Turysci.pl
giewont

fot. pixabay.com/ davorsky

Sąd podjął decyzję ws. flagi LGBTQ+ na Giewoncie. Nie będzie śledztwa

24 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Kilka miesięcy temu grupa aktywistów zawiesiła tęczową flagę na krzyżu na Giewoncie. Sąd Rejonowy w Zakopanem nie uwzględnił we wtorek zażalenia na decyzję prokuratury o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie.

Giewont jest jednym z najsłynniejszych szczytów w Tatrach ze względu na znajdującym się na nim krzyż. Kilka miesięcy temu zawisła na nim tęczowa flaga osób LGBTQ+ w odpowiedzi na medialną nagonkę i queerfobiczne wypowiedzi polityków. Sprawa trafiła do sądu, ten jednak postanowił nie przeprowadzać śledztwa.

Nie będzie śledztwa ws. flagi na Giewoncie

Zażalenie na decyzję zakopiańskiej prokuratury złożyło Stowarzyszenia Fidei Defensor. Adwokat Maciej Krzyżanowski reprezentujący Stowarzyszenie, który był obecny podczas ogłoszenia decyzji, zapowiedział, że rozważy zwrócenie się do Prokuratora Generalnego o wniesienie kasacji.

- W mojej ocenie doszło tu do znieważenia krzyża na Giewoncie w sposób oczywisty i wyczerpania znamion czynu zabronionego z artykułu 196 Kodeksu karnego - przekonywał mecenas Krzyżanowski.

Adwokat twierdzi, że starał się udowodnić przed sądem, czym jest krzyż nie tylko dla katolików czy chrześcijan, ale również dla Polaków oraz że jest to jeden z najważniejszych elementów przestrzeni.

wulkan na Islandii oblegany przez turystów

Tłumy turystów oblegają wulkan na Islandii. Podchodzą do samej lawy

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

W ubiegłym roku na tym samym krzyżu podczas kampanii wyborczej zawisł baner Andrzeja Dudy, a kilka miesięcy później - Strajku Kobiet. Mecenas uznał, że wieszanie jakichkolwiek elementów na krzyżu jest niedopuszczalne.

- Jeżeli pozwolimy na tego typu bezczeszczenie, to za chwilę te osoby posunął się dalej. Wymiar sprawiedliwości ma tu pewien obowiązek wobec państwa, wobec obywateli, aby powiedzieć, że nie można bezcześcić tak istotnych miejsc czy przedmiotów kultu, dlatego moim zdaniem sąd nie wywiązał się z tego należycie - przekonywał mec. Krzyżanowski.

Tęczowa flaga jest symbolem osób LGBTQ+, czyli ludzi, którzy myślą i czują tak jak wszyscy. Symbol zawisł na krzyżu na Giewoncie rankiem 15 sierpnia 2020 r. w odpowiedzi na queerfobiczne wypowiedzi polityków, utożsamiających ją z bliżej nieokreśloną ideologią. Nie wiadomo jednak, kto ją tam zawiesił. Flaga została szybko zdjęta przez turystów.

Krzyż na Giewoncie postawili górale z Zakopanego w 1901 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza, ks. Kazimierza Koszelewskiego. Konstrukcja ma 17,5 m wysokości, z czego 2,5 m jest pod skałami. Jest on wpisany do rejestru zabytków, a wieszanie na nim jakichkolwiek przedmiotów, pisanie czy rycie napisów jest zabronione.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >

Polska

Lotnisko w Gdańsku wprowadza szybkie testy na koronawirusa. Pozwolą uniknąć kwarantanny po przylocie

Czytaj więcej >