewardessa w Polsce straciła pracę w LOT

O 8 rano w niedzielę szefowa pokładu Dreamlinera otworzyła maila z niespodziewanym wypowiedzeniem.

Dostałam wypowiedzenie. Jest niedziela, w związku z tym nie udało mi się zapoznać z podstawą zwolnienia. Jest to dla mnie zaskoczenie po 26 latach pracy – opowiedziała Gazecie Wyborczej Gortat.

Wiadomość o tej sytuacji przekazał również Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego na swoim koncie na Facebooku.

Magdalena Gortat, szefowa pokładu Dreamlinera. Wzorowa stewardessa i pracownik Polskich Linii Lotniczych LOT. Niestety nie dla Prezesa. Odważyła się na krytykę, biorąc udział w strajku. To przekreśla wszystko. Zemsta jest ważniejsza dla Prezesa LOTu, niż zasługi dla firmy. Liczą się tylko prywatne pobudki... [pis. org.] – czytamy we wpisie.

UDOSTĘPNIAJCIE !!!!Niedziela, 8 rano. Kolejne e-maile z wypowiedzeniem. Tym razem jedną z ofiar jest ktoś wyjątkowy,...

Opublikowany przez ZZPPiL.Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego. Niedziela, 21 lutego 2021

Przypomnijmy, że Magdalena Gortat była na pokładzie Boeinga 767, lecącego z Newark (USA) do Warszawy, pilotowanego przez kpt. Tadeusza Wronę. Maszyna musiała awaryjnie lądować na lotnisku Chopina bez wysuniętego podwozia.

Sytuacja była wyjątkowo niebezpieczna, a procedura posadzenia samolotu na płycie lotniska wyjątkowo ryzykowna, ale na szczęście wszystko skończyło się dobrze. Zarówno członkowie załogi, jak i kpt. Wrona, odznaczony potem Krzyżem Oficerskim Ordery Odrodzenia Polski przez Bronisława Komorowskiego, stali się znani na arenie międzynarodowej, a o szczęśliwym lądowaniu rozpisywały się media z całego świata.

Kłopoty w Polskich Liniach Lotniczych LOT

Informacje o zwolnieniach stewardess i innych członków załogi Polskich Liniach Lotniczych LOT pojawiły się w sieci 15 lutego 2021 roku. Media dotarły wtedy do informacji, zgodnie z którymi ponad 20 pracowników dostało wypowiedzenia, a to niestety dopiero okazał się początek zmian.

samolot-pll-lot-1614005697.jpg
Samolot PLL LOT

Samolot PLL LOT/fot. wikimedia.org/BriYYZ/CC BY-SA 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

Przewoźnik zawarł porozumienie ze związkowcami, na mocy którego pracę ma stracić łącznie 270 pracowników. Początkowy plan zakładał zwolnienie 300 osób z załogi, która liczyła około 2000 osób. Wyjątkowe kontrowersje jednak wywołuje sposób informowania ludzi, że współpraca z nimi zostaje zakończona.

Związkowcy podkreślali, że zwolnienia nie są transparentne, co wywołuje wśród pracowników wyjątkowo nerwową atmosferę. Pojawiły się też informacje, że zatrudnione osoby wypowiedzenia dostają np. z samego rana w weekendy lub w piątkowe popołudnia.

Na te zarzuty odpowiedział rzecznik PLL LOT. Jego zdaniem wszystko odbywa się zgodnie z przepisami oraz porozumieniem, które zostało zawarte ze związkowcami.

Jeśli ktoś otrzymał wypowiedzenie w sobotę lub niedzielę, oznacza to, że dla danej osoby był to dzień roboczy i że ta osoba w tym czasie miała zaplanowaną pracę – wytłumaczył Krzysztof Moczulski, cytowany przez RMF FM.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źrodło: Twitter