Turysci.pl
mountains-1448053 1280

fot. Pixabay/ summa

Pracowity weekend ratowników GOPR. Pomocy potrzebowali m.in. dziecko i starsza kobieta

8 Września 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Ostatni weekend w górach był bardzo pracowity dla ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR. Zarówno w Gorcach, jak i Pieninach zdarzały się poważniejsze interwencje. Wśród potrzebujących pomocy znaleźli się m.in. 7-latek i 70-letnia kobieta.

Ratownicy górscy w piątek przyjęli zgłoszenie o wypadku 70-letniej rowerzystki na ścieżce pienińskiej, po stronie słowackiej. Powiadomiono słowackich ratowników z HZS, którzy udzielili pomocy kobiecie, a następnie przekazali ją pracownikom GOPR na granicy.

Turystka wyszła w góry bez mapy i latarki

Tego samego dnia wieczorem ratownicy w rejonie Czarnej Wody otrzymali kolejne zgłoszenie od turystki, która zabłądziła w górach bez latarki i mapy. Według jej relacji nie miała siły samodzielnie iść dalej.

- Po godzinnych poszukiwaniach odnaleziono poszukiwaną w okolicy Starego Potoku i przetransportowano do ośrodka zameldowania. Działania zakończono ok. godziny 22.30 - czytamy we wpisie na Facebooku Grupy Podhalańskiej GOPR.

Ratownicy pomogli chłopcu użądlonemu przez pszczołę

Ruch turystyczny w Gorcach i Pieninach w ten weekend był wzmożony. Ratownicy najczęściej udzielali pomocy osobom, które podczas wycieczki doznały urazów nóg. Tak było m.in. na Turbaczu, gdzie pomocy potrzebował rowerzysta.

Pomocy potrzebował również 7-letni chłopiec użądlony przez pszczołę. Dziecko zostało opatrzone przez ratowników, a jego rodzice otrzymali wskazówki o dalszym postępowaniu w takim przypadku.

W niedzielę do dyżurki na Turbaczu zgłosiła się natomiast dziewczynka z urazem ręki. Po opatrzeniu ratownicy dyżurni z Długiej Polany przetransportowali ją do własnego środka transportu.

Wychodząc w góry trzeba się przygotować

Łącznie Grupa Podhalańska GOPR interweniowała w ostatni weekend niemal dziesięciokrotnie. Ratownicy przypominają, aby wybierając się w góry zainstalować w swoim telefonie aplikację Ratunek.

Aplikacja łączy turystę ze zintegrowanym z aplikacją numerem ratunkowym w górach (TOPR, GOPR) lub nad wodą (WOPR, MOPR). Pozwala również na automatyczne zlokalizowanie osoby potrzebującej, już w trakcie rozmowy z ratownikiem.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Jak dobrze znasz polskie miasta? Tylko nieliczni odpowiedzą na 6 pytanie

Pytanie 1 z 7

Na ratuszu którego miasta możemy zobaczyć koziołki?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Wyborcza, GOPR Podhale

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwe

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Zbadali konie wożące turystów na Morskie Oko. Fundacja Viva: „Pracują w przeciążeniu"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści zdewastowali szlak na Świnicy, a później utknęli w górach. Interweniowali ratownicy TOPR

Czytaj więcej >

Polska

Wypadek autobusu podczas wycieczki. Cztery osoby są ranne, 31 dzieci zabrano do szpitala

Czytaj więcej >

Polska

Turyści zostawiają zwierzęta na tatrzańskich szlakach. „Nawet nie potrafiła nam powiedzieć, skąd zabrała psiaka"

Czytaj więcej >

Polska

Remonty w Karkonoskim Parku Narodowym. „Utrudnienia potrwają około pięć dni"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści bez przygotowania poszli na Orlą Perć. W środku nocy sprowadzało ich TOPR

Czytaj więcej >