Zabytkowe cmentarze na mapie Polski, które warto odwiedzić. To prawdziwe mauzolea
Już jutro Wszystkich Świętych i Polacy tłumnie ruszą na cmentarze, by odwiedzić groby swoich bliskich. To czas wyjątkowy i pełen zadumy. Niektórzy też decydują się na wizytę na nekropoliach, gdzie pochowano osoby zasłużone, żołnierzy oraz sławne osobistości ze świata kultury. Na które cmentarze w Polsce warto się udać?
Najstarszy cmentarz w Polsce
Dzień Zmarłych tradycyjnie przypada 1 listopada. O korki wówczas nietrudno, a parkingi pod cmentarzami tego dnia to największa zmora kierowców. Odwiedzamy znane nam groby i spotykamy się z rodziną. W Polsce jednak są cmentarze, które oprócz tego, że są popularne, znajdują się w rejestrze zabytków. To niemal prawdziwe muzea pod gołym niebem, wypełnione niezwykłymi rzeźbami. Spoczywają tam zasłużeni obywatele kraju.
Najbardziej znanym jest oczywiście Cmentarz Powązkowski w Warszawie. To najstarszy tego typu obiekt w Polsce. Został założony w 1790 roku, na działce, którą podarowała rodzina Szymanowskich. Nazwiska, jakie tam ujrzymy to m.in.: Bolesław Prus, Czesław Niemen, Wojciech Młynarski, czy Irena Sendlerowa.
Zabytkowe cmentarze w Małopolsce
Turyści, którzy wybierają się w Tatry, mogą złożyć wizytę w Starym Cmentarzu na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem. Znajduje się niedaleko Krupówek, przy ulicy Kościeliskiej. To niezaprzeczalnie jedna z najsłynniejszych metropolii w kraju. Cmentarz powstał w XIX wieku i znajdują się na nim groby także zasłużonych bądź sławnych osób. Trzeba jednak wiedzieć, że aby wejść na jego teren, należy zapłacić 3 zł (os. dorosła) lub 1,50 zł (dzieci i młodzież).
Niedaleko Zakopanego, bo w Krakowie zlokalizowany jest kolejny zabytkowy cmentarz - Rakowicki. Zlokalizowany jest przy ul. Rakowickiej 26 i został założony w 1803 roku. Pochowani są tam nie tylko mieszkańcy, ale i zasłużeni twórcy kultury, naukowcy, działacze polityczni czy uczestnicy ruchów niepodległościowych. Zobaczymy tam nagrobki np. Jana Matejko, Ignacego Daszyńskiego czy Wisławy Szymborskiej.
Te cmentarze warto odwiedzić podczas Wszystkich Świętych
Innym wartym odwiedzenia cmentarzem jest cmentarz wojenny z I wojny światowej w Oleśnicy w województwie lubelskim. W lewym rogu ogrodzonego terenu znajduje się marmurowa kaplica, która powstała w 1918 roku. Pochowani są tam głównie niemieccy, austriaccy i rosyjscy żołnierze.
Ostatni, zabytkowy cmentarz znajduje się w Łodzi przy ulicy Ogrodowej. Stary Cmentarz, bo taka brzmi jego nazwa, powstał w 1855 roku i podzielono go na część katolicką, prawosławną i protestancką. Znajdziemy tam mauzolea łódzkich rodów fabrykanckich: Grohmanów, Geyerów, Kunitzerów czy Kindermannów, a także nagrobek znanego aktora - Leona Niemczyka.