Turysci.pl Europa Rekord temperatur na Sycylii. „Spirala gorąca ciągle się nakręca"
fot. Pixabay/ user32212

Rekord temperatur na Sycylii. „Spirala gorąca ciągle się nakręca"

12 sierpnia 2021
Autor tekstu: Ania Radke

Sycylia mierzy się z rekordowymi upałami. Wczoraj termometry w okolicach Syrakuz pokazały 48,8 st. C. Jest to najwyższa temperatura, jaką odnotowano w Europie od 1977 r. Na wyspie pojawiają się także kolejne pożary.

Sycylia słynie z wysokich temperatur latem, jednak w tym roku upały są wręcz ekstremalne. Termometry od kilku dni wskazują wartości wyższe niż 40 st. C, a w lasach wybuchają kolejne pożary.

Rekordowe upały na Sycylii. Termometry pokazały prawie 50 st. C

Dotychczasowy rekord temperatury wynosił 48,0 st. Celsjusza. Został odnotowany w Atenach, stolicy Grecji, 10 lipca 1977 roku. Tym razem jednak w miejscowości Syrakuzy na Sycylii we Włoszech odnotowano temperaturę 48,8 st. Celsjusza.

Jak poinformował profil Kataklizmy w Polsce i na świecie na Facebooku, j est to najwyższa temperatura, jaką odnotowano w Europie od 1977 r. Piekielne upały są następstwem antycyklonu Lucyfer, który obecnie przetacza się przez południową Europę.

https://www.facebook.com/KataklizmyPLWR/posts/6020121238029510

Chociaż mieszkańcy regionu są przyzwyczajeni do upałów sięgających 40 st. C, temperatury dawno nie były aż tak wysokie przez długi czas - twierdzi Dominika Zielińska, która mieszka w Giarratana. Na domiar złego jest też bardzo sucho.

- Od 10 miesięcy bardzo mało padało . Klimatyzacja przy takich temperaturach nie daje rady ochładzać budynków - mówi pani Dominika w rozmowie z Wirtualną Polską.

Antycyklon nie jest jednak jedynym problemem na Sycyli - jak przekazała w rozmowie z WP pani Agnieszka, coraz częściej wybucha wulkan Etna. Występują również kolejne pożary , które trawią okoliczne tereny, ale i gospodarstwa.

- Przez to ta spirala gorąca ciągle się nakręca - mówi Wirtualnej Polsce Agnieszka Maj, mieszkanka Giardini Naxos.

https://www.facebook.com/hanesciriisoddi/photos/a.1428859594049691/2976554079280227/?type=3

Prognozy dla Włoch nie są optymistyczne

Zdaniem meteorologów, fala upałów we Włoszech będzie się jeszcze utrzymywać. Najwyższe temperatury wystąpią w regionach i wyspach na południu kraju. Termometry w Kalabrii, Apulii, Bazylikacie i Kampanii mogą pokazać nawet do 42 st. C.

Na północy i w centrum w najgorętszym tygodniu tego lata ma być nawet 40 stopni Celsjusza. Dla Toskanii, Lacjum i Emilii-Romanii prognozuj się temperatury dochodzące do 40 st. C co najmniej do niedzieli.

Temperatura na Sycylii może w najbliższych dniach sięgnąć nawet 49-50 st. C.

Raport IPCC: czerwony alarm dla ludzkości

Wysokie temperatury i ekstremalne zjawiska pogodowe są następstwem zmian klimatu. Są one spowodowane m.in. wysoką emisją gazów cieplarnianych, wynikającej z działalności człowieka (przede wszystkim spalania paliw kopalnych).

Według najnowszego raportu IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change - ciało pomocnicze ONZ ds. zmian klimatu) wysokie emisje mają wpływ na temperatury, które na całym świecie rosną z zawrotną prędkością.

IPCC przygotowało pięć możliwych scenariuszy dla zmian klimatu. Najczarniejszy z nich zakład wzrost średniej temperatury o 4,4 st. C do końca XXI wieku , a najbardziej prawdopodobny - 2,7 st. C, co i tak stanowi olbrzymie zagrożenie dla planety i ludzkości .

Wciąż możliwy jest jednak optymistyczny wariant , który zakłada zatrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie 1,5 st. C, chociaż byłoby to bardzo trudne. Aby to osiągnąć, kluczowe jest jak najszybsze ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o połowę.

Żeby powstrzymać globalne ocieplenie, konieczna jest natychmiastowa rezygnacja ze spalania węgla - w krajach rozwiniętych (czyli również w Polsce) do 2030 roku, a w pozostałych - do 2040 roku.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: WP, IPCC, Fundacja Mare

Obserwuj nas w
autor
Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy