Turysci.pl Polska Pomysł na wielkanocną wycieczkę. Śniadanie można zjeść na plaży, a wiosny poszukać na wyspie
Fot. Canva

Pomysł na wielkanocną wycieczkę. Śniadanie można zjeść na plaży, a wiosny poszukać na wyspie

5 kwietnia 2023
Autor tekstu: Dorota Witt

Budząca się do życia przyroda motywuje, by Wielkanoc spędzić aktywnie. Warto ruszyć w Polskę na krótką, intensywną wycieczkę. Nie brakuje miejsc, gdzie można pójść na świetny spacer z bliskimi i odpocząć. Ruszamy na wyspę Wolin.

Wielkanocna, jednodniowa wyprawa na wyspę Wolin

Najpiękniejszy odcinek polskiego wybrzeża klifowego, dobrze zachowane lasy bukowe, unikalna, wyspiarska delta Świny, przybrzeżny pas wód Bałtyku, a przede wszystkim największa polska wyspa - Wolin. Tymi atrakcjami przyrodniczymi przyciąga Woliński Park Narodowy. Warto pospacerować w czasie Wielkanocy po tym wyjątkowym terenie.

Projekt bez tytułu - 2023-04-03T154443.826.png

Fot. Canva

Bez turystów z Niemiec polscy hotelarze by nie przezimowali. Polaków odstraszyły „paragony grozy”
Najpiękniejsze drewniane kościoły w Małopolsce. Wyrusz na wyprawę wyjątkowym szlakiem

Wyspa Wolin się zieleni, rośnie tam 1,3 tys. gatunków roślin

Nie ma chyba lepszego miejsca nad Bałtykiem do obserwacji budzącej się do życia przyrody niż wyspa Wolin, gdzie rośnie ponad 1,3 tys. gatunków roślin, w tym 9 różnych storczyków.

- Zbocza stromych klifów porastają gęste zarośla rokitnika zwyczajnego - informują pracownicy Wolińskiego Parku Narodowego. - Płytkie piaszczyste dno Morza Bałtyckiego zajmują makroglony: zielenice, brunatnice i krasnorosty, wśród których najliczniejszymi są morszczyn i zielenica Entetromoprpha intestinalis.

W tamtejszych 130-letnich lasach rosną głównie sosny, buki i dęby.

W Wolińskim Parku Narodowym są owady, jakich nikt wcześniej nie widział

Chwila ciszy i skupienia wystarczy tym, którzy chcą na wyspie obserwować zwierzęta. Wiosną łatwo wypatrzeć m.in. ptaki.

- Przez Wolin przebiega główny szlak przelotu ptaków wzdłuż wybrzeża Bałtyku - opisują pracownicy Wolińskiego Parku Narodowego. - Na terenie parku stwierdzono występowanie ponad 230 gatunków ptaków – w tym lęgowych – m.in.: bielika, wodniczki, biegusa zmiennego, muchołówki małej . Park spełnia  rolę w ochronie ptaków wodno-błotnych, które tutaj znajdują spokój oraz bazę pokarmową, szczególnie w okresie wiosennych i jesiennych wędrówek.

Z bogatego świata owadów zachowały się m.in. siedliska największego polskiego chrząszcza jelonka rogacza oraz związana z obumierającymi dębami pachnica dębowa. Na terenie parku oznaczono trzy nowe dla nauki gatunki: chrząszcza i dwa gatunki skoczogonków. W tamtejszych lasach można spotkać dziki, sarny, jelenie, lisy, borsuki, kuny, ale i egzotyczne: jenoty, norki amerykańskie, piżmaki czy szopy pracze.

Projekt bez tytułu - 2023-04-03T154420.730.png

Fot. Canva

Ceny biletów do Wolińskiego Parku Narodowego

Po śniadaniu wielkanocnym zjedzonym na plaży i spacerze w poszukiwaniu oznak wiosny coś dla siebie znajdą też miłośnicy historii. Na obszarze WPN i w jego bliskiej okolicy są pozostałości grodzisk i ślady historycznego osadnictwa. W lasach można natknąć się na ślady II wojny światowej: okopy, bunkry oraz pozostałości fundamentów broni V-3.

Gratka dla tych, którzy interesują się poprzemysłową historią czeka w pobliżu Wapnicy. Są tam r uiny cementowni i pozostałości po odkrywkowych kopalniach kredy. Zostało po nich Jezioro Turkusowe. Kolor wody trzeba zobaczyć na własne oczy. Bierze się stąd, że na dnie zbiornika jest kreda, w połączeniu ze światłem daje wyjątkowy efekt.

Ile kosztują bilety do Wolińskiego Parku Narodowego?

Bilet normalny do Wolińskiego Parku Narodowego kosztuje 7 zł, ulgowy 3,5 zł. Płacić nie muszą dzieci do siódmego roku życia oraz mieszkańcy gmin Międzyzdroje, Wolin, Dziwnów oraz miasta Świnoujście. W okolicach wyspy Wolin jest kilka urokliwych wsi. W Karsiborze stoi klimatyczny, mały kościół z przełomu XV i XVI wieku. To nie jest popularna atrakcja turystyczna, dlatego tym bardziej warto się tam zapuścić.

Jak powstała wyspa Wolin?

  • Wyspę Wolin ukształtował ostatni lodowiec, ale wciąż się zmienia. Wpływały na to w przeszłości i wpływają dziś wiatr i wody Bałtyku oraz Odry. Dzięki temu powstawały bagna i torfowiska, a potem wydmowe mierzeje i klify.
  • Abrazja (ścieranie) klifowego wybrzeża corocznie przesuwa linię brzegu o około 80 cm. Najwyższe aktywne (ulegające abrazji) klify osiągają wysokość 93 m.
  • Wytrawni obserwatorzy przyrody, którzy byli tam dekadę czy dwie temu, teraz odnajdą nowe szczegóły.

Projekt bez tytułu - 2023-04-03T154513.148.png

Polskie Malediwy można zwiedzać za darmo. Niesamowite, co skrywa turkusowa woda
Niesamowity pomysł na majówkę. Cudownie zachowane zamki na wodzie zobaczysz w Polsce
Obserwuj nas w
autor
Dorota Witt
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy