Turysci.pl
góry

fot. Facebook Przemek Wójcik

Ratownik pokazał nagranie z Tatr. Grupa cudem uniknęła dwóch lawin

6 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

W polskich górach doszło do bardzo niebezpiecznej sytuacji. W poniedziałek na trasie wiodącej znad Morskiego Oka na Szpiglasową Przełęcz grupa turystów cudem uniknęła dwóch lawin. Wszystko zostało nagrane przez ratownika górskiego, który przestrzegł przed niebezpieczeństwami w Tatrach.

Góry bywają bardzo niebezpieczne, zwłaszcza gdy na zboczach wciąż jeszcze zalega śnieg. Ratownik górski nagrał, jak na trasie wiodącej znad Morskiego Oka na Szpiglasową Przełęcz prowadzącą pod ogromnymi zboczami Miedzianego, 20-osobowa grupa turystów cudem uniknęła dwóch lawin.

Ratownik przestrzega przed niebezpieczeństwem w górach

W poniedziałek 5 kwietnia 20-osobowa grupa turystów próbowała przedostać się znad Morskiego Oka na Szpiglasową Przełęcz. Szli tamtędy ok. godziny 10:30 nie wiedząc, że dosłownie minęli się z dwoma lawinami.

Pierwsza z nich przeszła tamtędy o godzinie 10:02, a druga - o 10:53. Turystom cudem więc udało się uniknąć tragedii. Całe zdarzenie nagrał ratownik górski, który obserwował je bezpiecznej odległości.

- Nie wiem, czy to strach przed mandatami Tatrzańskiego Parku Narodowego, czy totalna ignorancja, ale jest to przerażające, jak można tak niepotrzebnie się narażać - czytamy w poście przewodnika górskiego IFMGA Przemka Wójcika na Facebooku.

zakopane

Ponad 3 metry śniegu na Łomnicy. Zima w Zakopanem trwa w najlepsze

CZYTAJ DALEJ

Ratownicy przypominają, że do poruszania się po górach w zimowych warunkach, zwłaszcza na obszarze powyżej schronisk, konieczna jest wiedza na temat zagrożenia lawinowego. Ponadto należy bezwględnie dopasować przebieg trasy do swoich umiejętności.

- Należy unikać przecinania starych torów lawin i ich bezpośredniego sąsiedztwa. Wybierać wczesną porę wyjścia, póki trzyma mróz. To ważne szczególnie wiosną na tym konkretnym stoku. Po opadach śniegu warto unikać wędrówek pierwszego dnia ze słoneczną pogodą – mówił przewodnik tatrzański Tomasz Zając cytowany przez portal Tatromaniak.

Przypomnijmy, że w Tatrach panuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, który w najbliższym czasie może ulec zwiększeniu. TOPR zwraca uwagę w komentarzu do komunikatu, że przez dzisiejszy dzień i noc w Tatrach występuje bardzo silny wiatr.

Ponadto dzisiejszej nocy w Zakopanem napadało ok. 15 cm śniegu i nie zapowiada się, żeby miało przestać padać. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Tygodnik Podhalański, TPN, TOPR

Podobne artykuły

Polska

Adwokatka radzi, co robić, gdy na plaży ktoś jest za głośno

Czytaj więcej >

Polska

Nowe ograniczenia po powrocie do Polski samolotem. Zmiany także w kwarantannie

Czytaj więcej >

Polska

Pokazali tłumy na Krupówkach w piątkowe południe. Film z drona robi wrażenie

Czytaj więcej >

Polska

21-letni turysta spadł z punktu widokowego podczas nawałnicy. Ratowała go policja i GOPR

Czytaj więcej >

Polska

Leśniczy apeluje do turystów w Tatrach: „Nie podchodzić do nich zbyt blisko, nie dokarmiać"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści chętnie odwiedzają Szczawnicę. Na szlakach spotkać można tłumy

Czytaj więcej >