Turysci.pl > Polska > Niemcy zachwyceni polskim miastem. Jeszcze 10 lat temu omijali je szerokim łukiem
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 20.11.2023 08:15

Niemcy zachwyceni polskim miastem. Jeszcze 10 lat temu omijali je szerokim łukiem

Warszawa
fot. Piotr Szczepankiewicz / Shutterstock

Niemiecki dziennikarz Philipp Laage z tygodnika "Spiegel" wybrał się do Polski, by na własnej skórze przekonać się, co kraj nad Wisłą ma do zaoferowania. Zazwyczaj turystów nie trzeba przekonywać do odwiedzenia Wrocławia, Krakowa czy Gdańska. 

Z Warszawą było jednak inaczej. Jeszcze 10 lat temu odwiedzający Polskę raczej stronią od wizyty w stolicy. 

Niemiecki dziennikarz odwiedził Warszawę

"To nie przypadek, że stolica Polski została wybrana na najlepszy cel podróży w Europie w 2023 roku w głosowaniu platformy marketingowej European Best Destinations" - napisał na lamach tygodnika "Spiegel" Laage. 

Dziennikarz wskazuje, że stolica Polski bardzo się zmieniła przez ostatnie lata i ma sporo do zaoferowania dla przyjezdnych. 

Niemcy pokochali Warszawę

Philipp Laage wskazuje na trudną historię Warszawy i relację z Niemcami. Zachęca, by lepiej zgłębić ten trudny temat i odwiedzić m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Muzeum Powstania Warszawskiego. 

- Cieszy nas, że największy niemiecki tygodnik opinii wysoko ocenia walory turystyczne polskiej stolicy. Warszawa na te komplementy zasługuje, bo jak słusznie podkreśla autor artykułu "chyba żadna europejska stolica nie oferuje tak ekscytującego połączenia historii ze współczesnością" - powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską Paweł Moras, dyrektor Stołecznego Biura Turystyki. 

- Wizyta w Warszawie, co podkreśla Philipp Laage, to nie tylko cel podróży turystycznej o charakterze kulturalnym, kulinarnym czy rozrywkowym, ale również ważna lekcja polsko-niemieckiej historii, nawet jeśli często bardzo trudnej - dodał. 

Atrakcje Warszawy przyciągają turystów

Coraz więcej Niemców obiera Warszawę jako cel turystyczny. W 2019 r. było to 268 tys. turystów zza zachodniej granicy, a w 2022 aż 320 tys. - To wynik fenomenalny, zważywszy, że w międzyczasie turystyka przyjazdowa, szczególnie zagraniczna, przeżyła fatalne załamanie pandemiczne - tłumaczył Maras. 

- Dobra prasa, będąca pokłosiem tytułu European Best Destinations 2023, pozwala na optymizm odnośnie dalszego rozwoju międzynarodowego ruchu turystycznego do Warszawy - dodał.