Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Pokazał nagranie ze Śnieżki i przestrzega. Sezon na adidasy w zimie otwarty
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 15.01.2023 12:23

Pokazał nagranie ze Śnieżki i przestrzega. Sezon na adidasy w zimie otwarty

Pokazał nagranie ze Śnieżki i przestrzega. Sezon na adidasy w zimie otwarty
tiktok/g.szymanski92

Pewien internauta zamieścił w sieci nagranie, na którym doskonale widać, ilu turystów zimą zdecydowało się wejść na Śnieżkę w nieodpowiednim obuwiu. Niektórzy turyści, w tym rodzice z dziećmi, nic nie robią sobie z ostrzeżeń bardziej doświadczonych wspinaczy oraz ratowników górskich. Festiwal mody i głupoty w polskich górach trwa w najlepsze.

Każdy profesjonalny zdobywca górskich szczytów doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że z warunkami atmosferycznymi panującymi na szlakach nie ma co igrać, zwłaszcza zimą. W szczególności, jeśli chodzi o nieodpowiednie przygotowanie i ubiór.

Kolejni nieprzygotowani turyści podbijają górskie szlaki

Meteorolodzy ostrzegają, że choć od jakiegoś czasu w Polsce panuje ocieplenie, które przyczyniło się do odwilży, na górskich szlakach nie brakuje nie tylko śniegu, ale przede wszystkim lodu. Z tego powodu władze parku podjęły decyzję o zamknięciu niebieskiego szlaku na Śnieżkę (tzw. Droga Jubileuszowa) od skrzyżowania ze szlakiem czerwonym przy Zakosach do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym na Czarnym Grzbiecie. Odtąd na szczyt można się dostać tylko tzw. zakosami, czyli wąskim i dość stromym czerwonym szlakiem. Bezpieczne pokonanie trasy wymaga przede wszystkim odpowiednich umiejętności, ale i właściwego sprzętu oraz ubrania. Niedawno internauci nie pozostawili suchej nitki na turystkach, które wybrały się w drogę do Morskiego Oka w popularnych moon boots. O ich niepraktyczności na górskich szlakach kobiety przekonały się bardzo szybko. Minionego weekendu kolejne osoby wykazały się brakiem wyobraźni, narażając siebie oraz swoje dzieci na niebezpieczeństwo.

Użytkownik TikToka zamieścił na swoim profilu materiał wideo, dokumentując wyprawę na Śnieżkę, czyli najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów. To jedna z najchętniej obieranych tras przez turystów, co nie oznacza, że pokonanie pokrytej śniegiem i lodem drogi należy do najłatwiejszych, szczególnie w adidasach.

Na filmiku dokładnie widać, że wielu turystów udało się na podbój Śnieżki w nieodpowiednich butach. W efekcie nie pozostało im nic innego, jak kurczowo chwytać się łańcuchów pomocniczych, które są rozwieszone wzdłuż trasy. Choć to niewątpliwie wielkie ułatwienie przy śliskim podłożu, nie gwarantują one stuprocentowej ochrony. Wystarczy, że któryś z turystów bez odpowiedniego obuwia i raczków poślizgnąłby się i spadł z ostrego zbocza pokrytego licznymi ostro zakończonymi skałami, by doszło do tragedii.

O wypadek nietrudno w przypadku amatorów wspinaczki, osób starszych czy też dzieci. Jedno z nich widoczne jest na nagraniu u boku swoich opiekunów, co natychmiast rzuciło się w oczy internautów.

- Ale ci z dziećmi w takich warunkach to naprawdę brak słów - skomentowała jedna z użytkowniczek TikToka.

@g.szymanski92 #śnieżka #karkonosze #karkonoskiparknarodowy #raczki #śnieg #zima #winter #mountains #domśląski ♬ dźwięk oryginalny - Abberall

Na nic zdają się apele ratowników górskich

Z serwisem gazeta.pl skontaktowała się kobieta, która zdobywała Śnieżkę 7 stycznia br. W jej mniemaniu materiał wideo z TikToka był mocno przekoloryzowany, bowiem jak uważa:

- Panujące w dniu 7 stycznia warunki atmosferyczne sprzyjały wejściu na szczyt nawet z dziećmi. Na szlaku znajdowało się trochę śniegu, a oblodzenie nie było wysokie.

Innego zdania są przedstawiciele Karkonoskiego Parku Narodowego oraz TOPR, którym niemal każdego dnia przychodzi ratować lekkomyślnych turystów. W apelach wystosowywanych przez ratowników górskich wielokrotnie podkreślano, że warunki panujące na szlakach i w samych górach diametralnie różnią się od tych u ich zboczy.

Wybierając się w trasę w góry, nie można zapomnieć przede wszystkim o rakach, które są bezcenne podczas pokonywania oblodzonych tras, na które można natknąć się zwłaszcza podczas aktualnie panującej pogody. Warto dodać, że kolce antypoślizgowe na buty można kupić już od 15 zł.

  1. Polacy łapią się za kieszenie. Pokazali paragon z restauracji w centrum Zakopanego

  2. Stewardessa znalazła w toalecie ręcznie napisaną kartkę. Natychmiast wezwała pomoc

  3. Który paszport jest najsilniejszy? Polski dokument w czołówce

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

źródło: podroze.wprost.pl; podroze.gazeta.pl