Plaża zniknęła w ułamku sekundy. Zalane bary i uszkodzone samochody w nadbałtyckich kurortach
Od kilku dni na polskim wybrzeżu panuje fatalna pogoda. Dziś turyści i mieszkańcy mierzą się dodatkowo z silnym wiatrem i sztormem. Morze zalewa plaże, okoliczne bary i parkingi. Silny wiatr połamał również gałęzie, które uszkodziły m.in. samochody oraz sklep spożywczy.
Mimo porywów wiatru i niebezpiecznie blisko podchodzącej wody, turyści nadal pojawiają się na plażach. RCB wydało kolejne alerty - następne dni nie przyniosą poprawy.
Niebezpieczna sytuacja na Pomorzu. Alert dla turystów
Przyczyną silnego sztormu nad morzem jest głęboki niż Zachariasz. Najgorsza sytuacja panuje na zachodnim wybrzeżu Polski. W Kołobrzegu porywy wiatru osiągały nawet 94 km na godzinę, a w Darłowie ponad 100 km/h!
Warunki na polskich plażach są bardzo trudne. Mimo to, turyści nadal pojawiają się nad morzem, aby oglądać to niebezpieczne zjawisko. Ostrzeżenia do mieszkańców i gości kieruje RCB oraz strażacy, którzy tylko w ciągu ostatniej doby interweniowali w Zachodniopomorskim prawie 300 razy.
Zalane plaże, bary i parkingi. Sztorm na Bałtyku
W wielu miejscowościach nad Bałtykiem morze dosłownie wdziera się w ląd. Sieć Obserwatorów Burz udostępniła film z miejscowości Ustronie Morskie. Widać na nim jak wzburzone morze niemal całkowicie zalewa miejscową plażę.
Sytuacja jest ciężka również w Kołobrzegu. Fale podmywają tam infrastrukturę turystyczną, m.in. bary znajdujące się na plaży i molo. Gdzieniegdzie woda sięga nawet pobliskich parkingów samochodowych. Również w kurortach turyści powinni uważać. Jak podaje portal okkolobrzeg.pl, silny wiatr przewraca drzewa, które uszkodziły samochody i budynek sklepu spożywczego.
Fatalna pogoda nad morzem. Alerty RCB z ostrzeżeniem dla turystów
Służby apelują o niebagatelizowanie warunków pogodowych nad morzem. Tylko w ciągu ostatniej doby strażacy z województwa zachodniopomorskiego interweniowali prawie 300 razy, a wszystko wygląda na to, że sytuacja szybko się nie zmieni.
Nad Bałtykiem obowiązywać będą alerty drugiego stopnia przed wichurą i silnym wiatrem osiągającym nawet 110 km /h. Poprawy można się spodziewać dopiero w drugiej połowie tygodnia.