Turysci.pl
Park Narodowy Yellowstone

Fot. facebook.com/Yellowstone National Park

Rzadkie zwierzę w Parku Narodowym Yellowstone. Nagranie w sieci

21 Stycznia 2021

(Ostatnia zmiana: 12 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Kamery zamontowane w Parku Narodowym Yellowstone często dostarczają ciekawych widoków, ale takiego gościa nikt się nie spodziewał. Leśne ostępy przemierzał rosomak, który jest jednym z najsłabiej poznanych drapieżników lądowych.

Park Narodowy Yellowstone był pierwszym parkiem narodowym w USA i jest również powszechnie uważany za pierwszy park narodowy na świecie. Chroni dziką przyrodę, a także liczne gejzery i źródła geotermalne. 

Udokumentowano tam setki gatunków ssaków, ptaków, ryb, gadów i płazów, z czego niektóre są zagrożone wyginięciem. Przykładem może być rosomak, którego ostatnio uchwyciło oko kamery.

women-ge746a00cd 1280

Minister Zdrowia ogłosił nowe restrykcje. Dotkną także podróżujących

CZYTAJ DALEJ

Park Narodowy Yellowstone znów jest domem rosomaków

Rosomaki są ssakami z rodziny łasicowatych, które wcześniej kojarzono raczej z psami lub niedźwiedziami. Trudność w poznaniu tego gatunku wynika z jego trybu życia. Te zwierzęta stale się przemieszczają i nie są zbyt liczne.

W Stanach Zjednoczonych zostały niemal całkowicie wytępione, jednak gatunek odradza się dzięki osobnikom z Kanady i Alaski. Dawniej były uważane za agresywne i krwiożercze, dziś są tajemnicze i nieuchwytne.

Czarno-białe nagranie bardzo ucieszyło pracowników parku, ale też ludzi na całym świecie. To pierwsze takie ujęcia, odkąd zostały zamontowane kamery w lasach Yellowstone. Dotychczas rosomaki pozostawały w cieniu i trudno było je zliczyć.

W latach 2006 - 2009 udało się ustalić, że na terenie parku narodowego i w okolicznych lasach żyje 7 przedstawicieli tego gatunku. Być może mniejszy ruch turystyczny w czasie pandemii sprawił, że zwierzęta wróciły w te okolice.

Kilka sekund, które zachwyciło świat

Na nagraniu widać jednego rosomaka, który biegnie przez las. Te kilka sekund najlepiej opisują to, co powszechnie wiadomo o tych zwierzętach - kryją się w gęstwinie, stale przemieszczają i trudno spotkać całą rodzinę.

Problemem w odrodzeniu się gatunku, może być niski współczynnik reprodukcji. Dodatkowo postępujące zmiany klimatyczne zmuszają te zwierzęta do szukania obszarów położonych bardziej na północy. Mają gęste futro, które sprawdza się w górach i przy niskich temperaturach, ale nie będzie odpowiednie na upały.

Rosomaki zamieszkują także północną Europę i Azję. Ich liczebność na naszym kontynencie została oszacowana przez IUCN (Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody) na ok. 2300 osobników.

Nagranie z parku Yellowstone obiegło już światowe media i wywołało ogromne poruszenie. Wszyscy są bardzo zadowoleni i liczą na kolejne sceny z rosomakami w roli głównej. Pozwolą na lepsze poznanie tego gatunku i dopasowanie sposobu ich ochrony. Bohatera parku możemy zobaczyć na Facebooku na profilu Yellowstone National Park

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Jak dobrze znasz polskie miasta? Tylko nieliczni odpowiedzą na 6 pytanie

Pytanie 1 z 7

Na ratuszu którego miasta możemy zobaczyć koziołki?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Wikipedia, Facebook

Maja LachowiczAutor

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Turystyka i Rekreacja, z zawodu pilot wycieczek. Ciekawość świata i zamiłowanie do podróży poskutkowało dołączeniem do redakcji Turysci.pl, by móc zarażać czytelników turystyczną pasją. Plany na przyszłość obejmują podróże w najdalsze zakątki świata, głownie bogate przyrodniczo. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Świat

Śnieg na Saharze. Zjawisko występuje coraz częściej, naukowcy alarmują

Czytaj więcej >

Świat

Tajlandia chce złagodzić przepisy graniczne. Minister Zdrowia ogłosił wstępną datę

Czytaj więcej >

Świat

USA. Samolot wypełnił się gęstą, białą mgłą. Nietypowa reakcja załogi

Czytaj więcej >

Świat

Silne trzęsienie ziemi na Jawie

Czytaj więcej >

Świat

Japonia przedłuża restrykcje graniczne. Obcokrajowcy nie wjadą do marca

Czytaj więcej >

Świat

USA. Zderzenie pociągu z awionetką. Chwilę wcześniej pilot awaryjnie lądował na torach

Czytaj więcej >