Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Świat > Przeżył okrutny atak rekina, choć stracił nogę. Teraz przestrzega wszystkich turystów
Marta Lewkowicz-Popławska
Marta Lewkowicz-Popławska 28.04.2024 15:50

Przeżył okrutny atak rekina, choć stracił nogę. Teraz przestrzega wszystkich turystów

rekin
fot. Canva/Instagram

Amerykanin Mike Coots, który jako nastolatek stracił nogę przez żarłacza tygrysiego, dzieli się teraz wiedzą i spostrzeżeniami na temat rekinów. Surfer i fotograf radzi jak zachowywać się w przypadku spotkania z tymi drapieżnikami. 

Mężczyzna poświęcił swoje życie fotografowaniu rekinów i ochronie przyrody. Niedawno wydał oszałamiającą książkę ze zdjęciami tych stworzeń. 

Przez rekina stracił część nogi, teraz surfuje z protezą

Obecnie 44-letni Mike Coots żyje bez prawej łydki, bo został ugryziony przez rekina tygrysiego podczas pływania na desce u wybrzeży Kauai na Hawajach w 1997 roku. Stracił tak dużo krwi, że był bliski śmierci. 

Zamiast bać się tych drapieżników, został jednak obrońcą rekinów i robi im hipnotyzujące zdjęcia.

Czytaj więcej: Jechałam słynnym tunelem w Świnoujściu. “W sezonie może być problem”

Pływa z rekinami i robi im zdjęcia

Mężczyzna twierdzi, że pływając z rekinami przez ostatnie dwie dekady, nauczył się, co należy brać pod uwagę i jak się zachować przy spotkaniu z tymi drapieżnikami. 

“Najbezpieczniejszym sposobem na przebywanie pod wodą z rekinami jest dużo kontaktu wzrokowego. Są drapieżnikami zasadzkowymi i jeśli wiedzą, że ty wiesz, że tam są, jest znacznie bezpieczniej” - radzi w wywiadzie dla portalu Mail Online Travel. 

"Nie chlap, nie panikuj, a jeśli jesteś pod wodą..."

Kiedy rekiny najczęściej atakują? Mike mówi, że ludzie mogą sprowokować agresję, jeśli znajdują się w "mętnej wodzie" lub "pluskają się i wyglądają jak ranne zwierzę".

"Nie chlap, nie panikuj, a jeśli jesteś pod wodą, zawsze patrz na rekina i sprawiaj wrażenie dużego" - radzi. Błędem jest też odwracanie się do nich plecami. “Rekin przygotowuje się do ataku kiedy opuszcza płetwy piersiowe, wygina ciało w łuk” - wyjaśnia. 

Fotograf uważa, że strach przed rekinami jest w dużej mierze spowodowany tym, jak pokazywane są one w mediach i kulturze masowej, np. w filmie "Szczęki" z 1974 roku. Podkreśla, że wbrew obiegowej opinii, rekiny wcale nie polują na ludzi. 

Powiązane
Albania
Nadmorski raj ma zastąpić Hiszpanię. Takimi cenami kuszą deweloperzy
Donald Trump polonia
Jest decyzja Trumpa ws. Polaków. Tylu opuści USA i wróci do kraju, oto dane