Turysci.pl Polska Polski kościół inny niż wszystkie. Wyglądem przypomina świątynię wikingów
Fot. Pixabay

Polski kościół inny niż wszystkie. Wyglądem przypomina świątynię wikingów

16 lipca 2023
Autor tekstu: Magda Antoł

Mało który kościół w Polsce może się pochwalić takim stylem architektonicznym. Został on wybudowany w stylu nordyckim i podarowany ewangelikom. Dość nietypowa konstrukcja ma swoje uzasadnienie w swojej niezwykłej historii.

Kościół Wang jest jednym z bardziej wyjątkowych zabytków sakralnych. Wzorowany na skandynawskim drewnianym budownictwie stanowi niezwykły punkt turystyczny na mapie Polski.

Historia Kościoła Wang

O dziwo pierwotnie kościół Wang nie został wybudowany w Polsce, a w południowej Norwegii na przełomie XII i XIII w. Kilka wieków później postanowiono go sprzedać, gdyż wymagał zbyt kosztownej naprawy. Kupił go i przetransportował król pruski Fryderyk Wilhelm IV. Najpierw planował postawić go na Wyspie Pawiej w Berlinie. Ostatecznie zdecydował się na Karkonosze, gdzie miał służyć ewangelikom oraz mieszkańcom Karpacza i okolic. Uroczystego otwarcia i poświęcenia kościoła dokonano w lipcu 1844 r.

Niezwykła konstrukcja polskiego kościoła

Dlaczego ten polski kościół jest inny niż wszystkie? Wyróżnia go nie tyle sama historia pochodzenia, co wygląd. Stanowi ważny element sztuki nordyckiej i zawiera mnóstwo nawiązań do dawnej skandynawskiej kultury. Przede wszystkim zbudowano go z sosny norweskiej, a drewno nasycono żywicą. Na narożnikach i półkolumnach umieszczono wizerunki mitycznych stworzeń, m. in. plątaninę węży i roślin czy uskrzydlone smoki jako symbole walki dobra ze złem. Dodatkowo ozdobna rama drzwi zawiera wyrzeźbione twarze wikingów o wysuniętych rozdwojonych językach, które oznaczały przekazywanie wiedzy i mądrości przyszłym pokoleniom.

Jednym z bardziej ciekawszych miejsc jest portal północny. Na nim znajduje się pismo runiczne dawniej używane przez ludy zamieszkujące północną Europę. Napis wykonany z run tłumaczono różnie. Najprawdopodobniej jest on sygnaturą artystyczną, która mówi, że za stworzenie portalu odpowiedzialny był Eindridi zwany “chudopalcym”, syn złego Olafa. Z elementów chrześcijańskich warto zwrócić uwagę na stojące przed ołtarzem kolumny przedstawiające zwycięstwo Dawida nad Goliatem czy chrzcielnicę wykonaną w XVIII w. Ciekawostką jest fakt, że kościół Wang nazywany jest kościołem szczęśliwych małżeństw.

Zwiedzanie kościoła Wang

Turyści muszą liczyć się z tym, że ze względu na nabożeństwa czy sobotnie śluby, kościół Wang może na jakiś czas zostać wyłączony ze zwiedzania. W zależności od sezonu, można zwiedzać budynek w godzinach 9-18 (od 15 kwietnia do 31 października) lub 9-17 (od 1 listopada do 14 kwietnia). Cena biletów wynosi 12 zł dla dorosłych i 7 zł dla dzieci powyżej sześciu lat. Przed zwiedzaniem kościołów czy innych budynków religijnych należy najpierw zadbać o stosowny ubiór.

Jak dostać się do kościoła Wang? Znajduje się on w miejscowości Karpacz, na ulicy Na Śnieżkę 8. Aby do niego dojechać, należy kierować się brązowymi turystycznymi tablicami, które wskazują dojście do świątyni i wjazd na parking. Odradzane jest korzystanie z nawigacji GPS, gdyż w większości przypadków pokazuje nieprawidłową drogę.

Źródło: Wang

Groźne wirusy na plaży w turystycznym kurorcie. Polacy lubią tam spędzać wakacje
Katastrofa na lotnisku. Pilot cudem uniknął śmierci
Obserwuj nas w
autor
Magda Antoł
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy