Turysci.pl Polska IMGW wydało ostrzeżenia trzeciego stopnia. Czy w górach będzie bezpiecznie?
fot. pixabay/ zdenkozatko

IMGW wydało ostrzeżenia trzeciego stopnia. Czy w górach będzie bezpiecznie?

7 lutego 2021
Autor tekstu: Ania Radke

Zimą pogoda może dać się we znak turystom planującym wybrać się w góry. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia dla województw w południowo-wschodniej Polsce. Sprawdzamy, czy wyjście na szlak jest bezpieczne.

Ostrzeżenia pogodowe dla południowo-wschodniej części Polski. Czy w górach będzie bezpiecznie?

Ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu obowiązują w niedzielę dla południowo-wschodniej części Polski. Według prognoz wystąpią opady śniegu o natężeniu umiarkowanym i silnym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 30 cm do 40 cm. Alerty obowiązują m.in. w powiatach: zamojskim, łęczyńskim, chełmskim, hrubieszowskim, janowskim, opolskim, stalowowolskim, tomaszowskim, przemyskim, dębickim i leżajskim.

W niektórych z tych powiatów, jak np. łęczyńskim, chełmskim i stalowowolskim mogą wystąpić ponadto silne mrozy, a także zamiecie śnieżne jak np. w powiecie przeworskim, przemyskim, strzyżowskim. Na krańcach południowo-wschodnich od dziś, wraz ze wzrostem temperatury, opady śniegu mogą przechodzić w deszcz ze śniegiem i deszcz marznący, powodujący gołoledź, więc na drogach może zrobić się bardzo ślisko.

W Bieszczadach natomiast prognozuje się miejscami wystąpienie słabych i umiarkowanych opadów marznącego deszczu powodujących gołoledź. Obowiązuje tam drugi stopień alertu IMGW oraz pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

Na Podlasiu w miejscowości Różanystok dzisiaj w nocy termometry pokazały -26,1 st. Celsjusza. Najcieplej było z kolei w Tatrach, gdzie na stacji pomiarowej w Dolinie Pięciu Stawów termometry wskazały około półtora stopnia poniżej zera.

W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, który może zwiększyć się wraz z intensywnymi opadami śniegu. Również w komunikacie turystycznym TPN czytamy, że wyjście w góry wymaga odpowiedniego przygotowania ze względu na trudne warunki atmosferyczne.

- Szlaki w Tatrach pokryte są warstwą świeżego śniegu, pod którym w niższych partiach zalega lód, natomiast w wyższych starszy śnieg, który jest twardy i zmrożony. Należy zachować ostrożność , ponieważ jest ślisko i miejscami występują oblodzenia. Mgła oraz niski pułap chmur powyżej górnej granicy lasu ograniczają widzialność, co może być przyczyną utraty orientacji w terenie i prowadzić do pobłądzeń - czytamy w komunikacie turystycznym TPN.

- Dodatkowym utrudnieniem są tam również głębokie zaspy śniegu, a na graniach nawisy śnieżne. Poruszanie się w takich warunkach w tej części Tatr, wymaga dużego doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz odpowiedniego wyboru trasy i użycia sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim - czytamy.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: IMGW, Interia, TPN

Obserwuj nas w
autor
Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy