Turysci.pl Polska Setki martwych ryb w Zatoce Puckiej. „Sprawę zgłosiliśmy już wszędzie gdzie się dało"
fot. Facebook/ Dziennik Bałtycki, Flickr/ Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland/ CC BY-NC 2.0

Setki martwych ryb w Zatoce Puckiej. „Sprawę zgłosiliśmy już wszędzie gdzie się dało"

5 października 2021
Autor tekstu: Ania Radke

Setki martwych ryb odkryto w porcie jachtowym w Pucku. Odkrycia dokonali czytelnicy „Dziennika Bałtyckiego", który jako pierwszy poinformował o sprawie. Urzędnicy badają, czy śmierć zwierząt spowodowana jest lokalną eko katastrofą, czy jest np. ubocznym efektem pracy rybaków.

Martwe ryby odkryto w poniedziałkowe przedpołudnie w porcie jachtowym w Pucku. Według relacji czytelników „Dziennika Bałtyckiego", na dnie Zatoki Puckiej, po wewnętrznej stronie falochronu widać grupę białych korpusów.

Martwe ryby w porcie w Pucku

Martwe ryby leżą w porcie w grupach po kilkadziesiąt sztuk, a w nieco dalszej odległości wypatrzeć można również pojedyncze sztuki. Według relacji świadków jest ich na pewno ponad 200.

- Wygląda to fatalnie. Pojedyncze zdechłe ryby w zatoce widywało się zawsze. Ale taka masa.... porażające - mówi Maria z Pucka, która przesłała zdjęcia „Dziennikowi Bałtyckiemu". - Trudno powiedzieć, co się tam stało, ale nie robi to najlepszego wrażenia.

https://www.facebook.com/dziennikbaltycki/posts/10159415503807778

Sprawa trafiła do miejskich instytucji

Informacje o pokaźnej grupie martwych ryb w Zatoce Puckiej przekazano też do Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Pucku, który zarządza portem.

- Wiemy, widzieliśmy, sprawę zgłosiliśmy już wszędzie gdzie się dało - komentuje w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim" Magdalena Kulas, główna księgowa w MOKSiR w Pucku. Jak dodała, poinformowano m.in. Urząd Miasta, Straż Miejska w Pucku, ochrona środowiska, czy starostwo.

Sprawą mają zająć się specjaliści od środowiska. Do poszczególnych jednostek MOKSiR przesłał zdjęcia i filmiki z puckiego portu. Jak przekazano, w ostatnim czasie nie zgłaszano żadnych wycieków paliwa lub podobnych substancji. Urząd Miasta w Pucku jak na razie nie udzielił informacji o przyczynach masowego śnięcia ryb, podając, że jest na to jeszcze za wcześnie. W rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim" zobowiązali się jednak do wyjaśnienia sprawy tak szybko, jak jest to możliwe.

Możliwe przyczyny śmierci ryb

Według puckich urzędników ryby mogą jednak nie być śnięte, ponieważ w takim przypadku pływałyby po powierzchni. Jak wskazują, martwe zwierzęta na dnie portowego basenu mogą być "produktem ubocznym" rybackich połowów.

Sprawa wraz ze zdjęciami i filmikami została przekazana przez pucki urząd do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku.

- Teraz to ta wojewódzka instytucja zdecyduje, jak zakwalifikuje zdarzenie i co dalej będzie działo się w sprawie - mówi Piotr Ciskowski, zastępca burmistrz Pucka.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Dziennik Bałtycki

Obserwuj nas w
autor
Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy