Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Na topie > Okna w samolocie muszą być odsłonięte podczas startu. Stewardesa wyjaśnia, dlaczego
Redakcja Turyści
Redakcja Turyści 16.03.2023 10:48

Okna w samolocie muszą być odsłonięte podczas startu. Stewardesa wyjaśnia, dlaczego

Samolot
Fot. Canva

Start i lądowanie to krytyczne momenty lotu. Nie tylko piloci, ale cała załoga samolotu ma wtedy oczy dookoła głowy i zachowuje największą czujność. Bardzo ważne jest, by pasażerowie nie zasłaniali w tych chwilach okien dla własnego bezpieczeństwa.

Praca stewardesy zaczyna się na długo przed startem

Vloger Wojtek Kaczmarczyk na kanale „Do Roboty” w serwisie Youtube pokazuje, jak wygląda dzień z życia stewardes i stewardów na pokładach samolotów LOT.

Praca personelu pokładowego zaczyna się na długo przed startem maszyny od spotkania, na którym omawiane są zasady bezpieczeństwa i przebieg konkretnego lotu.

Vloger w rozmowie ze stewardesą wyjaśnia, że załoga wchodzi na pokład przed pasażerami, m.in. po to, by sprawdzić, czy jest wszystko, co byłoby jej potrzebne w czasie awarii lub ewakuacji pasażerów. Chodzi m.in. o kamizelki do wodowania, megafon, gaśnicę halonową i kaptur przeciwdymny.

 

Usłyszeli nietypową prośbę od stewardes. To nie wystarczyło, padło ostrzeżenie Po tym, co zrobiły, pilot nie wpuścił ich do samolotu. Niemka wyszła w kajdankach

Okna w samolocie musza być odsłonięte w tych dwóch przypadkach

W czasie lotu stewardesy i stewardzi nie tylko dbają o komfort podróżnych, ale też reagują, gdy dzieje się coś złego. Najczęstszymi z takich niespodziewanych sytuacji, kiedy muszą wykazać się refleksem i wiedzą, są problemy zdrowotne u pasażerów, jak np. udar. To wtedy dochodzi do awaryjnych lądowań.

Z agresją podróżnych, wywołaną często alkoholem, załoga zwykle radzi sobie sama, a kiedy trzeba, wzywa policję. Funkcjonariusze czekają na niesfornego pasażera na lotnisku docelowym.

Na bezpieczeństwo lotu mają wpływ jednak i sami podróżni. Mogą pomóc załodze.

Rozmówczyni vlogera mówi, że pasażerowie, oprócz tego, że gośćmi załogi, mają też za zadanie informować ją o wszystkim, co wyda im się niepokojące. Dlatego właśnie w krytycznych fazach lotu - podczas startu i lądowania - okna na pokładzie muszą być odsłonięte. Stewardzi nie widzą wtedy, co dzieje się na zewnątrz. Podróżni powinni mieć możliwość zerknięcia i skontrolowania np. co widać przy skrzydłach.

Podróżni mogą być swego rodzaju łącznikami przekazującymi informacje, ma to duże znaczenie dla bezpieczeństwa - mówi stewardesa.  

Projekt bez tytułu - 2023-03-16T100123.219.png

Fot. Youtube, Do Roboty

Ile zarabia stewardesa?

Czego nie wiesz o pracy stewardes i stewardów?

  • Pensja stewardes zaczyna się od 5 tys. zł brutto, ale można zarobić znacznie więcej, np. dzięki dodatkowym lotom. 
  • W ustalonych dniach członkowie załogi pełnią dyżury na wypadek, gdyby ktoś z zespołu zaniemógł. W takich nagłych przypadkach stewardesy mają 1,5 godz., by zjawić się na lotnisku.
  • Jedną z wielu umiejętności wymaganej od stewardes jest to, by potrafiły dobrze pływać. To na wypadek, gdyby samolot musiał lądować na wodzie.
  • W sezonie zdarza się, że stewardesy i stewardzi lecą z pasażerami np. na Dominikanę i zostają tam tydzień, bo pracować będą dopiero podczas powrotnego lotu. Wolny czas wykorzystują, jak tylko chcą (pracodawca wypłaca im dietę).
  • Raz w roku każdy z członków załogi przechodzi szkolenia przypominające. Ich wiedza może być sprawdzana podczas testu właściwie w każdym momencie.

Projekt bez tytułu - 2023-03-16T095714.354.png

Fot. Youtube, Do Roboty