„Polska Sahara” to przyrodniczy unikat. Drugiego takiego miejsca nie ma w całej Europie
Ta wyjątkowa pustynia ma ok. 33 km kw. powierzchni. Ze wschodu na zachód przecina ją rzeka, Biała Przemsza, ale wszystko za i przed jej korytem pokrywa gruba warstwa piasku. Roślin tu niewiele, a te, które mają się dobrze w takich warunkach, są wyjątkowe. Żyje tam mnóstwo ptaków i owadów. Ruszamy na Pustynię Błędowską zwaną „polską Sahara”. Drugiego takiego miejsca nie ma w całej Europie.
W Polsce jest największa pustynia w Europie
Pustynia Błędowska w Kluczach (przy granicy województw śląskiego i małopolskiego) to wyjątkowa przyrodnicza ciekawostka na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Leży w odległości kilku kilometrów od Olkusza, z Krakowa można tam samochodem dojechać w godzinę (to odległość ok. 50 km), z Katowic jedzie się nieco krócej (do pokonania jest 40 km).
To największa pustynia w Europie.
- Ma niecałe 10 km długości i szerokość do 4 km.
- Jej powierzchnia liczy ok. 33 km kw.
- Średnia głębokość piasków sięga 17-20 m.
- Ze wschodu na zachód przecina ją Biała Przemsza, dzieląc ją na mniejszą (północną) i większą (południową).
- Obszar pustyni objęty jest programem ochrony Natura 2000.
Pustynia Błędowska powstała w wyniku działalności człowieka. W XII w. intensywnie wycinano tam lasy, bo do działających w rejonie Olkusza kopalni srebra oraz ołowiu potrzebne były spore ilości drewna do wzmacniania szybów kopalnianych. Tak powstał światowy ewenement.
Pustynia Błędowska jest dostępna przez cała dobę, całkiem za darmo
Choć nie ma co się spodziewać takich widoków jak np. w Egipcie, warto się wybrać na Pustynię Błędowską. Można ją podziwiać przez całą dobę, za darmo. Eksplorowanie pokrytego piaskiem obszaru ułatwiają znaki - drewniane słupki. Wiedzie tamtędy szlak pustynny (prowadzi z Kluczy do Błędowa) oznakowany w terenie kolorem żółtym. Wędrówkę można rozpocząć zostawiając auto przy punkcie widokowym Czubatka. Przystanek warto zrobić przy innym punkcie widokowym - Róży Wiatrów. W sumie takie miejsca są tam trzy.
- Każdy ma swoją nazwę i pokazuje piaskowy teren z różnej perspektywy - czytamy na blogu „My na szlaku”. - Dąbrówka ukazuje nam tę część pustyni, na której znajduje się poligon wojskowy. Róża Wiatrów to najnowszy taras widokowy stworzony w marcu 2018 roku w celu ochrony terenu. Ma on powstrzymać ludzi przed chodzeniem po piasku, poza znakowanymi ścieżkami turystycznymi. Czubatka to świetny punkt obserwacyjny na pustynię, górujący nad miejscowością Klucze.
Fot. Wikipedia, Shizonek
- Róża Wiatrów to drewniana platforma widokowa, obok niej jest kompleks altan, molo, podest oraz tablice z informacjami o bogactwie przyrodniczym pustyni. Można tam dotrzeć samochodem prawie pod sam obiekt.
- Dąbrówka-Chechło to punkt widokowy z czasów II wojny światowej. Jest na wzgórzu Dąbrówka w miejscowości Chechło. Drogę dojazdową wskazuje brązowy znak ustawiony na trasie z Chechła w stronę Kluczy. Miejsce jest oblegane, bo pustynia wygląda z niego cudnie. Ustawiono tam tablice informacyjne i edukacyjne.
- Punkt widokowy Czubatka przed powstaniem Róży Wiatrów był najpopularniejszy, teraz nieco się tam przerzedziło. Można tam dojechać samochodem, kierując się z Kluczy żółtymi znakami. Do dyspozycji turystów jest miejsce na ognisko i wieża obserwacyjna, która została wzniesiona w celu ochrony okolicznych lasów przed pożarami.
Pustynia Błędowska to gratka dla miłośników historii
Pustynia Błędowska to nie tylko przyrodnicza ciekawostka. Jak w swoim żywiole poczują się tam także miłośnicy historii.
Podczas I wojny światowej ćwiczył na niej przed bitwą pod Krzywopłotami batalion pomocniczy piechoty legionowej. W okresie międzywojennym obszar ten wykorzystywała do ćwiczeń piechota i artyleria Korpusu nr V w Krakowie. W czasie II wojny światowej pustynia służyła jako poligon niemieckim lotnikom z bazy lotniczej Udetfeld koło Siewierza. Teraz północna pustyni służy za poligon wojsk spadochronowych.
Fot. Pixabay