Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > W tej sytuacji pod żadnym pozorem nie zmieniaj miejsca w samolocie. Nawet jeśli wolne siedzenia kuszą
Redakcja Turyści
Redakcja Turyści 16.03.2023 09:30

W tej sytuacji pod żadnym pozorem nie zmieniaj miejsca w samolocie. Nawet jeśli wolne siedzenia kuszą

Samolot
Fot. Canva

Obok ciebie siedzą rodzice z płaczącym dzieckiem albo pochrapujący współpasażer, a na pokładzie jest sporo wolnych miejsc? Kilka rzędów dalej dostrzegłeś znajomego, a obok niego pusty fotel? A może po prostu marzysz, by podczas startu samolotu patrzeć przez okno? Zastanów się, zanim się przesiądziesz, od tego zależy bezpieczeństwo innych.

Kiedy nie wolno zmieniać miejsca w samolocie?

Na pokładzie jest sporo wolnych miejsc, a ty akurat siedzisz obok kłopotliwego współpasażera i to od strony przejścia, choć wolałbyś przy oknie? Myślisz sobie, że przesiadka to nic takiego, drobiazg, na który nikt nie zwróci uwagi? Jeśli tak, to jesteś w błędzie.

Piloci wyjaśniają, że samo przemieszczanie się po pokładzie to nie problem, zwłaszcza podczas lotu. Kluczowa dla bezpieczeństwa jest za to waga i odpowiednie zbalansowanie maszyny, a punktem krytycznym jest moment przed startem i sam start maszyny.

  • Chodzi o zachowanie właściwego środka ciężkości. 
  • Piloci muszą wiedzieć, jak rozkłada się waga pasażerów i bagaży. 
  • Bez tych informacji nie ustawią prawidłowo trymera służącego do utrzymywania prędkości podczas lotu. 
  • Jeśli się pomylą, będą mieli kłopoty podczas startu. 

Niekontrolowana zmiana miejsc przez pasażerów ma największy wpływ na bezpieczeństwo w małych samolotach.

 

 

Po tym, co zrobiły, pilot nie wpuścił ich do samolotu. Niemka wyszła w kajdankach Usłyszeli nietypową prośbę od stewardes. To nie wystarczyło, padło ostrzeżenie

Można się przesiąść w samolocie, ale pod jednym warunkiem

Wiadomo już, że podczas startu przesiadać się nie wolno, ale co potem, podczas długiego lotu?

Takie zmiany są możliwe i dopuszczalne prze przewoźników, ale za każdym razem trzeba nie tylko powiadomić stewardesy o takim zamiarze, ale i uzyskać ich zgodę. Nie powinno być z tym problemu.

Jeśli jeszcze przed wejściem na pokład wiesz, że wyznaczone miejsce ci nie odpowiada, możesz zapytać o wolne fotele podczas okazania karty pokładowej.

Czy można zająć ostatnie, wolne rzędy foteli w samolocie?

Często, zwłaszcza w małych samolotach, od początku lotu wolne są ostatnie rzędy foteli. Kusi, by się na nich rozłożyć. Nie powinniśmy jednak robić tego na własną rękę. Powód jest prozaiczny.

W niewielkich maszynach nie ma wydzielonego miejsca do odpoczynku dla załogi poza jumpseats, czyli fotelami, na których personel pokładowy siada podczas startu i lądowania. 

W takich sytuacjach stewardesy spędzają przerwy w pracy właśnie w ostatnich, pustych fotelach na pokładzie.

Projekt bez tytułu - 2023-03-16T092123.454.png

Fot. Canva