Turysci.pl Polska Prawdziwy raj dla grzybiarzy! To jeden z największych borów w Polsce
fot. Shutterstock/iwciagr

Prawdziwy raj dla grzybiarzy! To jeden z największych borów w Polsce

27 października 2023

Sezon na grzyby trwa w najlepsze. Grzybiarze w całej Polsce przemierzają lasy w poszukiwaniu podgrzybków, borowików czy maślaków. Dla tego regionu, nazywanego “polską stolicą grzybobrania” charakterystyczna jest długa i słoneczna jesień. Koniec sezonu wegetacyjnego przypada na pierwsze dni listopada, ale przy sprzyjającej pogodzie na grzyby można wybrać się nawet później.

Mowa o Borach Tucholskich, prawdziwym eldorado dla zbieraczy.  To jeden z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce. Miejsce idealne dla wszystkich, którzy lubią odpoczynek na łonie natury.

W Borach Tucholskich występuje ponad 100 gatunków grzybów

Bory Tucholskie to prawdziwy raj dla miłośników grzybów - są jednym z największych obszarów leśnych w Polsce. Rozciągają się w dorzeczu Wdy oraz środkowej i górnej Brdy. Tamtejszy las zapewnia dogodne warunki dla rozwoju najchętniej poszukiwanych grzybów – borowików i podgrzybków, ale także kurek, koźlarzy, gołąbków i wielu innych.

Na amatorów grzybobrań czeka tam w sumie ponad 100 gatunków. Wiele znalezionych tu odmian grzybów trafia nie tylko na polskie, ale i na europejskie stoły.

Bory Tucholskie pieszo i na rowerze

Bory Tucholskie to miejsce idealne nie tylko grzybiarzy, ale też wszystkich, którzy lubią odpoczynek na łonie natury. Liczne szlaki piesze i rowerowe tamtejszego Parku Narodowego położone są w lasach, na ich obrzeżach, nad rzekami i jeziorami.

Jedną z głównych atrakcji turystycznych w Parku Narodowym Bory Tucholskie jest Dąb Bartuś. Jego wiek oceniany jest nawet na 600 lat. Tuż obok znajduje się Jezioro Płęsno oraz Kacze Oko.

Warto odwiedzić Chojnice i Człuchów

Choć Bory Tucholskie to przede wszystkim park narodowy i lasy, nie brakuje tu wartych odwiedzenia miejscowości. Jedną z nich są Chojnice. Warto przespacerować się tam po Starym Mieście, nad którym góruje Brama Człuchowska. Wraz z basztami i arkadowym przejazdem to pozostałość średniowiecznych fortyfikacji miejskich.

W pobliskim Człuchowie można zajrzeć za mury zamku krzyżackiego. Komturem na tamtejszym zamku był podobno sam Konrad Wallenrod.

To miasto nazywane jest perłą Górnego Śląska. Miłośnicy historii będą nim zachwyceni!
Złoto pod polskim zamkiem. Słynna atrakcja turystyczna skrywa mnóstwo sekretów
Obserwuj nas w
autor
Marta Lewkowicz-Popławska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy