Turysci.pl
mountains-92846 1280 (1)

fot. Pixabay/ sebo106

Seria zasłabnięć na tatrzańskich szlakach. Ratownicy ostrzegają przed upałami i przypominają o nawadnianiu

13 Lipca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

W Tatrach coraz częściej dochodzi do zasłabnięć oraz odwodnień spowodowanych upałami. Ratownicy przypominają o częstym nawadnianiu i apelują o sprawdzanie aktualnej prognozy pogody przed wyruszeniem w góry.

Pogoda w Tatrach w ostatnie dni była upalna, co doprowadziło do licznych przypadków zasłabnięć. Ratownicy TOPR w zeszłym tygodniu interweniowali codziennie, w tym wielokrotnie właśnie z tego powodu.

Słowacja

Absurdalne zasady wjazdu na Słowację. Żeby przejechać przez granicę, trzeba nakłamać w formularzu

CZYTAJ DALEJ

Coraz więcej zasłabnięć w Tatrach

Ratownicy TOPR zauważyli, że takich ciepłych dni w Tatrach i na Podhalu jak w ciągu ostatnich dni nie było od dawna. W takich konieczne jest częste uzupełnianie płynów.

- Kto o tym zapomniał szybko się odwadniał, tracił siły i nie był w stanie dalej samodzielnie się poruszać. Ratownicy wiele razy byli wzywani do takich odwodnionych i osłabionych osób - mówił Adam Marasek, prowadzący księgę ratunkową TOPR.

W zeszłym tygodniu ratownicy interweniowali każdego dnia

W poniedziałek 5 lipca doszło do zasłabnięcia i zemdlenia 17-letniej turystki przy Murowańcu. Podczas gdy pomocy udzielał jej ratownik pełniący dyżur na Hali Gąsienicowej, do centrali dotarła informacja, że w rejonie Dolinie Pysznej zasłabł 43-letni turysta. Przetransportowano go do szpitala śmigłowcem.

Do zasłabnięcia 16-letniej turystki doszło także we wtorek 6 lipca w Dolinie Kondratowej. Dziewczyna osłabła tak, że nie była w stanie o własnych siłach zejść do Kuźnic.

Pracowity dla ratowników był także czwartek 8 lipca, kiedy udzielono pomocy dwóm odwodnionym turystkom. Pierwsza z nich nie była w stanie kontynuować zejścia do Morskiego Oka i została przetransportowana śmigłowcem do szpitala, natomiast druga została zwieziona z Hali Gąsienicowej na Brzeziny.

Oprócz przypadków zasłabnięć i odwodnień ratownicy interweniowali także przy urazach i obrażeniach spowodowanych wypadkami, a także zagubieniach.

- Na najbliższy tydzień synoptycy przewidują w Tatrach opady deszczu i burze. Przed wyruszeniem na tatrzańskie szlaki należy zapoznać się z aktualną prognozą pogody. Wycieczki należy planować tak, by przed burzą przynajmniej dotrzeć do schroniska - apeluje TOPR.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TOPR

Podobne artykuły

Polska

Adwokatka radzi, co robić, gdy na plaży ktoś jest za głośno

Czytaj więcej >

Polska

Nowe ograniczenia po powrocie do Polski samolotem. Zmiany także w kwarantannie

Czytaj więcej >

Polska

Pokazali tłumy na Krupówkach w piątkowe południe. Film z drona robi wrażenie

Czytaj więcej >

Polska

21-letni turysta spadł z punktu widokowego podczas nawałnicy. Ratowała go policja i GOPR

Czytaj więcej >

Polska

Leśniczy apeluje do turystów w Tatrach: „Nie podchodzić do nich zbyt blisko, nie dokarmiać"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści chętnie odwiedzają Szczawnicę. Na szlakach spotkać można tłumy

Czytaj więcej >