Turysci.pl Polska Oryginalne budynki w kratkę przyciągają mnóstwo turystów. Na czym polega ich fenomen?
Fot. EastNewsMarek BAZAK

Oryginalne budynki w kratkę przyciągają mnóstwo turystów. Na czym polega ich fenomen?

14 września 2023
Autor tekstu: Angelika Czarnecka

Wieś, gdzie budynki pomalowane są w biało-czarną kratę przyciągają każdego turystę z kraju. O tym jak powstały te charakterystyczne zdobienia, można dowiedzieć się w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.

Wieś Swołowo została okrzyknięta stolicą “krainy w kratę”.

Tym przyciąga turystów wieś Swołowo

Ciekawe miejsca można odwiedzić nie tylko za granicą. Wiele mniejszych miejscowości w naszym kraju skrywa bowiem wiele architektonicznych okazów, które przynajmniej raz w życiu warto zobaczyć. To zabytki, które dziś są otwarte dla turystów i każdego dnia przyciągają ich coraz więcej.

Jednym z takich miejsc jest wieś Swołowo. Turyści bardzo chętnie odwiedzają to miejsce ze względu na nietypowe budynki. Namalowany jest na nich charakterystyczny wzór - biało-czarna krata. Jedni mogą pomyśleć, że taki był zamysł. Nic bardziej mylnego. Prawdziwy powód jest zaskakujący.

Co skrywa “Kraina w kratę”?

Jak się okazuje we wsi Swołowo, w kwatery drewnianych konstrukcji wstawiano dyle owijane powrósłami słomianymi i oblepiano je gliną. Następnie powierzchnię bielono wapnem, z kolei belki zabezpieczane były czarną smołą. To sprawiało, że na zewnątrz budynku tworzył się charakterystyczny wzór biało-czarnej kraty. Nie bez powodu zatem wieś okrzyknięto stolicą “krainy w kratę”.

Swołowo znajduje się około 15 km od Słupska na Pomorzu, a sama wioska liczy zaledwie około 200 mieszkańców. Okazuje się, że po raz pierwszy o tym miejscu mówiło się już w XIII wieku. Wtedy to sławieński książę nadał wioskę zakonowi Joannitów. Później w XV wieku Swołowo przejął słupski książę Eryk II, a od XVII wieku przyjęło miano wsi królewskiej i była pod zarządem Słupska.

W Swołowie czeka na turystów mnóstwo atrakcji

Dla zainteresowanych historią wsi Swołowo istnieje możliwość zwiedzenia Muzeum Kultury Ludowej Pomorza. Na miejscu czekają warsztaty gotowania na kuchni kaflowej, a także zwiedzanie atrakcji muzealnych przedstawiających, jak na początku XX wieku żył bogaty pomorski chłop. Oprócz tego turyści mają wówczas okazję, by przyjrzeć się starym maszynom i narzędziom rolniczym. Swołowo warto odwiedzić w trakcie cyklicznie organizowanych dożynek, święta szparagów, jarmarków rękodzieła oraz pokazów wypieku chleba.

Droga nad Morskie Oko zamknięta. Turyści nie będą zadowoleni
Wakacje Polaków na all inclusive zmieniły się w horror. "Przecież nie odłączę dziecka od kroplówki!"
Obserwuj nas w
autor
Angelika Czarnecka

Redaktorka i wydawczyni serwisu Turyści.pl. Dziennikarka z kilkuletnim doświadczeniem w polskich mediach i absolwentka kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Miłośniczka włoskich regionów. Uwielbiam dzielić się wskazówkami dotyczącymi budżetowego podróżowania po świecie.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy