Turysci.pl
Burza wokół paszportów szczepionkowych

fot. unsplash.com/Lukas

Spór w sprawie paszportów koronawirusowych. Obawa o dyskryminację

7 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Eurodeputowani dopatrzyli się poważnego problemu związanego z wprowadzeniem tzw. paszportów szczepionkowych. Z założenia miały one pozwolić na swobodne podróże turystyczne po Europie. Problem w tym, że może tu występować dyskryminacja osób niezaszczepionych w sytuacji, gdy testy na COVID-19 są płatne.

  • Komisja Europejska chce wprowadzić tzw. paszporty szczepionkowe, by pobudzić do życia europejski sektor turystyczny

  • Eurodeputowani wskazują, że nowy dokument może dyskryminować osoby, które nie przyjmą preparatu, a będą chciały podróżować na podstawie negatywnych wyników testów na COVID-19

  • Jak zauważają, paszporty szczepionkowe mają być darmowe, a za testy trzeba zwykle płacić, co podzieli turystów

Problemy wokół tzw. europejskiego paszportu szczepionkowego nie mają końca. Pomysł ten od samego początku wywołuje kontrowersje i dyskusję na temat dyskryminacji turystów, którzy nie będą chcieli przyjąć preparatu przeciwko COVID-19.

Na tę kwestię zwracała również uwagę Światowa Organizacja Zdrowia, oficjalnie nie popierając idei paszportu szczepionkowego. Teraz okazuje się, że podobne spojrzenie na tę sprawę mają eurodeputowani.

Karkonoski Park Narodowy przypomina o zamknięciu szlaków

Na 11 szlakach są zamknięte odcinki dla ruchu turystycznego. KPN przypomina

CZYTAJ DALEJ

Paszporty szczepionkowe dyskryminują turystów?

RMF FM poinformowało, że eurodeputowani mają wątpliwości co do kwestii sprawiedliwego traktowania turystów po wprowadzeniu paszportu szczepionkowego. Zauważają, że dzięki paszportom ruch międzynarodowy będzie swobodny i osoby, które przyjmą preparat, nie będą musiały przechodzić kwarantanny po przylocie do krajów europejskich.

Z izolacji zwolnione są też osoby, które okażą negatywny test na COVID-19. Ma być on zawarty w nowym dokumencie. Problem jednak w tym, że szczepionki są darmowe i przyjąć je może każdy. Testy natomiast często kosztują poważne pieniądze.

Zrobienie testu PCR, wymaganego na granicy części krajów, często kosztuje nawet 400 zł. W przypadku wyjazdu na wakacje całej rodziny, koszt testów może znacząco zwiększyć ogół wydatków przeznaczonych na wczasy.

Z tego powodu europarlamentarzyści domagają się wprowadzenia darmowych testów na obecność COVID-19 dla osób podróżujących za granicę. Problem jednak w tym, że na wprowadzenie darmowych testów nie zgadza się Rada Unii Europejskiej, którą popiera Komisja Europejska.

Decyzja o tym, czy testy są darmowe, czy też nie, należy do rządów poszczególnych krajów. Te natomiast niechętnie rozważają wprowadzenie badań, za które nie będzie trzeba płacić. Jak przekazało RMF FM, ostatecznie dyskusja ma zostać wznowiona w przyszłym tygodniu.

W mediach pojawiają się sugestie, że kompromisem do pewnego stopnia mogłoby być respektowanie przez kraje europejskie tańszych testów antygenowych. W Polsce zwykle nie kosztują one więcej niż 200 zł, to jednak tylko teoria i nie ma informacji, by trwały nad nią dyskusje.

Problemy wokół europejskich paszportów szczepionkowych

Przypomnijmy, że dyskusje nad Certyfikatami trwają od dawna i z każdym miesiącem są coraz bardziej burzliwe. Już na początku marca wielu europejskich polityków wskazywało na wady tego pomysłu.

Emmanuel Macron, prezydent Francji, sugerował wtedy, że szczepienie nie może dawać podróżnym dodatkowych przywilejów. Poparła go m.in. Angela Merkel, która zauważyła ponadto, że nie wszyscy mają taki sam dostęp do preparatów.

W Polsce Mateusz Morawiecki niedawno ogłosił, że wszyscy chętni powinni mieć możliwość zaszczepienia się jeszcze przed końcem sierpnia, a może nawet wcześniej. W najgorszym wypadku jednak może to oznaczać, że niektóre osoby na wczasy nie będą mogły jechać na podstawie certyfikatu szczepienia, bo nie zdążą przyjąć drugiej dawki w czasie sezonu urlopowego. Co za tym idzie, chcąc lecieć na urlop, będą musieli z własnej kieszeni zapłacić za testy, by nie musieć przechodzić kwarantanny po przylocie.

Co więcej, na granicach Polski nadal obowiązuje zasada poddania się obowiązkowej izolacji po przylocie. Dotyczy to zarówno obcokrajowców, jak i obywateli naszego kraju. Na razie nie pojawiła się wiadomość, czy obostrzenie to zostanie zniesione na czas wakacji. Jeśli tak się nie stanie, oznacza to dodatkowy koszt testu (może być antygenowy) po przylocie lub poddanie się kwarantannie.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: RMF FM

Podobne artykuły

Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >

Europa

Anglia od 12 kwietnia umożliwia podróże po kraju. Drugi etap wychodzenia z lockdownu

Czytaj więcej >