Turysci.pl
Pokazał nagranie ze Śnieżki i przestrzega. Sezon na adidasy w zimie otwarty

tiktok/g.szymanski92

Pokazał nagranie ze Śnieżki i przestrzega. Sezon na adidasy w zimie otwarty

15 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska - Turyści

Pewien internauta zamieścił w sieci nagranie, na którym doskonale widać, ilu turystów zimą zdecydowało się wejść na Śnieżkę w nieodpowiednim obuwiu. Niektórzy turyści, w tym rodzice z dziećmi, nic nie robią sobie z ostrzeżeń bardziej doświadczonych wspinaczy oraz ratowników górskich. Festiwal mody i głupoty w polskich górach trwa w najlepsze.

Każdy profesjonalny zdobywca górskich szczytów doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że z warunkami atmosferycznymi panującymi na szlakach nie ma co igrać, zwłaszcza zimą. W szczególności, jeśli chodzi o nieodpowiednie przygotowanie i ubiór.

Kolejni nieprzygotowani turyści podbijają górskie szlaki

Meteorolodzy ostrzegają, że choć od jakiegoś czasu w Polsce panuje ocieplenie, które przyczyniło się do odwilży, na górskich szlakach nie brakuje nie tylko śniegu, ale przede wszystkim lodu. Z tego powodu władze parku podjęły decyzję o zamknięciu niebieskiego szlaku na Śnieżkę (tzw. Droga Jubileuszowa) od skrzyżowania ze szlakiem czerwonym przy Zakosach do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym na Czarnym Grzbiecie. Odtąd na szczyt można się dostać tylko tzw. zakosami, czyli wąskim i dość stromym czerwonym szlakiem.

Bezpieczne pokonanie trasy wymaga przede wszystkim odpowiednich umiejętności, ale i właściwego sprzętu oraz ubrania. Niedawno internauci nie pozostawili suchej nitki na turystkach, które wybrały się w drogę do Morskiego Oka w popularnych moon boots. O ich niepraktyczności na górskich szlakach kobiety przekonały się bardzo szybko. Minionego weekendu kolejne osoby wykazały się brakiem wyobraźni, narażając siebie oraz swoje dzieci na niebezpieczeństwo.

Poprawiła datę w paszporcie syna długopisem. Mama chciała dobrze

Poprawiła datę w paszporcie syna długopisem. "Mama chciała dobrze"

CZYTAJ DALEJ

Użytkownik TikToka zamieścił na swoim profilu materiał wideo, dokumentując wyprawę na Śnieżkę, czyli najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów. To jedna z najchętniej obieranych tras przez turystów, co nie oznacza, że pokonanie pokrytej śniegiem i lodem drogi należy do najłatwiejszych, szczególnie w adidasach.

Na filmiku dokładnie widać, że wielu turystów udało się na podbój Śnieżki w nieodpowiednich butach. W efekcie nie pozostało im nic innego, jak kurczowo chwytać się łańcuchów pomocniczych, które są rozwieszone wzdłuż trasy. Choć to niewątpliwie wielkie ułatwienie przy śliskim podłożu, nie gwarantują one stuprocentowej ochrony. Wystarczy, że któryś z turystów bez odpowiedniego obuwia i raczków poślizgnąłby się i spadł z ostrego zbocza pokrytego licznymi ostro zakończonymi skałami, by doszło do tragedii.

O wypadek nietrudno w przypadku amatorów wspinaczki, osób starszych czy też dzieci. Jedno z nich widoczne jest na nagraniu u boku swoich opiekunów, co natychmiast rzuciło się w oczy internautów.

- Ale ci z dziećmi w takich warunkach to naprawdę brak słów - skomentowała jedna z użytkowniczek TikToka.

Na nic zdają się apele ratowników górskich

Z serwisem gazeta.pl skontaktowała się kobieta, która zdobywała Śnieżkę 7 stycznia br. W jej mniemaniu materiał wideo z TikToka był mocno przekoloryzowany, bowiem jak uważa:

- Panujące w dniu 7 stycznia warunki atmosferyczne sprzyjały wejściu na szczyt nawet z dziećmi. Na szlaku znajdowało się trochę śniegu, a oblodzenie nie było wysokie.

Innego zdania są przedstawiciele Karkonoskiego Parku Narodowego oraz TOPR, którym niemal każdego dnia przychodzi ratować lekkomyślnych turystów. W apelach wystosowywanych przez ratowników górskich wielokrotnie podkreślano, że warunki panujące na szlakach i w samych górach diametralnie różnią się od tych u ich zboczy.

Wybierając się w trasę w góry, nie można zapomnieć przede wszystkim o rakach, które są bezcenne podczas pokonywania oblodzonych tras, na które można natknąć się zwłaszcza podczas aktualnie panującej pogody. Warto dodać, że kolce antypoślizgowe na buty można kupić już od 15 zł.

  1. Polacy łapią się za kieszenie. Pokazali paragon z restauracji w centrum Zakopanego

  2. Stewardessa znalazła w toalecie ręcznie napisaną kartkę. Natychmiast wezwała pomoc

  3. Który paszport jest najsilniejszy? Polski dokument w czołówce

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected]

unsplash/Simon Shim

Najdziwniejsze potrawy świata. Przyprawiają o gęsią skórkę, tylko nieliczni odważyliby się ich spróbować

Każdy miłośnik podróży oraz smakowych eksperymentów doskonale wie, że niektóre dania, uchodzące za przysmak w danym kraju, w innym mogą wywoływać obrzydzenie, a nawet kontrowersje. Oczywiście nietuzinkowe potrawy to świetna okazja do poznania obcej kultury oraz poszerzanie swoich horyzontów. Czy odważyłbyś się spróbować chociaż jednej z wymienionych tutaj propozycji? Myślisz, że twoje kubki smakowe byłyby na to gotowe?

Zobacz galerię >

źródło: podroze.wprost.pl; podroze.gazeta.pl

Tagi:

Kamila Sabatowska - TuryściAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Polska

Jak sytuacja na stoku w Wiśle? "Takie rzeczy tylko w Polsce"

Czytaj więcej >

Polska

Skandaliczna sytuacja na pokładzie samolotu. Stewardessa wylała wrzątek na turystkę z Polski

Czytaj więcej >

Polska

Słynna atrakcja turystyczna zamknięta do odwołania. W pobliżu grasuje dzikie zwierzę

Czytaj więcej >

Polska

Paragon grozy z taksówki w Zakopanem. "Był to jeden z najdroższych kursów w Polsce"

Czytaj więcej >

Polska

Nie tylko molo i droga. Jakie polskie słowa bywają kłopotliwe za granicą?

Czytaj więcej >

Polska

Turysta zobaczył cenę za publiczną toaletę na Krupówkach. Przesada to mało powiedziane?

Czytaj więcej >