Turysci.pl
rząd planuje zmiany w liście płatnych parków narodowych

fot. wikimedia.org/Madameee1974/CC BY 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en

Rząd planuje rozszerzenie listy Parków Narodowych, do których wstęp jest płatny. 11 obiektów na liście

11 Lutego 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Rząd planuje rozszerzenie listy parków narodowych, w których pobierana jest od turystów opłata za wstęp. Na nowym spisie znaleźć się ma 11 pozycji. Projekt rozporządzenia trafił już do konsultacji oraz zaopiniowania przez Ministerstwo

Polskie parki narodowe dzielą się na darmowe oraz takie, w których od turystów pobierana jest opłata za wejście. Zwykle nie jest ona zbyt wysoka w przypadku jednodniowej wycieczki, jednak dłuższy, kilkudniowy pobyt dla całej rodziny, może już uderzyć po kieszeni. 

Kolejne polskie parki narodowe będą płatne? 

Rząd pracuje teraz nad rozszerzeniem listy parków, w których piechurzy muszą płacić za wstęp. Do Ministerstwa Klimatu i Środowiska wpłynął projekt, zakładający poszerzenie spisu o:

  • Babiogórski Park Narodowy;

  • Gorczański Park Narodowy;

  • Świętokrzyski Park Narodowy;

  • Woliński Park Narodowy.

Jeśli pomysł ten doczeka się realizacji, pełna lista zawierać będzie jedenaście pozycji. Oprócz wymienionych wyżej terenów, turyści płacić muszą też za przebywanie na terenie całego parku: Biebrzańskiego, Bieszczadzkiego, Karkonoskiego, Magurskiego, Narwiańskiego, Tatrzańskiego oraz Wigierskiego.

Nowe rozporządzenie zakłada wprowadzenie opłat na terenie całego Wolińskiego Parku Narodowego oraz rozszerzenie terenów, na których obowiązywać będą opłaty, w przypadku trzech pozostałych terenów. W parku Babiogórskim, Świętokrzyskim i Gorczańskim bowiem płatne do tej pory były jedynie niektóre obszary.  

babiogorski-park-narodowy-1613079313.jpg

Babiogórski Park Narodowy

Babiogórski Park Narodowy, fot. wikimedia.org/Jur432/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

Projekt zakłada również modyfikację przepisów obowiązujących w Parku Narodowym „Bory Tucholskie". Zmianie miałyby ulec tam tereny określane do tej pory jako płatne. 

[Zmiana - przyp. red.] pozwoli na wykonanie dodatkowych remontów i modernizację infrastruktury turystycznej - m.in. szlaków turystycznych, ścieżek edukacyjnych. Podkreśla się też, że w oparciu o dane z parków, gdzie opłaty za wstęp już funkcjonują, wprowadzenie tych zmian nie powinno wpłynąć na zmniejszenie ruchu turystycznego w parkach objętych zmianą – możemy przeczytać w uzasadnieniu projektu. 

Projekt rozporządzenia trafił również do zaopiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Zmiany - jeśli zostaną zaakceptowane - mogą wejść w życie już dwa tygodnie po oficjalnym ogłoszeniu ich zatwierdzenia

Ze względu na to, iż jego przepisy zostały opracowane w porozumieniu z dyrektorami parków narodowych, których zmiany dotyczą, na etapie tworzenia tego aktu prawnego, przewidziane vacatio legis jest wystarczające do wprowadzenia zmian. Wszystkie parki narodowe, których dotyczą zmiany są gotowe do wdrożenia przepisów projektowanego rozporządzenia [pis. org.] – cytuje treść rozporządzenia Interia. 

wejscie-do-wolinskiego-parku-narodowego-1613079433.jpg

Wejście do Wolińskiego Parku Narodowego

Wejście do Wolińskiego Parku Narodowego, fot. wikimedia.org/Mariochom/CC BY-SA/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Choć do mediów nie trafiły dokładne ceny biletów za wstęp do kolejnych parków, to ich wysokość można oszacować na podstawie cenników innych, podobnych terenów. Za jeden dzień w Tatrzańskim Parku Narodowym zapłacimy 6 zł (bilet ulgowy - 3 zł), a za wejściówkę tygodniową 30 zł (bilet ulgowy - 15 zł). W przypadku Biebrzańskiego Parku Narodowego jednodniowy pobyt wyniesie nas 8 zł (bilet ulgowy - 4 zł), a tygodniowy 40 zł (bilet ulgowy - 20 zł). 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Interia

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >