Turysci.pl
pogoda

fot. Wikipedia Commons/ Mathiasrex/ CC BY-SA 2.5/ https://creativecommons.org/licenses/by/2.5/

Słońce i wyższe temperatury w Tatrach. IMGW wydał ostrzeżenie przed roztopami

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Pogoda w Tatrach również dzisiaj będzie ciepła i słoneczna, co doprowadzi do topnienia śniegów. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed roztopami. Na razie obowiązuje jednak pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

Pogoda na Podhalu nie rozpieszczała jeszcze w sobotę, kiedy odnotowywano opady śniegu. Od wczoraj jednak w regionie świeci słońce i wzrosły temperatury, co może prowadzić do roztopów zalegającego jeszcze w Tatrach śniegu.

Słoneczna pogoda w Tatrach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed roztopami w Tatrach, które mogą doprowadzić do zsunięcia się śniegu. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od wczorajszego popołudnia do dzisiaj, do godziny 18.

- W powiecie tatrzańskim prognozuje się wzrost temperatury powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej wysoko w Tatrach - czytamy w komunikacie IMGW.

Termometry mają dzisiaj wskazać co najmniej 3 stopnie, a maksymalnie - około 11 stopni. Prognozowany jest wiatr południowy i południowo-zachodni, którego średnia prędkość ma osiągnąć od 25 do 35 kilometrów na godzinę, a w porywach nawet do 70 kilometrów na godzinę.

samolot

Polski samolot utknął na Dominikanie. Od kilkunastu godzin nie mogą się wydostać

CZYTAJ DALEJ

Obecnie jednak w Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego co oznacza, że możliwe są one jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach. Na ogół panują dogodne warunki.

Tatrzański Park Narodowy przypomina jednak, że w wyższych partiach Tatr pokrywa śnieżna jest jeszcze zróżnicowana, a śnieg jest w wielu miejscach mokry i grząski.

Natomiast na niżej położonych szlakach oraz drogach dojściowych do schronisk śnieg w wielu miejscach wytopił się już całkowicie. W wielu miejscach występuje błoto pośniegowe oraz kałuże i jest bardzo mokro.

TPN apeluje również do turystów o niewchodzenie na tafle tatrzańskich stawów. Lód, który przez całą zimę był gruby i wytrzymały, zaczął rozmarzać i możliwe jest jego załamanie.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Gazeta Wyborcza, TOPR, TPN

Podobne artykuły

Pogoda na wakacje 2021

Polska

Jaka będzie pogoda w Polsce na wakacje? „Urlopowicze będą zadowoleni z krajowych kierunków"

Czytaj więcej >
Trwa akcja ratunkowa w Niechorzu

Polska

Akcja ratunkowa w Niechorzu. Plażowiczów wciągnął prąd wodny

Czytaj więcej >
Skarb ukryty w Polsce

Polska

Ogromny skarb może być ukryty w Polsce. Prawdziwe złoto, niesamowite

Czytaj więcej >

Polska

Tatrzańskie szlaki niebezpieczne po wczorajszych deszczach. TPN ostrzega

Czytaj więcej >

Polska

Pożar lasu na zboczu Baraniej Góry. W akcji wziął udział samolot gaśniczy

Czytaj więcej >

Polska

Turyści tłumnie wyjeżdżają z Zakopanego. Plany pokrzyżowała pogoda

Czytaj więcej >