Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Znowu zwiedzimy Przemyśl od spodu. Niedługo otwarcie rozbudowanej podziemnej trasy
Redakcja Turyści
Redakcja Turyści 17.03.2023 08:00

Znowu zwiedzimy Przemyśl od spodu. Niedługo otwarcie rozbudowanej podziemnej trasy

Przemyśl
Fot. Wikipedia/Miasto Przemyśl, Grzegorz Karnas

Kończy się już przebudowa Podziemnej Trasy Turystycznej w Przemyślu. Niedługo znów będzie można zniknąć w podziemiach ratusza, by przejść piwnicami kamienic i fragmentami miejskiej kanalizacji, żeby poznać historię miasta od nietypowej strony.

Wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej w Przemyślu jest w ratuszu

Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu zaczyna się w tamtejszym ratuszu, a właściwie pod kamienicą przy Rynku 1.

Już sam budynek jest ciekawy. Powstał na przełomie XV i XVI wieku. Łączy w murach fragmenty kilku budynków wzniesionych w różnych okresach i wielokrotnie przebudowywanych, ostatecznie połączonych w jeden obiekt. W XIX wieku mieściły się tu koszary oraz sąd. Od 1865 r. to siedziba władz miasta.

Trasa wiedzie dawnymi piwnicami kupieckimi (najstarsze pochodzą z XV wieku!), a nawet fragmentami dawnej miejskiej kanalizacji.

 

 

Nowa atrakcja w jedynym takim muzeum w Europie. Idealna dla miłośników urbexu Z muzeum w Krakowie śmieje się cały internet. "Wystawa tak zła, że musisz ją zobaczyć"

W Przemyślu można zwiedzić dawną miejską kanalizację od środka

W skład trasy wchodzą dwukondygnacyjne piwnice o powierzchni ok. 400 m kw. oraz XVII-wieczny kolektor, biegnący pod Rynkiem oraz ul. Mostową. 

  • Dotąd wyjście z podziemi można było się wydostać na płytę rynku, na wysokości kamienicy pod nr 5. 
  • Cała trasa miała 120 m.
  • Najniżej można było zejść na głębokość 10 m poniżej poziomu gruntu (dlatego na czas zwiedzania, nawet w środku lata, trzeba się wyposażyć w sweter).

Teraz to się zmienia. Dobiega końca przebudowa trasy warta 13 mln. zł.

 

Kiedy będzie można znów zwiedzać Podziemną Trasę Turystyczną w Przemyślu?

Trasa po przebudowie zostanie otwarta 30 marca.

Turyści przejdą z kolektora sanitarnego nowym łącznikiem. Tamtędy dostaną się do podziemi kamienicy przy Rynku 9, czyli tam, gdzie jest Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

Zwiedzający będą mogli wejść do 30 nowych sal. Nie zabraknie multimedialnych wystaw. Opowiedzą o złotym wieku w historii miasta, czyli przełom XVI i XVII wiek.

Układ piwnic na rozbudowywanej trasie odzwierciedla, na ile to możliwe, topografię XVI-wiecznego miasta i tak np. pod ul. Wodną turyści dowiedzą się, jak działał łaźnia miejska. Dowiedzą się też, jak wieki temu działała apteka, jak pasmanteria, a jak młyn.

W piwnicach muzeum będzie wystawa poświęcona Zamkowi Kazimierzowskiemu. Pod budynkiem przy ul. Serbańskiej 7 znajdzie się miejsce na salę kinową.

Wstęp będzie biletowany, a po podziemiach oprowadzał będzie przewodnik.

Projekt bez tytułu - 2023-03-16T151434.486.png
Fot. Miasto Przemyśl, Grzegorz Karnas


Źródło: Miasto Przemyśl, PAP