Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Prezes Katowice Airport: Ruch lotniczy może odbudować się dopiero za 4 lata
Patryk Korzec
Patryk Korzec 16.04.2021 20:32

Prezes Katowice Airport: Ruch lotniczy może odbudować się dopiero za 4 lata

turystyka w kryzysie. Lotniska mogą wracać do normalności nawet 4 lata
fot. wikimedia.org/Frees/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Turystyka na całym świecie w wyniku pandemii pogrążyła się w kryzysie. Straty przedsiębiorców są gigantyczne, a niestety wiele wskazuje na to, że „normalność" przyjdzie dopiero za kilka lat. Artur Tomasik, prezes Katowice Airport, stwierdził, że odbudowa finansów i powrót ruchu pasażerskiego potrwać może nawet jeszcze 4 lata.

  • Prezes lotniska w Katowicach określa spadek pasażerskiego ruchu lotniczego jako bardzo głęboki

  • Najgorszy dla turystyki był drugi kwartał 2020 roku, gdy podróże zostały niemalże całkowicie zatrzymane

  • Artur Tomasik przewiduje, że odbudowywanie gospodarki turystycznej i ruchu pasażerskiego na lotniskach trwać może kolejne 3-4 lata

Prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych i Katowice Airport, Artur Tomasik, stwierdził, że odbudowa sektora turystycznego po kryzysie pandemicznym trwać może nawet kilka lat. W rozmowie z agencją Newseria przyznał, że jest to największy kryzys w historii branży lotniczej. Według eksperta są porty, które odnotowały straty sięgające nawet 100 proc.

Kiedy turystyka wróci do normy?

Artur Tomasik wyjawił, że porty lotnicze odniosły w 2020 roku ponad 90 proc spadków w ruchu regularnym. Różnie sytuacja wygląda w kontekście rejsów czarterowych, jednak i tu odnotowywane są straty. Zdaniem eksperta, wyjście z tych kłopotów potrwa lata.

Odtworzenie ruchu pasażerskiego potrwa co najmniej dwa, trzy, może cztery lata – stwierdził Artur Tomasik.

Co więcej, przyznał, że jeszcze dłużej potrwa odbudowa sytuacji finansowej portów lotniczych. Podkreślił, że wiele przedsiębiorstw zaciągnęło kredyty oraz pożyczki, które trzeba będzie spłacić. Tomasik przewiduje, że spłata zobowiązań ciągnąć się może nawet 5 lat.

Jak poinformował Związek Regionalnych Portów Lotniczych, tylko w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku polskie lotniska obsłużyły o 15,3 mln turystów mniej niż rok wcześniej. Największe straty przyniósł drugi kwartał, gdy część lotnisk doświadczyła całkowitego zatrzymania ruchu lotniczego.

Eksperci wskazują, że nadzieją na nadrobienie strat jest tegoroczny sezon wakacyjny. Prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych wskazuje, że letnie siatki połączeń w pełni się nie odbudują, ale na korzyść tego zjawiska działają masowe szczepienia, w wyniku których wypracowywana jest odporność stadna. W przypadku dużych lotnisk tęsknota turystów za podróżami może przynieść znaczne zyski. Zdaniem eksperta jednak najbardziej poszkodowane będą te najmniejsze porty.

Port Lotniczy Gdańsk pod kreską

Turystyka nadal pozostaje w kryzysie, choć powoli zbliżamy się do końca pierwszej połowy 2021 roku. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podała dane, zgodnie z którymi w lutym na polskich lotniskach było o 78 proc. mniej operacji niż jeszcze rok temu.

Dowodem na złą sytuację branży jest raport Portu Lotniczego Gdańsk. Przez pierwsze trzy miesiące 2021 roku odnotowano tam 88 proc. spadku liczby pasażerów. Przełożyło się to na straty sięgające ok. 12,2 mln zł.

Jak stwierdził prezes Tomasz Kloskowski w komunikacie lotniska, wyniki te nie są najlepsze, jednak spodziewane przy tym poziomie ruchu. Stwierdził, że odprawianych jest ok. 10 proc. podróżnych, którzy by wylatywali z portu w czasie bez pandemii.

Kloskowski stwierdził, że nadzieje pokładane są w jak najszybszym wznowieniu ruchu lotniczego. Jego zdaniem również to szczepionki stanowią nadzieję na wzrost zysków w okresie wakacyjnym. Podkreślił, że swobodne podróżowanie w lecie może być wyprowadzeniem turystyki na prostą drogę w kierunku uporania się z kryzysem.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: turystyka.rp.pl