Rekord temperatury wody w Bałtyku. „Odczuje to najmocniej ekosystem"
Woda w Bałtyku jest coraz cieplejsza - w Zatoce Fińskiej temperatura osiągnęła ostatnio rekordowe 27 stopni Celsjusza. Zjawisko obserwowano także w Polsce - wynika z najnowszych danych IMGW.
W Bałtyku 14 lipca padł dotychczasowy rekord temperatury: 26,5 st. C. Wynik ten odnotowała boja pomiarowa w Zatoce Fińskiej.
Woda w Bałtyku jest coraz cieplejsza
Taki wynik, jak zauważa portal twojapogoda.pl, zbliżony jest do temperatury w Morzu Śródziemnym, jednak Bałtyk tak ciepły jest jedynie przy powierzchni, głębiej woda jest zimniejsza . Woda w Morzu Śródziemnym może być cieplejsza również na głębokości.
Temperatura wody w Bałtyku w Polsce niedawno wyniosła 26 st. C , obecnie jednak nieco spadła: 22,7 st. C w Pucku, 22,6 st. C we Władysławowie i Międzyzdrojach. Takie wyniki odnotował o 8:00 rano w poniedziałek IMGW.
Powodem ocieplenia Bałtyku są postępujące zmiany klimatyczne, których skutki będą opłakane. Możemy zobaczyć je zresztą gołym okiem - wzrastająca temperatura wody ma między innymi wpływ na większy zakwit sinic, które widoczne są nawet z kosmosu .
Temperatura Bałtyku nie jest także obojętna dla żyjących w nim ryb - według prognoz w 2100 r. Morze Bałtyckie będzie cieplejsze od dwóch do czterech st. C . Jest to ogromna różnica dla organizmów morskich,
- Odczuje to najmocniej ekosystem Bałtyku. Już odczuwa, co widać na przykładzie dorsza - mówiła w rozmowie z „Gazetą Wyborczą" Olga Sarna z Fundacji Mare. - Dorsz jest rybą zimnolubną i w Bałtyku jest dla niego zwyczajnie za ciepło.
Ucierpi zresztą nie tylko dorsz, ale także inne żyjące w Bałtyku ryby. Organizmy morskie inaczej interpretują pory roku i migrują w innym czasie - tłumaczyła ekspertka.
Zmiany klimatyczne wpłyną także nieodwracalnie na życie człowieka - obok temperatury Bałtyku rośnie także poziom wody , która po przekroczeniu pewnego progu zagrozi nadmorskim miejscowościom .
- Trzeba będzie teren opuścić. Dynamika zjawisk ekstremalnych będzie przybierać na sile i one będą częstsze - tłumaczył prof. Mirosław Miętus, zastępca dyrektora IMGW, w rozmowie z portalem gazeta.pl.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Źródło: Onet