Turysci.pl
góry

fot. Facebook Przemek Wójcik

Ratownik pokazał nagranie z Tatr. Grupa cudem uniknęła dwóch lawin

6 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

W polskich górach doszło do bardzo niebezpiecznej sytuacji. W poniedziałek na trasie wiodącej znad Morskiego Oka na Szpiglasową Przełęcz grupa turystów cudem uniknęła dwóch lawin. Wszystko zostało nagrane przez ratownika górskiego, który przestrzegł przed niebezpieczeństwami w Tatrach.

Góry bywają bardzo niebezpieczne, zwłaszcza gdy na zboczach wciąż jeszcze zalega śnieg. Ratownik górski nagrał, jak na trasie wiodącej znad Morskiego Oka na Szpiglasową Przełęcz prowadzącą pod ogromnymi zboczami Miedzianego, 20-osobowa grupa turystów cudem uniknęła dwóch lawin.

Ratownik przestrzega przed niebezpieczeństwem w górach

W poniedziałek 5 kwietnia 20-osobowa grupa turystów próbowała przedostać się znad Morskiego Oka na Szpiglasową Przełęcz. Szli tamtędy ok. godziny 10:30 nie wiedząc, że dosłownie minęli się z dwoma lawinami.

Pierwsza z nich przeszła tamtędy o godzinie 10:02, a druga - o 10:53. Turystom cudem więc udało się uniknąć tragedii. Całe zdarzenie nagrał ratownik górski, który obserwował je bezpiecznej odległości.

- Nie wiem, czy to strach przed mandatami Tatrzańskiego Parku Narodowego, czy totalna ignorancja, ale jest to przerażające, jak można tak niepotrzebnie się narażać - czytamy w poście przewodnika górskiego IFMGA Przemka Wójcika na Facebooku.

zakopane

Ponad 3 metry śniegu na Łomnicy. Zima w Zakopanem trwa w najlepsze

CZYTAJ DALEJ

Ratownicy przypominają, że do poruszania się po górach w zimowych warunkach, zwłaszcza na obszarze powyżej schronisk, konieczna jest wiedza na temat zagrożenia lawinowego. Ponadto należy bezwględnie dopasować przebieg trasy do swoich umiejętności.

- Należy unikać przecinania starych torów lawin i ich bezpośredniego sąsiedztwa. Wybierać wczesną porę wyjścia, póki trzyma mróz. To ważne szczególnie wiosną na tym konkretnym stoku. Po opadach śniegu warto unikać wędrówek pierwszego dnia ze słoneczną pogodą – mówił przewodnik tatrzański Tomasz Zając cytowany przez portal Tatromaniak.

Przypomnijmy, że w Tatrach panuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, który w najbliższym czasie może ulec zwiększeniu. TOPR zwraca uwagę w komentarzu do komunikatu, że przez dzisiejszy dzień i noc w Tatrach występuje bardzo silny wiatr.

Ponadto dzisiejszej nocy w Zakopanem napadało ok. 15 cm śniegu i nie zapowiada się, żeby miało przestać padać. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Tygodnik Podhalański, TPN, TOPR

Podobne artykuły

hotel Elbląg przechodzi do Focus Hotels

Polska

Grupa Focus Hotels wydzierżawiła 4-gwiazdkowy hotel Elbląg

Czytaj więcej >

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >

Polska

Kontrole na południowej granicy Polski. Ponad 14,5 tys. osób bez wymaganych testów

Czytaj więcej >

Polska

Ryanair i WizzAir przesuwają loty z Krakowa. Lotnisko chce już rozpocząć sezon letni

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >