Kwarantanna dla przyjezdnych na Słowacjęfot. pixabay/HelenJank

Słowacja wprowadza wzmożone kontrole na granicy i obowiązkową kwarantannę

Sąsiad Polski podjął decyzję, że od 17 lutego przywrócone zostaną kontrole na granicy. Dodatkowo, na tysiące osób czeka obowiązkowa kwarantanna po przyjeździe na Słowację. Na konferencji zostały podane wszystkie szczegóły dla podróżnych.

Podczas pandemii koronawirusa jedną z podstawowych broni w walce z covidem jest kwarantanna dla osób, które podróżują z regionu o zwiększonym ryzyku. Izolacja ma chronić przed rozprzestrzenianiem się wirusa wśród ludzi.

Wiele krajów rezygnowało z obowiązkowej kwarantanny. Wszystko za sprawą obowiązkowego testu, do którego są zobligowani turyści podczas przekraczania granicy. Jedynie wynik negatywny uprawnia nas do wyjazdu na teren innego kraju. Niestety rosnąca liczba nowych mutacji koronawrisua sprawia, że coraz więcej państw przywraca kontrole na przejściach granicznych, wprowadza lockdown i nakazuje przekraczającym granicę odbycie kwarantanny. Od 17 lutego takie zasady będą obowiązywały na Słowacji.

Obowiązkowa kwarantanna po wjeździe na Słowację

Rząd naszych południowych sąsiadów podjął bardzo niewygodną decyzję dla tysięcy podróżnych. Od 17 lutego na przejściach granicznych Słowacji powrócą kontrole. Osoby, którym uda się wjechać do kraju, będą zobligowane do obycia kwarantanny. Są jednak wyjątki.

Jak wyjaśnił na konferencji prasowej minister zdrowia Słowacji, zaostrzenie restrykcji jest spowodowane ochroną obywateli przed pojawieniem się w kraju nowych mutacji koronawirusa.

Roztańczone tłumy na Krupówkach. Jest nagranieRoztańczone tłumy na Krupówkach. Jest nagranieCzytaj dalej

Szef resortu zdrowia zaapelował również do wszystkich osób planujących wyjazd, że warto wstrzymać się od podróży poza Słowację. Zaleca się, aby były one ograniczone do minimum. Słowacy powinni przekraczać granicę tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.

Słowacja

Słowacja, fot. pixabay/ LubosHouska, pixabay license

Po powrocie z zagranicy obywatele oraz osoby mieszkające na stałe na Słowacji będą musiały przejść 14-dniową kwarantannę. Istnieje możliwość skrócenia jej do 8 dni. Aby to uczynić, należy uzyskać negatywny wynik testu PCR.

Ale to nie wszystko, jeśli chodzi o zmiany obostrzeń na Słowacji. Każdy podróżny z innego kraju, który będzie chciał wjechać do naszych południowych sąsiadków, musi wypełnić formularz e-granicy. Zwolnione z tego obowiązku będą osoby dojeżdżające do pracy.

Słowacja

Słowacja, fot. pixabay/ Walkerssk, pixabay license

Luźniejsze obostrzenia dotkną sąsiadów Słowacji, czyli Węgry, Austrię, Czechy i Polskę. W przypadku tych państw nie jest potrzebny wspomniany wcześniej formularz. Wystarczy jak podczas przekraczania granicy obywatele Węgier, Czech, Austrii i Polski będą mieli dokumenty potwierdzające negatywny wynik badania na obecność koronawirusa. Zarówno test PCR, jak i antygenowy jest akceptowalny. Badanie nie powinno być starsze niż 7 dni.

Podróżni, którzy decydują się odwiedzić Słowację z krajów bardziej odległych w Unii Europejskiej, ze Szwajcarii i z Wielkiej Brytanii obowiązkowo muszą wypełnić formularz e-granicy, ich test antygenowy nie może być starszy niż 48 godzin, a test PCR 72 godziny. Po wjeździe turystów czeka kwarantanna. Zwolnienie z izolacji następuje po wykonaniu nowego badania na terytorium Słowacji. Jak zapowiedział minister zdrowia można to uczynić na własny koszt nawet pierwszego dnia.

Słowacja

Słowacja, fot. pixabay/ moritz320, pixabay license

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: RMF

Następny artykuł