Turysci.pl > Na topie > Rekin zabił turystę w uwielbianym przez Polaków kraju. Na jaw wychodzą szokujące fakty
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 13.06.2023 19:02

Rekin zabił turystę w uwielbianym przez Polaków kraju. Na jaw wychodzą szokujące fakty

Żarłacz tygrysi
fot. Canva

W czwartek 8 czerwca doszło do przerażającej tragedii w Egipcie. Rekin zaatakował człowieka niedaleko plaży Dream Beach nad Morzem Czerwonym w Hurghadzie. Służby schwytały i przebadały drapieżnika. Na jaw wyszły nowe, zaskakujące fakty. 

Internet obiegły nagrania, na których widać ostatnie chwile 24-letniego Rosjanina, który został pożarty przez rekina w wodach Morza Czarnego. Służbom udało się schwytać bestię.

Sekcja rekina, który zaatakował Rosjanina w Hurghadzie

Jak poinformował Instytut Nauk o Morzu i Rezerwatów Morza Czerwonego, udało się schwytać żarłacza tygrysiego, który zaatakował i pożarł żywcem 24-letniego Rosjanina. Drapieżnik waży ok. tony, mierzy cztery metry długości, a jego paszcza otwiera się na 80 cm. 

Obecnie trwa proces mumifikacji zwierzęcia. Zostanie on umieszczony w egipskim Marine Museum & Aquarium. Żarłacz w przyszłości będzie mógł być podziwiany przez odwiedzających Hurghadę.

Samica rekina, która zaatakowała Rosjanina była w ciąży

Jak się okazuje, żarłacz tygrysi, który zabił 24-latka był w ciąży. We wnętrznościach samicy rekina odnaleziono kilka płodów. Drapieżnik ten wypłynął dzień przed atakiem na człowieka na płytkie wody Morza Czarnego aby sprawdzić, czy będzie to odpowiednie i bezpieczne miejsce do porodu. 

Rekin tygrysi jest jajożyworodny. Oznacza to, że młode wykluwają się jeszcze będąc w ciele matki, a następnie rodzą się, gdy są już rozwinięte. Ciąża rekina tygrysiego wynosi od 13 do 16 miesięcy, jednorazowo samica może wydać na świat do 80 młodych rekinów. 

W jakich sytuacjach rekin wpływa na płytkie wody?

Profesor Egipskiego Narodowego Instytutu Nauk o Morzu Mahmoud Dar wypowiedział się na temat najnowszego odkrycia. - Samice wpływają na wody przybrzeżne, aby rodzić. Szukają ciepłych i płytkich wód w obawie przed samcami lub wrogami na wodach głębszych. Wcześniej samica rekina zabezpiecza ten obszar i odwiedza go przed porodem. Niestety w tym czasie ryba jest niespokojna, ponieważ obawia się o swoje potomstwo.

Samica prawdopodobnie wyczuła niebezpieczeństwo i dlatego zaatakowała człowieka. Jak tłumaczy profesor, rekin wpływa na płytkie wody w trzech przypadkach: gdy rybacy wyrzucają do wody martwe zwierzęta (wówczas zapach wabi rekiny), gdy ktoś świadomie karmi rekiny oraz przed porodem.