Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Turystyka > Przed nami zmiana czasu. Pośpimy dłużej, ale to nie wszystko, co nas czeka
Redakcja Turyści
Redakcja Turyści 20.09.2024 07:10

Przed nami zmiana czasu. Pośpimy dłużej, ale to nie wszystko, co nas czeka

zmiana czasu
fot. canva/suwannar-kawila

Już niebawem w Polsce nadejdzie dzień, w którym przesuniemy zegarki. Zmiana czasu na letni i zimowy zawsze budzi dużo kontrowersji i na pewno niejedna osoba choć raz w życiu o niej zapomniała. Kiedy teraz powinniśmy zmienić godzinę i kto szczególnie powinien o tym pamiętać? Przypominamy.

Zmiana czasu w Polsce

Jesienna zmiana czasu dla wielu jest wyznacznikiem, że wielkimi krokami zbliża się zima. Trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ od tego dnia wiele się zmienia, nie tylko względem zegarków. To zwiastun chłodniejszej temperatury na zewnątrz, spadających liści i sezonu, gdy niekoniecznie chce się wychodzić z domu. Niestety szybciej zacznie robić się również ciemno na zewnątrz, a więc słońce będzie pojawiać się na niebie zdecydowanie na krócej niż w sezonie wiosenno-letnim.

Nie bez powodu przyjęło się, że zmiany czasu zawsze wypadają z soboty na niedzielę. Zdaniem ekspertów ma to zminimalizować ilość wpadek, tj. spóźnień do pracy, oraz innych trudności w funkcjonowaniu. Dużo osób bowiem może cieszyć się z wolnych weekendów, a więc zadecydowano tak, aby zmiana czasu była łatwiejsza do przyswojenia.

Czytaj też: Widok z kamery na Zakopane po godz. 11 nie napawa optymizmem. Górale będą niepocieszeni

Tragedia na pokładzie samolotu. Stewardessa zmarła na oczach pasażerów

Kiedy zmiana czasu na zimowy?

Zmiana czasu na zimowy w 2024 roku będzie miała miejsce w nocy z 26 na 27 października z godziny 3:00 na 2:00. Co za tym idzie to świetna wiadomość dla wszystkich śpiochów — wtedy będziemy mieć okazję pospać dłużej. Zazwyczaj nie musimy się niczym przejmować, ponieważ urządzenia elektroniczne same aktualizują godzinę po zmianie czasu, jednak trzeba pamiętać, aby samodzielnie przestawić te pozostałe.

Ze względu na to, że wiele osób nie zapatruje się optymistycznie na zmianę czasu dwukrotnie w roku, podjęto decyzję, że po raz ostatni zobligowani, by to zrobić będziemy w 2026 roku. Od tamtej pory zniknie przestawianie zegarków, co ma korzystniej wpłynąć na samopoczucie i rytm dobowy.

zegarek
fot. pixabay/JESHOOTS-com

Ta grupa powinna być szczególnie wyczulona na zmianę czasu

Niewątpliwie na zmianę czasu na zimowy powinni być szczególnie wyczuleni wszyscy turyści, którzy planują swoją podróż właśnie na noc z 26 na 27 października. To wtedy, gdy cofniemy zegarki o godzinę, doba jakby wydłuży się o kolejną.

Turyści podróżujący pociągami nie mają się o co martwić, ponieważ ze względu na zmianę czasu są przygotowane specjalne rozkłady jazdy. Wszystkie składy, które będą wieźć pasażerów, zatrzymają się o godzinie 3:00 na najbliższej stacji, skąd ponownie ruszą po upływie ok. 60 minut.

Czytaj też: Polka ostrzega przed wizytą w największej egipskiej atrakcji. “To przekroczyło jakiekolwiek granice”