Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Skandal po wycieczce Niemców do Auschwitz. "Jesteśmy głęboko przerażeni"
Redakcja Turyści
Redakcja Turyści 02.07.2024 08:01

Skandal po wycieczce Niemców do Auschwitz. "Jesteśmy głęboko przerażeni"

Muzeum Auschwitz-Birkenau
Fot. Canva

Grupa uczniów z Niemiec przebywała na wycieczce szkolnej w Polsce w maju. Zwiedzili Kraków i Muzeum Auschwitz-Birkenau, a po tym, jak wrócili do domu, wypłynęło nagranie, na którym widać, że nie odrobili lekcji z historii.

Skandal z udziałem niemieckich uczniów

Grupa 13 uczniów pod opieką dwóch nauczycieli przyjechała do Polski w połowie maja. Nastolatkowie ze szkoły ponadpodstawowej w Laatzen na północy kraju zwiedziły Kraków, gdzie zapoznały się z historią Żydów, którzy mieszkali w tym mieście. Głównym punktem drugiego dnia wycieczki było Muzeum Auschwitz-Birkenau i Miejsce Pamięci. Jak informuje niemiecki „Bild”, młodzi ludzie mieli „uświadomić sobie, jak wyglądał najciemniejszy okres w historii Niemiec". 

Niestety, okazuje się, że cel edukacyjny nie został osiągnięty. Do sieci trafiło nagranie nastolatków. Film powstał w jednym z krakowskich hoteli, “Bild” nazywa to “szokującym skandalem”.

Czytaj także: Karygodne zachowanie turystów w Auschwitz. Zagraniczna dziennikarka nie wytrzymała 

 

Nagrali gest niemieckiego zbrodniarza

Sprawa została ujawniona, gdy uczestnicy wycieczki wrócili do Niemiec. To wtedy wypłynął filmik, na którym pięciu pijanych 17-latków ogląda na YouTubie przemówienia Adolfa Hitlera. 

Okazuje się, że uczniowie zorganizowali w hotelu impreza, na której pojawił się alkohol. Swoje wybryki nagrywali i publikowali na Snapchacie – to właśnie tam trafiły kadry, na których widać, że leżą na łóżku i wykonują nazistowskie gesty.
 

Uczniowie zostaną ukarani

"Jesteśmy głęboko zszokowani i przerażeni tym niedojrzałym zachowaniem. To nie odzwierciedla prawdziwego nastawienia uczniów" – tłumaczył w rozmowie z "Hannoverschen Allgemeinen Zeitung" dyrektor szkoły w Laatzen Christian Augustin. 

Uczniowie zostali zawieszeni w prawach ucznia. Media donoszą, że wyrazili skruchę i przeprosili za to, co zrobili. Dyrekcja szkoły postanowiła zgłosić sprawę na policję.