Turysci.pl
Parki rozrywki apelują do rządu o poluzowanie obostrzeń

fot. pixabay.com/Caniceus/zdjęcie poglądowe

Parki rozrywki chcą przyjmować turystów, a nie ma ich na liście. Apelują do rządu o odmrożenie

17 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Rząd przedstawił kilka dni temu dokładny plan odmrażania gospodarki na maj, problem jednak w tym, że nie została uwzględniona w nim jedna branża. Parki rozrywki oraz rekreacyjne apelują do polityków, by zezwolili na ich działalność jak najszybciej.

  • W planie odmrażania gospodarki nie uwzględniono parków rozrywki i parków rekreacyjnych

  • Stowarzyszenie Turystyki i Atrakcji Rodzinnych apeluje do rządu o otwarcie ich branży zaraz po weekendzie majowym

  • Przedsiębiorcy domagają się zezwolenia na prowadzenie działalności od 4 maja. Dopuszczają wprowadzenie dodatkowych przepisów sanitarnych

Tuż przed majówką rząd, podczas konferencji prasowej, ogłosił plan odmrażania gospodarki w maju. Ujawniono, że 4 maja zostaną otwarte muzea, a od 8 maja hotele będą mogły przyjmować gości. Ruchy te zmierzają do otwarcia sektora turystycznego w Polsce, problem w tym, że jedna branża została całkowicie pominięta.

Stowarzyszenie Turystyki i Atrakcji Rodzinnych głośno apeluje do rządu o ujawnienie planu otwierania parków rozrywki, które niespodziewanie nie znalazły się w przedstawionym spisie. Dlaczego tak się stało? Na to pytanie nikt nie zna odpowiedzi, przedsiębiorcy jednak tracą cierpliwość i chcą ruszać już 4 maja.

Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

CZYTAJ DALEJ

Rząd zapomniał o parkach rozrywki?

Stowarzyszenie Turystyki i Atrakcji Rodzinnych wystosowało list do wiceministrów Olgi Semeniuk oraz Andrzeja Guta-Mosowego w tej sprawie. Jak podaje Turystyka.rp.pl, podkreślono w nim, że aktywność na otwartej przestrzeni powinna być już dozwolona, biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiczną.

Autorzy podkreślili w swoim piśmie, że skoro od 1 maja można uprawiać sport na zewnątrz, od 3 maja działają galerie sztuki i muzea, a od 8 maja hotele przyjmują gości, to parki rozrywki również powinny otrzymać to pozwolenie. Stwierdzono, że plan odmrażania miał być dokładny i obejmować wszystkie branże, ale parki rozrywki i rekreacji zostały pominięte. Przypomniano, że jeszcze w grudniu 2020 roku obiekty te widniały we wszystkich planach, niezrozumiałe więc jest ich nagłe zniknięcie.

Przedsiębiorcy w swoim liście zwrócili uwagę również na decyzje zagranicznych rządów. Przywołali przykłady m.in. Hiszpanii, Danii i Belgii, gdzie parki rozrywki i wszystkie atrakcje na świeżym powietrzu zostały otwarte jako jedne z pierwszych miejsc.

Stowarzyszenie Turystyki i Atrakcji Rodzinnych zaproponowało rozwiązanie tej trudnej sytuacji. Chcą przyjmować gości od 4 maja, ale przy zachowaniu specjalnych norm sanitarnych. Deklarują, że jednoczesna liczba osób, które mogłyby korzystać z poszczególnych urządzeń, nie przekroczy jednej na 15 metrów kwadratowych powierzchni. Zaproponowano również zmianę tego obostrzenia na jedną osobę na 7 metrów kwadratowych dopiero od 29 maja.

Uruchomią specjalny pociąg do Energylandii

Mimo niejasnej sytuacji związanej ze ściąganiem obostrzeń w parkach rozrywki, Energylandia przygotowuje się do kolejnego sezonu letniego. Jeden z najbardziej lubianych obiektów chce ułatwić dojazd turystom podróżującym pociągami.

Już wkrótce uruchomione mają być nowe trasy z Katowic. Specjalne składy pojawić się miały już na początku maja, ostatecznie jednak ich uruchomienie przełożono na 29 maja. Przypomnijmy, że w poprzednich latach do Energylandii w okresie wiosennym kursowały również pociągi z Krakowa Głównego, obecnie jednak rozwiązanie to opóźnia pandemia.

Początkowo z Krakowa i Katowic turyści będą mogli dojechać w sobotę oraz niedzielę. Z pierwszego miasta dojedziemy na miejsce w niecałą godzinę. W drugim przypadku podróż zajmie niecałe 1,5 godziny, a po drodze przejedziemy przez Mysłowice i Oświęcim.

Przypomnijmy, że Energylandia oferuje swoim gościom blisko 100 wyjątkowych atrakcji, które dostosowane są do turystów w każdym wieku. Znaleźć tam można zarówno karuzele, jak i kolejki górskie czy ekstremalne obiekty zapewniające wyjątkową dawkę adrenaliny.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Turystyka.rp.pl

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >

Polska

Burze to nie wszystko. Co czeka nas w długi weekend czerwcowy?

Czytaj więcej >

Polska

Turystom w Turcji grozi aresztowanie. Jeden z lokalnych przepisów jest niezwykle ważny

Czytaj więcej >

Polska

Jasnowicz Glanc ostrzega przed wakacjami. Wskazuje kierunek, którego lepiej unikać

Czytaj więcej >

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >