Turysci.pl Polska Polski "boa dusiciel" przyłapany w Bieszczadach. Nie dajcie się zwieść temu maluchowi
Fot. Pixabay

Polski "boa dusiciel" przyłapany w Bieszczadach. Nie dajcie się zwieść temu maluchowi

12 maja 2023
Autor tekstu: Magda Antoł

Korzystając ze szlaków, możemy po drodze natknąć się na wiele zwierząt. Wśród nich znajdą się i gady, które w pierwszej chwili wzbudzą w nas strach.

Na polskich szlakach nie brakuje zwierzyny. Nierzadkim widokiem są chociażby węże wygrzewające się na słońcu. Mogą wzbudzać w nas niepokój, bo nigdy nie wiadomo, kiedy na swojej drodze spotkamy jadowitą żmiję zygzakowatą. Jednak w przypadku tego gada obawy są bezpodstawne.

Wąż Eskulapa jako polski boa dusiciel

Mowa tutaj o wężu eskulapa. Tego największego polskiego węża można spotkać głównie w Bieszczadach. Jego charakterystykę przybliża nam Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne.

Przedstawiamy Państwu węża eskulapa. Tego największego polskiego węża można spotkać również na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne, Lasy Państwowe . Sympatyczne, niejadowite zwierzę, bytuje nad brzegami Zalewu Solińskiego” - wyjaśnia nadleśnictwo na swoim profilu facebookowym.

Przy pierwszym spotkaniu może wzbudzić niemały strach. Jego długość sięga nawet 2 metrów. Najdłuższe są samce, co czyni go niezwykłym gatunkiem, gdyż zazwyczaj wśród polskich węży to samice odznaczają się większą długością. Na szczęście nie jest groźny dla człowieka i prędzej na jego widok ucieknie niż stanie do walki.

Skąd nazwa wąż eskulapa? Jak go rozpoznać?

Wąż eskulapa jest utożsamiany z obrazem symbolu medycyny, jako tzw. laska Asklepiosa (zwana także laską Eskulapa). Nie posiada ona skrzydeł, a wokół niej jest owinięty tylko jeden wąż. Syn Apollina i nimfy Koronis, Asklepios był greckim półbogiem medycyny. Według mitologii był on w stanie przywrócić zdrowie chorym i życie umarłym” - tłumaczy Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne.

Jak rozpoznać tego węża? Oprócz imponującej długości cechuje go barwa łusek. Jego grzbiet jest koloru oliwkowobrązowego lub brunatnego z jasnymi plamkami. Spód ma jaśniejszą barwę. Lubi otwarte przestrzenie, więc najczęściej można go spotkać w miejscach dobrze nasłonecznionych. W przypadku gorąca udaje się w okolice zbiorników wodnych. Największą szansę na spotkanie go mają turyści przebywający w Bieszczadach między kwietniem a październikiem.

Wąż eskulapa rzadkim gatunkiem w Polsce

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (w skrócie IUCN) uznała węża eskulapa za zwierzę mniejszej troski w skali świata. Jednak w Polsce sprawa wygląda inaczej. Według informacji podanych przez serwis ekologia.pl tych węży może być mniej niż 100. Z racji tak małej liczebności gatunek został wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jako zagrożony wyginięciem. Na szczęście dzięki projektowi “Wąż eskulapa w Karpatach” udało się zatrzymać spadek liczebności tego gatunku.

W okolicach Zatoki Teleśnickiej budowane są siedliska zastępcze dla tego gada. Cały proces odbywa się pod nadzorem specjalistki dr Katarzyny Kurek z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk” - dodaje nadleśnictwo.

Źródło: ekologia.pl

Inwazja na szlakach w polskich górach. Uważajcie na niebieskie ślimaki
Podczas spaceru po lesie możesz nieźle wdepnąć. Choć w tym przypadku pozory mylą
Obserwuj nas w
autor
Magda Antoł
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy