Turysci.pl Polska Prawdziwa perełka Opolszczyzny. Tamtejsze góry niczym Bieszczady, skrywają unikalne zabytki
Fot. Shutterstock/Arcaion

Prawdziwa perełka Opolszczyzny. Tamtejsze góry niczym Bieszczady, skrywają unikalne zabytki

1 listopada 2024
Autor tekstu: Angelika Czarnecka

Na polsko-czeskim pograniczu znajduje się mnóstwo ciekawych miejsc. Jednym z nich niezaprzeczalnie są wysunięte na wschód Sudety, czyli Góry Opawskie. Turyści nie bez powodu nazywają je Opolskimi Bieszczadami.

Góry Opawskie to prawdziwa perełka Opolszczyzny

Góry Opawskie są najdalej wysuniętym na wschód pasmem Sudetów i jedynym w województwie opolskim. Jednocześnie stanowią jedno z mniejszych pasm i w dodatku dzieli je granica z Czechami . Obecnie są najpopularniejszym regionem pod względem turystyki na terenie całego województwa opolskiego. Gości tam nie brakuje, zwłaszcza w sezonie. Wycieczki rozpoczynają się najczęściej w Głuchołazach, Prudniku oraz w Jarnołtówku i Pokrzywnej.

Na terenie gór zajmujących ponad 30 km/kw powierzchni znajduje się wiele zabytków, urokliwych punktów widokowych i malowniczych krajobrazów. Dolina płynącej tam rzeki Opawicy oferuje pejzaże, które turyści porównują do toskańskich widoków wyjętych niczym z filmu “Gladiator”. Warte uwagi jest też miasteczko o tej samej nazwie, gdzie zachował się barokowy kościół św. Trójcy.

Góry Opawskie jako Opolskie Bieszczady

W tamtejszym Lesie Opawickim zamieszkują dzikie zwierzęta np. lisy czy orły bieliki, a okazjonalnie wizytę składają czeskie wilki. Najchętniej odwiedzanym w lesie punktem jest Graniczna Góra (541 m n.p.m). Na jej szczycie zlokalizowana jest wieża widokowa, składająca się z dwóch platform o wysokości 25 m. Widoki na Sudety Wschodnie są tam iście zachwycające, a przy dobrej widoczności, można także dostrzec Beskidy.

Wschodnia część Gór Opawskich nie bez powodu nazywana jest czasami Głubczyckimi Bieszczadami. Warto wybrać się tam i przekonać, czy turyści słusznie stosują takie porównanie.

Tajemnicze kamienne kopce w Górach Opawskich

W Górach Opawskich znajduje się wiele historycznych, ale tajemniczych miejsc, na stoku Srebrnej Kopy, po czeskiej stronie granicy, zlokalizowane się kamienne konstrukcje. Są to walce zbudowane z miejscowego kamienia, luźno ułożone i bez zaprawy. Jakiekolwiek źródła milczą o genezie konstrukcji, przez co rodzi się wiele domysłów i teorii.

W Zakopanem nadchodzi prawdziwa rewolucja. Turyści czekali długie lata
Zabytkowe cmentarze na mapie Polski, które warto odwiedzić. To prawdziwe mauzolea
Obserwuj nas w
autor
Angelika Czarnecka

Dziennikarka z kilkuletnim doświadczeniem w polskich mediach i absolwentka kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Miłośniczka włoskich regionów. Uwielbiam dzielić się wskazówkami dotyczącymi budżetowego podróżowania po świecie.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy