Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Poradnik podróżnika > Plaga majówkowych oszustw. Lepiej uważaj, zanim zarezerwujesz nocleg
Jakub Mazurkiewicz
Jakub Mazurkiewicz 02.05.2024 11:59

Plaga majówkowych oszustw. Lepiej uważaj, zanim zarezerwujesz nocleg

Kraków ludzie
fot. Marlena Kaczmarek

Sezon na weekendowe wyjazdy możemy śmiało uznać za rozpoczęty. Jednak - jak coraz częściej bywa w tych czasach - oszuści wykorzystują każdą możliwą drogę, aby wyczyścić nasze konta bankowe. Tym razem przestrzegamy wszystkich, którzy na ostatnią chwilę szukają noclegu na majówkę.
 

Coraz to nowsze strategie oszustów

Oszustwa “na wnuczka” dzieją się na porządku dziennym, o fałszywych telefonach “z banku” również słyszymy niemal każdego dnia, rozsyłane przez złodziei wiadomości “od firm kurierskich” także są coraz częściej spotykaną formą wyłudzeń, jednak oszuści nie próżnują i wyszukują każdą możliwą okazję do kradzieży. 
W związku z trwającą majówką przestrzegamy przez kolejną, nową strategią wyłudzeń, na którą my - turyści - szczególnie powinniśmy uważać!
 

Promocyjne noclegi na majówkę - uważaj na fałszywe ogłoszenia

NASK - Państwowy Instytut Badawczy, którego główną misją jest rozwój sieci teleinformatycznych w Polsce oraz, przede wszystkim, cyberbezpieczeństwo ostrzega przed coraz częściej pojawiającymi się formami oszustw internetowych. Mowa o pojawiających się w internetowych portalach ofertach noclegu w miejscach, które de facto nie istnieją…
Zwłaszcza teraz w okresie poszukiwania “na ostatnią chwilę” znajdziemy dziesiątki fałszywych ofert obiektów, hoteli czy pensjonatów oferujących noclegi w bardzo kuszących i promocyjnych cenach.

Wedle informacji przekazywanych przez NASK niski koszt noclegu to tylko część strategii oszustów, aby jeszcze bardziej zagrać na emocjach oraz skłonić do dokonania rezerwacji oszuści oznaczają ofertę jako dostępną jeszcze tylko przez kilka godzin, co w oczach odbiorcy ma wzbudzać jeszcze większe poczucie niedostępności. Najważniejsze dla złodziei jest to, aby klient pod wpływem impulsu, jak najszybciej zdecydował się na wpłacenie zaliczki.
 

Jak rozpoznać fałszywe oferty?

Państwowy Instytut  Badawczy, NASK przede wszystkim apeluje o korzystanie z serwisów, które gwarantują bezpieczeństwo transakcji. Powinniśmy unikać małoznanych stron internetowych z ogłoszeniami, a także podejrzanych ogłoszeń na portalach społecznościowych. Przede wszystkim powinniśmy zachować czujność przy ofertach, gdzie utrudniony jest kontakt z właścicielem - dla oszustów najważniejsze jest to, aby osoba rezerwująca nocleg jak najszybciej zdecydowała się przelać pieniądze, a następnie nie miała możliwości skontaktowania się z rzekomym właścicielem.

Nasze podejrzenia powinny wzbudzać także oferty, gdzie wywierana na nas jest presja czasowa. Przed dokonaniem wpłaty jakiejkolwiek sumy, powinniśmy upewnić się, czy obiekt naprawdę istnieje. Jak informuje Anna Kwaśnik, kierowniczka Zespołu Projektów Informacyjno-Popularyzatorskich w Państwowym Instytucie Badawczym NASK: „Na rynku jest wiele rozwiązań, które chronią użytkowników platform płatniczych, jednak nie możemy opierać się tylko na nich. Zdrowy rozsądek, czujność i weryfikacja stron, na których dokonujemy transakcji finansowych, muszą nam towarzyszyć każdego dnia”.

Czytaj więcej: Pod żadnym pozorem tego nie niszcz. “Jeśli zobaczysz to w swoim ogrodzie…”