Turysci.pl Polska Salvador Dalí na Dolnym Śląsku. Prace artystycznego geniusza do obejrzenia za darmo
fot. Marlena Kaczmarek

Salvador Dalí na Dolnym Śląsku. Prace artystycznego geniusza do obejrzenia za darmo

22 stycznia 2024
Autor tekstu: Marlena Kaczmarek

"Dwa światy" - taki tytuł nosi najnowsza wystawa prezentująca dzieła Salvadora Dalego i Zdzisława Beksińskiego. Połączenie nietuzinkowe o tyle, że przekraczając wrota Galerii Pałacyk w Lubinie na Dolnym Śląsku, natychmiast można przenieść się do innego świata. Świata, który często jest trudny, niezrozumiały i zawiły, a przy tym intrygujący, absorbujący i uderzający w swym przyziemnym wymiarze.

Odbiorca wpatrując się w prezentowane dzieła lawiruje na cienkiej granicy między hipnozą a lekką euforią.

Salvador Dalí w Lubinie

Od 16 stycznia do 17 marca mieszkańcy Lubina i okolic mogą podziwiać dzieła jednego z najwybitniejszych przedstawicieli surrealizmu - Salvadora Dalego. Wystawa liczy aż 72 grafiki artysty. owa o ilustracjach m.in. do "Boskiej komedii" Dantego, "Biblii" czy "Starego człowieka i morza" Ernesta Hemingwaya. Istną perełką dla miłośników sztuki będzie ceramika, tj. talerze i kafle wykonane przez artystę.

Dodatkowo, można podziwiać zaprojektowaną przez Hiszpana talię kart oraz jego liczne rysunki przedstawiające m.in. konie czy też szkice i prototypy licznych postaci.

Wystawa mieści się w Galerii Pałacyk przy ul. Skłodowskiej-Curie 6 w Lubinie. Wstęp jest bezpłatny.

Jak dzieła Dalego trafiły do Lubina?

Dziedzictwo Salvadora Dalego trafiło do Galerii Pałacyk z prywatnego zbioru polskiego kolekcjonera, który chce pozostać anonimowy.

O anonimowości nie można mówić zaś w stosunku do hiszpańskiego malarza i jego prac. "Paranoiczno-krytyczny" styl, ekscentryczne stroje, umiłowanie do onirystycznych zdarzeń i kształtów, rubaszny humor, odważne i bezpruderyjne wypowiedzi sprawiły, że już od najmłodszych lat z powodzeniem wystawiał swe dzieła przed szeroką publiką.

Zdzisław Beksiński w Lubinie

W sali obok znajduje się wystawa 39 grafik komputerowych Zdzisława Beksińskiego, które artysta zaprojektował pod koniec życia. Obok prezentowanych dzieł trudno przejść obojętnie. Każde z nich ukazuje inną rzeczywistość, która niekoniecznie napawa człowieka optymizmem. Im dłużej odbiorca wpatruje się w daną pracę, tym więcej warstw i szczegółów może dostrzec.

Wystawa “Dwa światy” pobudza zmysły, rozwija wyobraźnię, skłania do myślenia i wywołuje silne emocje. Warto się na nią wybrać, by choć przez moment poobcować z artystyczną spuścizną meandrów umysłów dwóch twórców okrzykniętych jeszcze za życia  mianem geniuszy.

Wakacyjny hit, o którym słyszeli nieliczni. 30 stopni zimą i wyjątkowo niskie ceny
Zdesperowany 42-latek nie zdążył na odprawę w Pyrzowicach. To, co zrobił później, zasługuje na film
Obserwuj nas w
autor
Marlena Kaczmarek
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy