Turysci.pl > Na topie > Olbrzymi rekin kilka metrów od popularnej plaży. Nagranie mrozi krew w żyłach
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 31.08.2023 15:02

Olbrzymi rekin kilka metrów od popularnej plaży. Nagranie mrozi krew w żyłach

Rekin
fot. Canva, TikTok

Ostatnimi czasy bardzo często media informują o pojawieniu się rekinów blisko brzegu. Z tego powodu władze wielu regionów zamykają plaże, a turyści są proszeni o ostrożność. 

Niedawno duży rekin został zauważony tuż przy popularnej - także wśród Polaków - plaży. 

Rekiny niedaleko europejskich kurortów

W trakcie tegorocznych wakacji wielokrotnie informowaliśmy o pojawieniu się rekinów nieopodal wakacyjnych kurortów. Na początku czerwca doszło do tragicznej sytuacji w egipskiej Hurghadzie. Tam rekin pożarł żywcem rosyjskiego turystę. 

Po wykonaniu sekcji zwierzęcia okazało się, że ten żarłacz tygrysi był w ciąży. Rekiny zazwyczaj wpływają na płytkie, ciepłe wody, gdy szukają miejsca do porodu lub gdy ludzie je tam dokarmiają. 

Bardzo dużo zgłoszeń nt. obecności rekinów było też wokół hiszpańskich wysp tj. Ibiza czy Majorka oraz nieopodal Barcelony i Walencji. Tam władze na kilka dni zamknęły nawet plaże w obawie przed atakiem. 

Rekin w Albanii

Niedawno na TikToku pojawiło się nagranie z 29 sierpnia, na którym widać pływającego rekina. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że olbrzymie zwierzę znajdowało się zaledwie kilka metrów obok mężczyzn, którzy uwiecznili to spotkanie. 

Rekin pojawił się w wodach Albanii w miejscowości Ksamil, która słynie z nowoczesnych kurortów. Ze względu na przystępne ceny Polacy bardzo chętnie się tam wybierają. Region ten nawet zyskał miano "Europejskich Malediwów".

W Bałtyku też pływają rekiny

Mało kto wie, że w Morzu Bałtyckim również mieszkają rekiny. Nie są co prawda tak okazałe jak w głębinach oceanów, jednak wciąż niektóre z nich mogą stwarzać zagrożenie. 

Jednym z najpopularniejszych gatunków jest żarłacz śledziowy. Osiąga on długość do trzech metrów i waży nawet 200 kg. Innymi popularnymi gatunkami są koleń i rekinek psi.