Turysci.pl Polska "Polska Ściana Płaczu". Turyści o niej nie wiedzą, a to błąd
Fot. Facebook/Gdzie w Polsce na weekend?, Canva/Wiktor D

"Polska Ściana Płaczu". Turyści o niej nie wiedzą, a to błąd

16 kwietnia 2024
Autor tekstu: Angelika Czarnecka

Słynną Ścianę Płaczu w Jerozolimie odwiedzają przez cały rok tłumy pielgrzymów i turystów. Mało kto wie, że podobna perełka o takiej samej nazwie znajduje się także w Polsce. Gdzie dokładnie jest zlokalizowana i dlaczego warto się tam wybrać?

Wrażenie robi nie tylko sam obiekt, ale i jego historia. Wykonanie całej konstrukcji nie byłoby możliwie, gdyby nie pomysł jednej osoby sprzed wielu lat.

Niczym Ściana Płaczu w Jerozolimie. Mamy taką w Polsce

Obiekt, który znajduje się w Jerozolimie to najświętsze miejsce judaizmu. Nie inaczej jest w przypadku Ściany Płaczu w Polsce. W naszym kraju znajduje się wiele miejsc poświęconych pamięci Żydów, jednak jest jedno szczególne.

Wyjątkowy pomnik na cmentarzu przypominający ścianę z dużym pęknięciem jest symbolem tragicznego losu polskich Żydów. Zgodnie z tradycją, z jego lewej strony znajdują się nagrobki kobiet, a po prawej mężczyzn. Niektóre z macew ustawiono pod ścianą. Przechodząc przez pęknięcie, można przejść do dalszej części cmentarza. Tam z kolei są obrośnięte mchem rozrzucone stele i pionowe kamienie nagrobne.

Gdzie znajduje się “polska Ściana Płaczu”? Tam ukryta jest historia Żydów polskich

Wyjątkowy cmentarz żydowski ze Ścianą Płaczu położony jest niedaleko Kazimierza Dolnego, w Czerniawach. Gmina kazimierska przed wojną była bardzo ważnym ośrodkiem kultury żydowskiej. Znajdowały się tam dwa tego rodzaju cmentarze. Jeden z nich pojawił się już w 1851 roku. Niestety oba zostały zniszczone. Dzięki Antoniemu Michalakowi udało się zachować cenne inskrypcje i polichromie widniejące na macewach. Podczas wojny przekonał Niemców, że warto układać je wierzchem do dołu, aby szybciej szła praca.

W końcu w latach 80. XX wieku udało się zebrać macewy, które następnie zabrano do Czerniawy. Z ich fragmentów zbudowano mur “lapidarium”. Za cały projekt odpowiada Tadeusz Augustynka, architekt, który celowo wzorował się na słynnej Ścianie Płaczu w Jerozolimie.

Czytaj też: Pojechali Boltem z Legnicy do Chorwacji. Cena za przejazd zwala z nóg

Co jeszcze warto zobaczyć w Kazimierzu Dolnym?

Będąc w okolicach Kazimierza Dolnego, koniecznym do odwiedzenia jest Wąwóz Korzeniowy Dół. To bezpłatna atrakcja, która przyciąga mnóstwo turystów szczególnie w słoneczne weekendy. Oprócz tego na liście zwiedzania powinno znaleźć się: Góra Trzech Krzyży, zespół zamkowy w Kazimierzu Dolnym, Dom Kuncewiczów - oddział Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolny, Rynek, Kamienica Celejowska, Kazimierski Park Krajobrazowy czy Park Zdrojowy.

Źródło: chilizet.pl

Czytaj też: O 8:14 nie chcielibyście być na plaży w Grzybowie. Lepiej nawet o tym nie myśleć

Nowa atrakcja przyciągnie turystów na Mazury. Widoki niesamowite
Niecodzienna akcja na Dolnym Śląsku. Zainteresowanie zaskoczyło organizatorów
Obserwuj nas w
autor
Angelika Czarnecka

Dziennikarka z kilkuletnim doświadczeniem w polskich mediach i absolwentka kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Miłośniczka włoskich regionów. Uwielbiam dzielić się wskazówkami dotyczącymi budżetowego podróżowania po świecie.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy