2 proc. miejsc na świecie zniosło ograniczenia w podróżowaniu. Co trzecie pozostaje niedostępne w ogóle
Podróże w czasie pandemii zostały znacząco ograniczone w większości krajów. Światowa Organizacja Turystyki opublikowała najnowszy raport dotyczący ograniczeń i obostrzeń dla turystów na całym świecie, z którego wynika, że co trzeci kraj pozostaje zamknięty dla zagranicznych turystów.
Podróże w czasie pandemii koronawirusa są obecnie niemal niemożliwe. Z 217 miejsc na świecie, które na bieżąco analizuje UNTWO, 69 jest całkowicie zamkniętych dla ruchu turystycznego. Wśród nich są np. Singapur, Rosja, Kanada, Japonia czy Argentyna. Zaledwie 2 proc. wszystkich miejsc docelowych zniosło obostrzenia dla turystów.
Co trzecie miejsce na świecie uniemożliwia podróże w czasie pandemii
– Pojawienie się nowych wariantów wirusa COVID-19 skłoniło wiele rządów do odwrócenia wysiłków na rzecz złagodzenia ograniczeń w podróżowaniu, wliczając w to całkowicie zamknięcie dla turystyki – czytamy w oświadczeniu organizacji cytowanym przez Fly4Free.
Poprzez „miejsca docelowe” Światowa Organizacja Turystyki nie tylko państwa, ale również m.in. terytoria zamorskie czy zależne . Uwzględnione zostały m.in. Kajmany, Martynika czy Wyspy Cooka, które choć nie są osobnym krajem, traktowane są jako osobny kierunek turystyczny. Dlatego miejsc docelowych na liście UNTWO jest w sumie 216, czyli więcej niż państw na świecie.
Najwięcej kierunków zamknęło się w Azji i na Pacyfik, gdzie aż 30 miejsc docelowych nie wpuszcza obecnie turystów. W Europie jest ich 15, w Afryce 11, w obu Amerykach 10, a trzy na Bliskim Wschodzie. Według wyliczeń UNTWO, z 69 zamkniętych dla turystów miejsc docelowych, aż 38 z nich jest zamkniętych od co najmniej 40 tygodni .
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO
Niektóre kierunki otwierają się i zamykają w zależności od aktualnej sytuacji epidemiologicznej i dynamicznie zmienia obostrzenia.
– Ograniczenia w podróżowaniu są powszechnie stosowane. Ale teraz, gdy pracujemy nad wznowieniem turystyki, musimy zdać sobie sprawę, że ograniczenia to tylko częściowe rozwiązanie problemu – mówi Zurab Polilikashvili, sekretarz generalny UNTWO.
– Ich wykorzystanie musi opierać się na najnowszych danych i analizach oraz być konsekwentnie weryfikowane, aby umożliwić bezpieczne i odpowiedzialne ponowne uruchomienie sektora, od którego zależy wiele milionów przedsiębiorstw i miejsc pracy – dodaje.
UNTWO zwraca rówineż uwagę, że coraz więcej miejsc wprowadza obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronawirusa i traktuje to jako obostrzenie „pierwszego wyboru”. Oznacza to, że jest to najważniejszy (albo i jedyny) warunek wjazdu dla obcokrajowców do danego kraju. Obecnie 32 proc. miejsc docelowych wymaga od podróżnych badań .
Są jednak miejsca na świecie, które zdecydowały się na całkowite zniesienie ograniczeń podróżowania związane z pandemią koronawirusa, niezależnie od kraju pochodzenia turystów. Jest ich bardzo niewiele, bo zaledwie 2 proc. wśród wszystkich branych pod uwagę.
Otwarte na zagranicznych turystów pozostają m.in. Albania, która już zobowiązała się do wpuszczania turystów bez testów przez całe wakacje , a także Kostaryka, Dominikana, Macedonia Północna i Tanzania. Polacy dodatkowo mogą podróżować bez żadnych obostrzeń również do Meksyku, Mołdawii i Czarnogóry.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
-
Ogłaszają nowe obostrzenia i wprowadzenie „koronapaszportu” w europejskim kraju
-
Mają nowy pomysł na kwarantannę. Chcą w ten sposób zachęcić turystów
Źródło: Fly4Free