Turysci.pl
giewont

fot. pixabay.com/ davorsky

Sąd podjął decyzję ws. flagi LGBTQ+ na Giewoncie. Nie będzie śledztwa

24 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Kilka miesięcy temu grupa aktywistów zawiesiła tęczową flagę na krzyżu na Giewoncie. Sąd Rejonowy w Zakopanem nie uwzględnił we wtorek zażalenia na decyzję prokuratury o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie.

Giewont jest jednym z najsłynniejszych szczytów w Tatrach ze względu na znajdującym się na nim krzyż. Kilka miesięcy temu zawisła na nim tęczowa flaga osób LGBTQ+ w odpowiedzi na medialną nagonkę i queerfobiczne wypowiedzi polityków. Sprawa trafiła do sądu, ten jednak postanowił nie przeprowadzać śledztwa.

Nie będzie śledztwa ws. flagi na Giewoncie

Zażalenie na decyzję zakopiańskiej prokuratury złożyło Stowarzyszenia Fidei Defensor. Adwokat Maciej Krzyżanowski reprezentujący Stowarzyszenie, który był obecny podczas ogłoszenia decyzji, zapowiedział, że rozważy zwrócenie się do Prokuratora Generalnego o wniesienie kasacji.

- W mojej ocenie doszło tu do znieważenia krzyża na Giewoncie w sposób oczywisty i wyczerpania znamion czynu zabronionego z artykułu 196 Kodeksu karnego - przekonywał mecenas Krzyżanowski.

Adwokat twierdzi, że starał się udowodnić przed sądem, czym jest krzyż nie tylko dla katolików czy chrześcijan, ale również dla Polaków oraz że jest to jeden z najważniejszych elementów przestrzeni.

wulkan na Islandii oblegany przez turystów

Tłumy turystów oblegają wulkan na Islandii. Podchodzą do samej lawy

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

W ubiegłym roku na tym samym krzyżu podczas kampanii wyborczej zawisł baner Andrzeja Dudy, a kilka miesięcy później - Strajku Kobiet. Mecenas uznał, że wieszanie jakichkolwiek elementów na krzyżu jest niedopuszczalne.

- Jeżeli pozwolimy na tego typu bezczeszczenie, to za chwilę te osoby posunął się dalej. Wymiar sprawiedliwości ma tu pewien obowiązek wobec państwa, wobec obywateli, aby powiedzieć, że nie można bezcześcić tak istotnych miejsc czy przedmiotów kultu, dlatego moim zdaniem sąd nie wywiązał się z tego należycie - przekonywał mec. Krzyżanowski.

Tęczowa flaga jest symbolem osób LGBTQ+, czyli ludzi, którzy myślą i czują tak jak wszyscy. Symbol zawisł na krzyżu na Giewoncie rankiem 15 sierpnia 2020 r. w odpowiedzi na queerfobiczne wypowiedzi polityków, utożsamiających ją z bliżej nieokreśloną ideologią. Nie wiadomo jednak, kto ją tam zawiesił. Flaga została szybko zdjęta przez turystów.

Krzyż na Giewoncie postawili górale z Zakopanego w 1901 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza, ks. Kazimierza Koszelewskiego. Konstrukcja ma 17,5 m wysokości, z czego 2,5 m jest pod skałami. Jest on wpisany do rejestru zabytków, a wieszanie na nim jakichkolwiek przedmiotów, pisanie czy rycie napisów jest zabronione.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Góry śmieci w Tatrach. „Osoba przyjeżdżająca w góry nie jest turystą, jest klientem"

Czytaj więcej >

Polska

Polityk dostał spleśniałe kanapki w Pendolino. PKP komentuje sprawę

Czytaj więcej >

Polska

Wypadek na Jeziorze Rożnowskim. Nie żyje mężczyzna, który wypadł z jachtu

Czytaj więcej >

Polska

Tłumy turystów w Tatrach. „Dotarcie na szczyt zajęło nam 9 h"

Czytaj więcej >

Polska

Do Bałtyku dotarła fala wezbraniowa. Opublikowano zdjęcia satelitarne

Czytaj więcej >

Polska

Turyści napadnięci w centrum Zakopanego. Dwie osoby ranne, jedna ciężko

Czytaj więcej >