Turysci.pl
Burza wokół paszportów szczepionkowych

fot. unsplash.com/Lukas

Spór w sprawie paszportów koronawirusowych. Obawa o dyskryminację

7 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Eurodeputowani dopatrzyli się poważnego problemu związanego z wprowadzeniem tzw. paszportów szczepionkowych. Z założenia miały one pozwolić na swobodne podróże turystyczne po Europie. Problem w tym, że może tu występować dyskryminacja osób niezaszczepionych w sytuacji, gdy testy na COVID-19 są płatne.

  • Komisja Europejska chce wprowadzić tzw. paszporty szczepionkowe, by pobudzić do życia europejski sektor turystyczny

  • Eurodeputowani wskazują, że nowy dokument może dyskryminować osoby, które nie przyjmą preparatu, a będą chciały podróżować na podstawie negatywnych wyników testów na COVID-19

  • Jak zauważają, paszporty szczepionkowe mają być darmowe, a za testy trzeba zwykle płacić, co podzieli turystów

Problemy wokół tzw. europejskiego paszportu szczepionkowego nie mają końca. Pomysł ten od samego początku wywołuje kontrowersje i dyskusję na temat dyskryminacji turystów, którzy nie będą chcieli przyjąć preparatu przeciwko COVID-19.

Na tę kwestię zwracała również uwagę Światowa Organizacja Zdrowia, oficjalnie nie popierając idei paszportu szczepionkowego. Teraz okazuje się, że podobne spojrzenie na tę sprawę mają eurodeputowani.

Karkonoski Park Narodowy przypomina o zamknięciu szlaków

Na 11 szlakach są zamknięte odcinki dla ruchu turystycznego. KPN przypomina

CZYTAJ DALEJ

Paszporty szczepionkowe dyskryminują turystów?

RMF FM poinformowało, że eurodeputowani mają wątpliwości co do kwestii sprawiedliwego traktowania turystów po wprowadzeniu paszportu szczepionkowego. Zauważają, że dzięki paszportom ruch międzynarodowy będzie swobodny i osoby, które przyjmą preparat, nie będą musiały przechodzić kwarantanny po przylocie do krajów europejskich.

Z izolacji zwolnione są też osoby, które okażą negatywny test na COVID-19. Ma być on zawarty w nowym dokumencie. Problem jednak w tym, że szczepionki są darmowe i przyjąć je może każdy. Testy natomiast często kosztują poważne pieniądze.

Zrobienie testu PCR, wymaganego na granicy części krajów, często kosztuje nawet 400 zł. W przypadku wyjazdu na wakacje całej rodziny, koszt testów może znacząco zwiększyć ogół wydatków przeznaczonych na wczasy.

Z tego powodu europarlamentarzyści domagają się wprowadzenia darmowych testów na obecność COVID-19 dla osób podróżujących za granicę. Problem jednak w tym, że na wprowadzenie darmowych testów nie zgadza się Rada Unii Europejskiej, którą popiera Komisja Europejska.

Decyzja o tym, czy testy są darmowe, czy też nie, należy do rządów poszczególnych krajów. Te natomiast niechętnie rozważają wprowadzenie badań, za które nie będzie trzeba płacić. Jak przekazało RMF FM, ostatecznie dyskusja ma zostać wznowiona w przyszłym tygodniu.

W mediach pojawiają się sugestie, że kompromisem do pewnego stopnia mogłoby być respektowanie przez kraje europejskie tańszych testów antygenowych. W Polsce zwykle nie kosztują one więcej niż 200 zł, to jednak tylko teoria i nie ma informacji, by trwały nad nią dyskusje.

Problemy wokół europejskich paszportów szczepionkowych

Przypomnijmy, że dyskusje nad Certyfikatami trwają od dawna i z każdym miesiącem są coraz bardziej burzliwe. Już na początku marca wielu europejskich polityków wskazywało na wady tego pomysłu.

Emmanuel Macron, prezydent Francji, sugerował wtedy, że szczepienie nie może dawać podróżnym dodatkowych przywilejów. Poparła go m.in. Angela Merkel, która zauważyła ponadto, że nie wszyscy mają taki sam dostęp do preparatów.

W Polsce Mateusz Morawiecki niedawno ogłosił, że wszyscy chętni powinni mieć możliwość zaszczepienia się jeszcze przed końcem sierpnia, a może nawet wcześniej. W najgorszym wypadku jednak może to oznaczać, że niektóre osoby na wczasy nie będą mogły jechać na podstawie certyfikatu szczepienia, bo nie zdążą przyjąć drugiej dawki w czasie sezonu urlopowego. Co za tym idzie, chcąc lecieć na urlop, będą musieli z własnej kieszeni zapłacić za testy, by nie musieć przechodzić kwarantanny po przylocie.

Co więcej, na granicach Polski nadal obowiązuje zasada poddania się obowiązkowej izolacji po przylocie. Dotyczy to zarówno obcokrajowców, jak i obywateli naszego kraju. Na razie nie pojawiła się wiadomość, czy obostrzenie to zostanie zniesione na czas wakacji. Jeśli tak się nie stanie, oznacza to dodatkowy koszt testu (może być antygenowy) po przylocie lub poddanie się kwarantannie.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: RMF FM

Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Anglia rezygnuje z wprowadzania certyfikatów covidowych. Rozważane także ułatwienia na granicach

Czytaj więcej >

Europa

Pożar w Andaluzji. „Sytuacja jest mocno dynamiczna, zmienia się z dnia na dzień"

Czytaj więcej >

Europa

Trąba powietrzna na włoskiej wyspie Pantellaria. Dwie osoby nie żyją

Czytaj więcej >

Europa

Pożary w Hiszpanii. Szczególnie groźna sytuacja wokół kurortu Estepona

Czytaj więcej >

Europa

Chorwacja w czerwonej strefie ECDC. Apel polskiej ambasady do turystów

Czytaj więcej >

Europa

Dania znosi wszystkie ograniczenia. W kraju udało się zaszczepić ponad 70 proc. społeczeństwa

Czytaj więcej >