Turysci.pl > Polska > Polka wróciła z Egiptu z wyjątkową pamiątką. Służby na lotnisku natychmiast zareagowały
Redakcja Turyści
Redakcja Turyści 17.03.2023 18:07

Polka wróciła z Egiptu z wyjątkową pamiątką. Służby na lotnisku natychmiast zareagowały

Lotnisko
Fot. Canva

Na gdańskim lotnisku celnicy zwrócili uwagę na bagaż Polki, która wracała z Egiptu. Była niespokojna. Szybko wyszło na jaw, dlaczego. 

Celnicy skontrolowali bagaż Polki wracającej z Egiptu

Do niecodziennej akcji doszło w Porcie Lotniczym w Gdańsku. Funkcjonariusze pomorskiej KAS zwrócili uwagę na bagaż Polki wracającej z wakacji w Egipcie. 

Kobieta była niespokojna, wydawała się podenerwowana. Celnicy mieli przeczucie, że powinni zajrzeć do jej walizki. Skontrolowali ją.

 

W tej sytuacji pod żadnym pozorem nie zmieniaj miejsca w samolocie. Nawet jeśli wolne siedzenia kuszą Okna w samolocie muszą być odsłonięte podczas startu. Stewardesa wyjaśnia, dlaczego

Kobieta próbowała nielegalnie wwieźć do kraju szkielety koralowca

- W walizce podróżnej było osiem wapiennych szkieletów koralowca należących do rodziny Scleractinia Spp - informuje st. asp. Sebastian Pakalski, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku. - To gatunek objęty ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) - dodaje.

Korale są to obumarłe szkielety wapienne koralowców, występujących w wodach ciepłych stref klimatycznych, między innymi w Oceanie Indyjskim czy Morzu Śródziemnym. 

Turystka najprawdopodobniej znalazła je w Egipcie i postanowiła zabrać do domu jako oryginalne pamiątki z wakacji. Mogła też kupić je na tamtejszym straganie, ale tłumaczenie, że nie miała pojęcia, że to nielegalne, nic w takich wypadkach nie daje.

Projekt bez tytułu - 2023-03-17T142508.127.png

Fot. Canva/Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku

Kobieta przywiązała z Egiptu szkielety koralowca. Może trafić do więzienia

Rząd koralowców rafotwórczych wyróżnia ponad 1,3 tys. gatunków zwierząt, do których należą kolonialne polipy. 

Wytwarzają zewnętrzne szkielety z węglanu wapnia, tworzące masę wapienną wysp koralowych tzw. atoli. 

Większość gatunków koralowców występuje na głębokości od 10 do 60 metrów pod powierzchnią wody w morzach i oceanach, w których temperatura nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza.

- Ich przewóz wymaga posiadania określonych zezwoleń wydanych przez organy administracyjne Konwencji waszyngtońskiej - przypomina Pakalski. - Przewóz koralowców rafotwórczych bez spełnienia tych warunków jest przestępstwem - dodaje.

Grozi za to grzywna lub od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Polka wracająca z Egiptu pozwoleń nie miała. Celnicy zabezpieczyli szkielety. O jej losie zdecyduje sąd. 

Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku