Salvador Dalí na Dolnym Śląsku. Prace artystycznego geniusza do obejrzenia za darmo
"Dwa światy" - taki tytuł nosi najnowsza wystawa prezentująca dzieła Salvadora Dalego i Zdzisława Beksińskiego. Połączenie nietuzinkowe o tyle, że przekraczając wrota Galerii Pałacyk w Lubinie na Dolnym Śląsku, natychmiast można przenieść się do innego świata. Świata, który często jest trudny, niezrozumiały i zawiły, a przy tym intrygujący, absorbujący i uderzający w swym przyziemnym wymiarze.
Odbiorca wpatrując się w prezentowane dzieła lawiruje na cienkiej granicy między hipnozą a lekką euforią.
Salvador Dalí w Lubinie
Od 16 stycznia do 17 marca mieszkańcy Lubina i okolic mogą podziwiać dzieła jednego z najwybitniejszych przedstawicieli surrealizmu - Salvadora Dalego. Wystawa liczy aż 72 grafiki artysty. owa o ilustracjach m.in. do "Boskiej komedii" Dantego, "Biblii" czy "Starego człowieka i morza" Ernesta Hemingwaya. Istną perełką dla miłośników sztuki będzie ceramika, tj. talerze i kafle wykonane przez artystę.
Dodatkowo, można podziwiać zaprojektowaną przez Hiszpana talię kart oraz jego liczne rysunki przedstawiające m.in. konie czy też szkice i prototypy licznych postaci.
Wystawa mieści się w Galerii Pałacyk przy ul. Skłodowskiej-Curie 6 w Lubinie. Wstęp jest bezpłatny.
Jak dzieła Dalego trafiły do Lubina?
Dziedzictwo Salvadora Dalego trafiło do Galerii Pałacyk z prywatnego zbioru polskiego kolekcjonera, który chce pozostać anonimowy.
O anonimowości nie można mówić zaś w stosunku do hiszpańskiego malarza i jego prac. "Paranoiczno-krytyczny" styl, ekscentryczne stroje, umiłowanie do onirystycznych zdarzeń i kształtów, rubaszny humor, odważne i bezpruderyjne wypowiedzi sprawiły, że już od najmłodszych lat z powodzeniem wystawiał swe dzieła przed szeroką publiką.
Zdzisław Beksiński w Lubinie
W sali obok znajduje się wystawa 39 grafik komputerowych Zdzisława Beksińskiego, które artysta zaprojektował pod koniec życia. Obok prezentowanych dzieł trudno przejść obojętnie. Każde z nich ukazuje inną rzeczywistość, która niekoniecznie napawa człowieka optymizmem. Im dłużej odbiorca wpatruje się w daną pracę, tym więcej warstw i szczegółów może dostrzec.
Wystawa “Dwa światy” pobudza zmysły, rozwija wyobraźnię, skłania do myślenia i wywołuje silne emocje. Warto się na nią wybrać, by choć przez moment poobcować z artystyczną spuścizną meandrów umysłów dwóch twórców okrzykniętych jeszcze za życia mianem geniuszy.