Dermatolodzy: Ozdrowieńcy i zaszczepieni powinni poczekać kilka tygodni na opalanie na plażach
Tegoroczne wakacje będą inne niż wszystkie, głównie z powodu pandemii COVID-19. Zmieniają się preferencje wyjazdowe, obostrzenia, ale i zwyczaje turystów. Włoscy dermatolodzy apelują o jeszcze jedną rzecz - zachowanie ostrożności podczas opalania. Eksperci zajmujący się rakiem skóry są zdania, że ozdrowieńcy i osoby zaszczepione powinny poczekać kilka tygodni z kąpielami słonecznymi.
-
We Włoszech trwa kampania informacyjna dotycząca raka skóry. Medycy wskazują, że skórę ozdrowieńców i zaszczepionych trzeba bardziej chronić
-
Lekarze cytowani przez Il Messangero radzą, by z wakacyjnym opalaniem na plażach poczekać nawet kilka tygodni
-
Powrót do kąpieli słonecznych ich zdaniem powinna odbywać się stopniowo i z zastosowaniem kremów ochronnych, by nie sprawić sobie kłopotów skórnych
Zbliżające się wielkimi krokami wakacje mają być wyjątkowo ciepłe. Eksperci mówią o pogodzie idealnej na urlopy krajowe, wysokich temperaturach oraz gorącym słońcu . Na to ostatnie - zdaniem włoskich naukowców i lekarzy - szczególnie uważać powinni jednak ozdrowieńcy oraz osoby zaszczepione.
Jak podaje WP, we Włoszech trwa kampania edukacyjna dotycząca raka skóry. Eksperci skupiają się szczególnie o znaczeniu i powiązaniach tej choroby nowotworowej z COVID-19. Radzą turystom wstrzymać się z opalaniem i długim wylegiwaniem na plażach, jeśli niedawno przeszli zakażenie lub przyjęli szczepionkę, by nie wystąpiły u nich problemy skórne.
Włoscy naukowcy: Ostrożnie z opalaniem
WP, powołując się na włoskich dermatologów, informuje o powiązaniach między zaszczepieniem oraz zachorowaniem na COVID-19 a stanem skóry . Podkreślają, że konieczne jest specjalne opiekowanie się nią oraz chronienie przed promieniami słonecznymi.
Włoskie Il Messagero, cytujące tamtejszych lekarzy, podkreśla z kolei, że po infekcji lub przyjęciu preparatu, urlopowicze powinni poczekać z intensywnym opalaniem przynajmniej kilka tygodni . Eksperci zaznaczają, że najlepiej do kąpieli słonecznych wracać powoli, stopniowo, oczywiście stosując kremy ochronne.
Dermatolog Luca Fania twierdzi, że podczas tegorocznych wakacji nie powinniśmy przesadzać z korzystaniem ze słońca. Ekspert podkreślił, że COVID-19 może u chorego wywołać wysypkę czy pokrzywkę, a więc jest to choroba związana z dolegliwościami skórnymi . Należy więc robić wszystko, by ich uniknąć i nie ryzykować.
Gdzie Polacy zamierzają spędzić wakacje 2021?
Unikanie opalania się jednak może być trudne, bo zdecydowana większość Polaków zamierza spędzić tegoroczne wakacje nad morzem. Aż 9 na 10 najczęściej wybieranych miejscowości znajduje się właśnie na wybrzeżu.
Jak informuje Noclegowo.pl, na liście najpopularniejszych miejscowości znalazło się Władysławowo, Sarbinowo, Łeba, Mielno, Ustronie Morskie, Pobierowo czy Jastarnia. Każde z tych miejsc słynie z pięknych i obleganych przez turystów plaż.
Wypoczywając nad wodą, pamiętajmy jednak o swoim zdrowiu. Jeśli zależy nam na letniej opaleniźnie, stosujmy kremy i preparaty ochronne. Pamiętajmy również o zasłanianiu głowy oraz twarzy i unikajmy wielogodzinnego leżenia w słońcu, bo skończyć się to może udarem.
Przebywając długo w promieniach słońca, dbajmy też o odpowiednie nawodnienie. Wypoczywając nad wodą zachowujmy się odpowiedzialnie, unikajmy alkoholu (a szczególnie pływania po nim na niestrzeżonych akwenach), a zamiast niego pijmy dużo wody.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Źródło: WP