Turysci.pl Lotniska i linie lotnicze Po tym poznasz, że pilot przekaże złe wieści. Zwróć uwagę na personel
fot. Marlena Kaczmarek

Po tym poznasz, że pilot przekaże złe wieści. Zwróć uwagę na personel

9 marca 2024
Autor tekstu: Angelika Czarnecka

Pasażerowie niekiedy tworzą w głowach najczarniejsze scenariusze dotyczące ich podróży, a myśl o potencjalnej katastrofie lotniczej z pewnością najbardziej ich przeraża. Była stewardessa ujawniła znaki, na które warto zwrócić uwagę, bo mogą zwiastować nieprzyjemności podczas lotu.

Lisa Hughes (43 l.) zdradziła, co powinno wzbudzić nasze podejrzenia i obawy. Choć ostatnie słowo należy do pilota, to znaki możemy dostrzec jeszcze przed oficjalnym komunikatem. Zbyt częste wizyty pracowników w kokpicie i zagadywanie pasażerów nie wróżą nic dobrego. Na co jeszcze zwracać uwagę?

Czy często zdarzają się katastrofy lotnicze?

Lot samolotem, choć dla wielu jest czystą przyjemnością, dla innych może przerodzić się w prawdziwy koszmar. W sieci nie raz pojawiały się nagrania, na których to można było dostrzec silne i przerażające turbulencje, czy niebezpieczne sytuacje, które często prowadziły do tego, że pilot musiał natychmiast lądować.

Lądowanie awaryjne samolotu, choć nie jest tak często występującym zjawiskiem, to wciąż się zdarza. Powodem nie raz są drobnostki, ale i poważne usterki, czy niesprzyjające warunki pogodowe. Tylko 0,06 procent lądowań kończy się lądowaniem awaryjnym, przy czym w 2023 r. doszło do zaledwie sześciu wypadków śmiertelnych. Jak zdradza w The Metro była stewardessa Lisa Hughes, zanim jednak dojdzie do incydentu, na pokładzie możemy dopatrzeć się znaków ostrzegawczych.

Czytaj też: Nieznany obiekt miał spaść w polskiej miejscowości. Trwa akcja służb

Na to podróżni powinni zwrócić uwagę w samolocie. Znaki ostrzegawcze

Po pierwsze, była stewardessa wyznała, że jeżeli coś złego ma się wydarzyć, pracownicy będą często rozmawiać z pilotem. Lisa powiedziała The Metro: “Większa aktywność załogi, w tym częsta komunikacja z kokpitem, może wskazywać na problem”. Personel, choć przechodzi odpowiednie szkolenia, to może wówczas wyglądać na zaniepokojonego. Ponadto kobieta przyznała, że: “Załoga może również przygotować sprzęt awaryjny lub poinformować niektórych pasażerów (np. osoby pełnosprawne), aby pomogli w potencjalnej ewakuacji”.

Po tym, jak zachowuje się sam samolot podczas lotu, także może dać nam do myślenia. “Nietypowe dźwięki, wibracje lub zmiany w schemacie lotu (takie jak nagłe zmiany wysokości) mogą wskazywać na problemy mechaniczne” - mówi. ”Zmiany w oświetleniu kabiny, założenie masek tlenowych lub uruchomienie protokołów awaryjnych to wyraźne oznaki kłopotów” - dodaje była stewardessa Lisa.

Złe warunki pogodowe i turbulencje podczas lotu samolotem

Kiedy podczas lotu pojawią się niesprzyjające warunki atmosferyczne, pilot z pewnością odezwie się z kokpitu do pasażerów. Zdarza się to bardzo często przed turbulencjami. Niektóre są ledwie wyczuwalne, ale sytuacja kiedy maszyna wleci w tzw. turbulencję czystego powietrza (ang. Clear Air Turbulence-CAT) potrafi wywołać panikę na pokładzie. Głównie dlatego, że są one niespodziewane i silne.

Źródło: The Mirror

Czytaj też: "Uważajcie". Dowództwo Generalne pilnie ostrzega Polaków

Biuro podróży obniży cenę, jeśli konkurencja ma tańszą ofertę
Pracownik lotniska wyjawił prawdę. Tego o overbookingu nie widziałeś
Obserwuj nas w
autor
Angelika Czarnecka

Dziennikarka z kilkuletnim doświadczeniem w polskich mediach i absolwentka kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Miłośniczka włoskich regionów. Uwielbiam dzielić się wskazówkami dotyczącymi budżetowego podróżowania po świecie.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy