Kontrolerzy lotów twierdzą, że bezpieczeństwo pasażerów jest zagrożoneRex Features/East News/zdjęcie poglądowe

Zmiany w wieżach kontroli lotów. Pracownicy boja się, że zagrożone jest teraz bezpieczeństwo pasażerów

Kontrolerzy lotów twierdzą, że bezpieczeństwo pasażerów i turystów, korzystających z usług linii lotniczych, może być zagrożone. Wszystko przez zmiany warunków pracy, do których doszło w wieżach kontroli lotów. Eksperci zwracają uwagę na zmniejszenie obsady, co ich zdaniem jest błędną decyzją.

Zmniejszona obsada w wieżach kontroli lotów może sprowadzić zagrożenie na pasażerów linii lotniczych - twierdzi członek zarządu Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego, Jakub Caban. Podkreśla, że kwestie bezpieczeństwa powinny być wartością nadrzędną, dlatego zwraca uwagę na system pracy osób zatrudnionych w tym specyficznym sektorze.

Jedna z najbardziej stresujących prac świata

Mając świadomość, że historia branży lotniczej w sporej części napisana jest krwią, wydawało nam się, że dotarliśmy cywilizacyjnie do etapu, w którym to bezpieczeństwo jest najwyższą wartością – podkreślił Jakub Caban w rozmowie z RMF FM.

Pracę jako kontroler ruchu lotniczego określa się mianem jednego z najbardziej stresujących zawodów na świecie. Jeden błąd tych ludzi może doprowadzić do katastrofy samolotu, na którego pokładzie są setki pasażerów.

RMF FM, przytaczając dane sprzed pandemii, wskazuje, że w ciągu godziny kontrolerzy lotów na warszawskim lotnisku odpowiada za zdrowie i życie około 3340 pasażerów. Presja związana z tą świadomością musi być niesamowita, dlatego pracownicy często pytani są przez media o swoje obawy. Tym razem reprezentanci Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego mówili o zmniejszaniu obsady w wieżach kontrolnych. Wskazali, że może mieć to związek z gwałtownym wzrostem liczby występowania zdarzeń lotniczych w ostatnim czasie.

Wielka Brytania wprowadza nowe restrykcje na granicy. Kwarantanna może dotknąć również PolakówWielka Brytania wprowadza nowe restrykcje na granicy. Kwarantanna może dotknąć również PolakówCzytaj dalej

Kontrolerzy lotów: bezpieczeństwo pasażerów zagrożone

„Zdarzenia lotnicze" to wszelkie, ryzykowne sytuacje, które naraziły lub mogły narazić samolot, osoby, które się w nim znajdują lub jakichkolwiek innych ludzi na niebezpieczeństwo. Ilość takich wydarzeń wzrosła o 40 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

W 2019 roku jedno zdarzenie lotnicze przypadało na 294, podczas gdy w 2020 już tylko na 182 loty – podkreśla Franciszek Teodorczyk i Wojciech Żurawski ze Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego w rozmowie z RMF FM.

Pracownicy twierdzą, że ten gwałtowny wzrost związany jest z decyzją Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej o zmniejszeniu obsady w wieżach kontrolnych. Zabieg ten tłumaczony był trwającą pandemią koronawirusa, jednak związkowcy sugerują, że zabrakło przed zatwierdzeniem zmian przeprowadzenia analiz dla wszystkich organów kontroli ruchu lotniczego w naszym kraju. Od 10 miesięcy domagają się przedstawienia im szczegółowych wyników takich ekspertyz.

Obawiamy się, że to kontroler będzie obwiniany o jakieś zdarzenie, mimo że postępował zgodnie z wytycznymi. Mamy w pamięci tragedię pod Szczekocinami, dlatego będziemy walczyć, żeby nie doszło do sytuacji, że odpowiedzialność za problemy systemowe, zostanie przerzucona na szeregowego pracownika – podkreśla Caban.

Jak podkreśla RMF FM, pracownicy „alarmują, że zagrożone jest bezpieczeństwo pasażerów linii lotniczych", co szczególnie niepokoić może turystów. W czasach pandemii podróżuje o wiele mniej osób, ale nadchodzi sezon wakacyjny. Eksperci przewidują, że na zagraniczne wyjazdy zdecyduje się wielu Polaków, zwiększyć się zatem może też obłożenie w samolotach.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: RMF FM

Następny artykuł