Turysci.pl Świat Przeżył okrutny atak rekina, choć stracił nogę. Teraz przestrzega wszystkich turystów
fot. Canva/Instagram

Przeżył okrutny atak rekina, choć stracił nogę. Teraz przestrzega wszystkich turystów

28 kwietnia 2024

Amerykanin Mike Coots, który jako nastolatek stracił nogę przez żarłacza tygrysiego, dzieli się teraz wiedzą i spostrzeżeniami na temat rekinów. Surfer i fotograf radzi jak zachowywać się w przypadku spotkania z tymi drapieżnikami.

Mężczyzna poświęcił swoje życie fotografowaniu rekinów i ochronie przyrody. Niedawno wydał oszałamiającą książkę ze zdjęciami tych stworzeń.

Przez rekina stracił część nogi, teraz surfuje z protezą

Obecnie 44-letni Mike Coots żyje bez prawej łydki, bo został ugryziony przez rekina tygrysiego podczas pływania na desce u wybrzeży Kauai na Hawajach w 1997 roku. Stracił tak dużo krwi, że był bliski śmierci.

Zamiast bać się tych drapieżników, został jednak obrońcą rekinów i robi im hipnotyzujące zdjęcia.

Czytaj więcej: Jechałam słynnym tunelem w Świnoujściu. “W sezonie może być problem”

Pływa z rekinami i robi im zdjęcia

Mężczyzna twierdzi, że pływając z rekinami przez ostatnie dwie dekady, nauczył się, co należy brać pod uwagę i jak się zachować przy spotkaniu z tymi drapieżnikami.

“Najbezpieczniejszym sposobem na przebywanie pod wodą z rekinami jest dużo kontaktu wzrokowego. Są drapieżnikami zasadzkowymi i jeśli wiedzą, że ty wiesz, że tam są, jest znacznie bezpieczniej” - radzi w wywiadzie dla portalu Mail Online Travel.

"Nie chlap, nie panikuj, a jeśli jesteś pod wodą..."

Kiedy rekiny najczęściej atakują? Mike mówi, że ludzie mogą sprowokować agresję, jeśli znajdują się w "mętnej wodzie" lub "pluskają się i wyglądają jak ranne zwierzę".

"Nie chlap, nie panikuj, a jeśli jesteś pod wodą, zawsze patrz na rekina i sprawiaj wrażenie dużego" - radzi. Błędem jest też odwracanie się do nich plecami. “Rekin przygotowuje się do ataku kiedy opuszcza płetwy piersiowe, wygina ciało w łuk” - wyjaśnia.

Fotograf uważa, że strach przed rekinami jest w dużej mierze spowodowany tym, jak pokazywane są one w mediach i kulturze masowej, np. w filmie "Szczęki" z 1974 roku. Podkreśla, że wbrew obiegowej opinii, rekiny wcale nie polują na ludzi.

Rekin ludojad zaatakował grupę pływaków. "To było przerażające, po prostu przerażające"
Walka o życie na plaży. Gigantyczny rekin wypłynął tuż obok turystów
Obserwuj nas w
autor
Marta Lewkowicz-Popławska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy