Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Polscy turyści utknęli na kwarantannie na Cyprze
Ania Radke
Ania Radke 03.07.2021 12:09

Polscy turyści utknęli na kwarantannie na Cyprze

Cypr
fot. Pixabay/ Stroganova

Kuba z partnerką wybrali się na urlop na Cypr. W celu zobaczenia jednej z atrakcji wykonali testy na koronawirusa. Jak się potem okazało, jeden z nich wyszedł pozytywny, a para utkwiła na kwarantannie. Teraz nie mogą opuścić hotelu i nie mają żadnej informacji, co robić dalej.

Cypr przyciągnął uwagę polskich turystów dzięki pięknym widokom, gwarantowanej pogodzie, śródziemnomorskiej kuchni, a także zapewnieniom lokalnych władz, że jest to kierunek bezpieczny pod względem epidemicznym. Niestety, utopia zakończyła się po kilku dniach.

Turyści utknęli na Cyprze po wykonaniu testu na Covid

Kuba wraz z partnerką po przylocie do Pafos wynajęli auto i po tygodniu podróżowania po południowym wybrzeżu chcieli przekroczyć granicę z nieuznawaną przez inne państwa Republiką Cypru Północnego.

Tamtejsi celnicy nie uznali jednak ich certyfikatów szczepień i zażądali ważnych testów PCR. W niedzielę 27 czerwca para udała się do pobliskiego Paralimni w celu wykonania badania. Okazało się to końcem sielskich wakacji.

Chociaż partnerka Kuby zaszczepiła się 14 maja szczepionką Johnson & Johnson, jej test okazał się pozytywny. Jak jednak zapewnia, nie ma żadnych objawów zakażenia.

- Wiem, że szczepionki działają również, chroniąc przed ciężkim przebiegiem choroby. Nie zawsze chronią przed zarażeniem w ogóle - zapewnia Kuba w wiadomości do redakcji Onetu. - Zaznaczam, że mimo tego nie chciałbym być odebrany, jako osoba zniechęcająca do szczepień - dodaje.

Kuba w celu uzyskania informacji, co mają dalej zrobić, udał się do pobliskiego lekarza, który przekazał mu informację, że skontaktuje się z nim lokalne Ministerstwo Zdrowia. Później jego partnerka otrzymała SMS, że została nałożona na nią kwarantanna.

Natomiast laboratorium, które wykonywało badanie, już po przekazaniu pozytywnego wyniku, poinformowało parę, że odpłatnie mogą powtórzyć test za 3 dni, pobierając próbkę w hotelu.

Para jeszcze przed uzyskaniem wyniku musiała zmienić swoje plany i na szybko znaleźć hotel w tej części wyspy. Znaleźli jednak informację, że rząd Cypru w takich sytuacjach gwarantuje turystom przeniesienie do hoteli, w których odbywać ma się kwarantanna, a zakwaterowanie i wyżywienie jest wówczas darmowe.

Niestety mimo licznych prób nie udało im się uzyskać żadnej informacji kiedy i gdzie tak naprawdę mogliby zostać przeniesieni.

- Wszystkie numery telefonów, jakie można znaleźć w internecie do Ministerstwa Zdrowia i Turystyki albo nie odpowiadają, albo znudzeni pracownicy mówią, że nic nie wiedzą, oni to się tym właściwie nie zajmują albo, że sprawdzą i oddzwonią - pisze Onetowi Kuba.

Jak dodał, znaleziony przez nich na szybko hotel wymaga od nich każdego wieczora opłaty, która wykracza poza ich budżet. Kuba podkreśla przy tym, że gdy rezerwowali pierwszy nocleg, nie mieli jeszcze świadomości, że przeciągnie się tak długo, a ze względu na kwarantannę nie mogą zmienić lokalizacji.

Turysta odradził jednocześnie wykonywanie jakichkolwiek testów za granicą na wakacjach, jeżeli tylko chcemy zobaczyć lokalną ciekawostkę. Jak stwierdził, „dopóki nie czujemy się źle, jesteśmy zmuszeni przez lokalne władze albo jest to wymagane, lepiej nie kusić losu".

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet