Słynny kościół ze "Shreka" istnieje naprawdę i można go zwiedzić. Wygląda jak wyrwany z bajki
“Shrek” to jedna z najbardziej kasowych serii animowanych w historii światowej kinematografii. Mimo upływu lat popularność produkcji nie słabnie, a zbliżająca się premiera piątej części na nowo rozpala wyobraźnię fanów sympatycznego ogra. Wielu widzów z pewnością kojarzy scenę niedoszłych zaślubin księżniczki Fiony z Lordem Farquaadem. Gdzie znajduje się kościół, który zainspirował twórców animowanego hitu? To może być niespodzianka nawet dla najwierniejszych fanów.
Gdzie jest kościół ze "Shreka"? To miejsce zachwyciło turystów z całego świata
Za sprawą zbliżającej się premiery 5. części “Shreka”, o przygodach zielonego potwora znów zrobiło się głośno. Studio Dreamworks, odpowiedzialne za poprzednie filmy z serii, od dawna zapowiadało powrót do tej popularnej animacji. Po trwającej kilkanaście lat przerwie studio w końcu potwierdziło te informacje, a aktorzy użyczający głosów w poprzednich częściach będą mogli powrócić w dotychczasowych rolach. Według zapowiedzi kontynuację szalonych przygód Shreka i jego przyjaciół trafi do kin 1 lipca 2026 roku, co idealnie zbiega się z obchodami 25. rocznicy premiery pierwszej części. Dla miłośników tej kultowej animacji jest to wspaniała nowina.
W oczekiwaniu na premierę nowego filmu, w mediach społecznościowych pojawiły się nagrania ukazujące wnętrze budynku, który pod względem architektury przypomina kościół z ostatniej sceny pierwszej części serii. Internauci odkryli, że świątynia, w której Shrek przerwał ślub księżniczki Fiony i Lorda Farquaada, była inspirowana kościołem Grundtviga w Kopenhadze. Od tego momentu miejsce to zaczęło przyciągać tłumy turystów.
Kościół Grundtviga - jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w stolicy Danii
Kościół Grundtviga znajduje się w dzielnicy Bispebjerg w Kopenhadze, około pół godziny drogi z centrum (komunikacją publiczną lub rowerem). Projekt świątyni został wyłoniony w konkursie w 1913 roku, a zwycięstwo przypadło duńskiemu architektowi Pederowi Vilhelmowi Jensen-Klintowi. W swoim projekcie połączył tradycyjne elementy z nowoczesnymi geometrycznymi formami, typowymi dla ceglanego ekspresjonizmu, a także z wertykalizmem gotyckim.
Fundamenty kościoła zostały położone po I wojnie światowej, 8 września 1921 roku, jednak na uroczyste otwarcie świątyni należało poczekać aż do 1928 roku. Wówczas ukończono budowę wysokiej na 49-metrów wieży, która przywodzi na myśl schody prowadzące do nieba. Dwa lata później Jensen-Klint zmarł, a prace nad wykończeniem wnętrza, które trwały aż do 1940 roku, kontynuowano pod nadzorem jego syna. Cała budowla wykonana jest z żółtej cegły, a minimalistyczny styl charakteryzujący się przede wszystkim światłem, przestrzenią i brakiem ozdób nadaje wnętrzu nowoczesny wygląd.
Obecnie kościół Grundtviga jest dostępny dla zwiedzających przez cały rok, nie tylko w czasie nabożeństw. Regularnie organizowane są tu koncerty organowe, a jego wnętrze, mogące pomieścić około 1440 osób, czyni go jednym z największych obiektów sakralnych w Kopenhadze. Warto również wiedzieć, że wstęp do tego jednego z najpiękniejszych kościołów w Danii jest całkowicie bezpłatny.
Gdzie na weekend w Europie? Kopenhaga łączy baśniowy klimat i modernistyczną architekturę
Kopenhaga z całym swoim bogactwem minimalistycznego designu i bliskim kontaktem z naturą jest kolejną europejską stolicą, do której polecimy za przysłowiowe “grosze”. Najkorzystniejszą opcją cenową jest podróż na pokładzie samolotu należącego do tanich linii lotniczych Ryanair lub Wizz Air. Bilety lotnicze w obie strony można kupić za niecałe 160 zł . To zatem znakomita propozycja dla osób, które nie chcą przepłacać i odkryć dyskretny urok duńskiej stolicy.
Wycieczkę po Kopenhadze warto zacząć od obowiązkowego punktu programu, czyli port Nyhavn . Kolorowe fasady domów nad kanałem to widok niczym z pocztówki, a mieszczące się wzdłuż ulicy restauracje, bary i kawiarnie oferują bogatą ofertę gastronomiczną. Turyści powinni również zajrzeć do Pałacu Christiansborg, który w XX wieku został wzniesiony na ruinach XII-wiecznego zamku. Położone w centrum Ogrody Tivoli, czyli trzeci najstarszy park rozrywki na świecie, to z kolei atrakcja skierowana zarówno do rodzin z dziećmi, jak i dorosłych miłośników adrenaliny. Weekendową przygodę można zakończyć w Christianii , czyli niezależnej dzielnicy z własnym prawem i walutą. Miejsce zasłynęło jako ośrodek ruchu hippisowskiego i kultury alternatywnej.