Turysci.pl
góry

fot. Facebook Przemek Wójcik

Ratownik pokazał nagranie z Tatr. Grupa cudem uniknęła dwóch lawin

14 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

W polskich górach doszło do bardzo niebezpiecznej sytuacji. W poniedziałek na trasie wiodącej znad Morskiego Oka na Szpiglasową Przełęcz grupa turystów cudem uniknęła dwóch lawin. Wszystko zostało nagrane przez ratownika górskiego, który przestrzegł przed niebezpieczeństwami w Tatrach.

Góry bywają bardzo niebezpieczne, zwłaszcza gdy na zboczach wciąż jeszcze zalega śnieg. Ratownik górski nagrał, jak na trasie wiodącej znad Morskiego Oka na Szpiglasową Przełęcz prowadzącą pod ogromnymi zboczami Miedzianego, 20-osobowa grupa turystów cudem uniknęła dwóch lawin.

Ratownik przestrzega przed niebezpieczeństwem w górach

W poniedziałek 5 kwietnia 20-osobowa grupa turystów próbowała przedostać się znad Morskiego Oka na Szpiglasową Przełęcz. Szli tamtędy ok. godziny 10:30 nie wiedząc, że dosłownie minęli się z dwoma lawinami.

Pierwsza z nich przeszła tamtędy o godzinie 10:02, a druga - o 10:53. Turystom cudem więc udało się uniknąć tragedii. Całe zdarzenie nagrał ratownik górski, który obserwował je bezpiecznej odległości.

- Nie wiem, czy to strach przed mandatami Tatrzańskiego Parku Narodowego, czy totalna ignorancja, ale jest to przerażające, jak można tak niepotrzebnie się narażać - czytamy w poście przewodnika górskiego IFMGA Przemka Wójcika na Facebooku.

zakopane

Ponad 3 metry śniegu na Łomnicy. Zima w Zakopanem trwa w najlepsze

CZYTAJ DALEJ

Ratownicy przypominają, że do poruszania się po górach w zimowych warunkach, zwłaszcza na obszarze powyżej schronisk, konieczna jest wiedza na temat zagrożenia lawinowego. Ponadto należy bezwględnie dopasować przebieg trasy do swoich umiejętności.

- Należy unikać przecinania starych torów lawin i ich bezpośredniego sąsiedztwa. Wybierać wczesną porę wyjścia, póki trzyma mróz. To ważne szczególnie wiosną na tym konkretnym stoku. Po opadach śniegu warto unikać wędrówek pierwszego dnia ze słoneczną pogodą – mówił przewodnik tatrzański Tomasz Zając cytowany przez portal Tatromaniak.

Przypomnijmy, że w Tatrach panuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, który w najbliższym czasie może ulec zwiększeniu. TOPR zwraca uwagę w komentarzu do komunikatu, że przez dzisiejszy dzień i noc w Tatrach występuje bardzo silny wiatr.

Ponadto dzisiejszej nocy w Zakopanem napadało ok. 15 cm śniegu i nie zapowiada się, żeby miało przestać padać. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Tygodnik Podhalański, TPN, TOPR

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >

Polska

Burze to nie wszystko. Co czeka nas w długi weekend czerwcowy?

Czytaj więcej >

Polska

Turystom w Turcji grozi aresztowanie. Jeden z lokalnych przepisów jest niezwykle ważny

Czytaj więcej >

Polska

Jasnowicz Glanc ostrzega przed wakacjami. Wskazuje kierunek, którego lepiej unikać

Czytaj więcej >

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >