Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > W Morzu Bałtyckim też są rekiny. Największy mierzy aż trzy metry
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 14.07.2023 18:12

W Morzu Bałtyckim też są rekiny. Największy mierzy aż trzy metry

Rekin
fot. Canva

W ostatnim czasie coraz częściej słyszy się o atakach rekinów na ludzi lub po prostu o zwiększonej populacji tych drapieżników przy plażach. Jak się okazuje, w Morzu Bałtyckim też występują rekiny, z którymi raczej nie chcielibyśmy mieć styczności.

Morze Bałtyckie jest akwenem śródlądowym, które jest połączone z Morzem Północnym poprzez Cieśninę Duńską. W związku z tym trudno spotkać tu rekiny na co dzień występujące w głębinach oceanów. Istnieje jednak kilka gatunków rekina, który występuje w polskim morzu. 

Rekiny w Morzu Bałtyckim

Jak się okazuje, Bałtyk wcale nie jest dobrym miejscem dla słonowodnych rekinów. Agata Skomat z Akwarium Gdyńskiego tłumaczy w jednym z filmików edukacyjnych, że ze względu na niskie zasolenie wód polskiego morza, rekiny niechętnie do nas docierają. 

- [Rekiny - red.] posiadają specjalne narządy, które umożliwiają im przystosowanie się do zmian tego zasolenia, jednak Morze Bałtyckie jest na tyle “słodkim” morzem, że życie tutaj jest dla nich po prostu niekorzystne, ponieważ musiałyby poświęcić zbyt dużo energii na samo przystosowanie się jak dla nich do trudnych warunków - powiedziała ekspertka. 

W teorii duże rekin zamieszkujące Bałtyk mogłyby nie mieć wystarczająco dużo siły by np. polować czy się rozmnażać. Bliżej Morza Północnego można jednak natrafić na niektóre okazy z rodziny tych drapieżników. 

Jakie rekiny występują w Morzu Bałtyckim?

W Bałtyku występuje dość popularny żarłacz śledziowy (inna nazwa: lamna śledziowa). Może osiągnąć do trzech metrów długości i 200 kg wagi. Charakteryzuje się białym spodem i ciemnoszarą lub niebieskoszarą górą. Gatunek ten ma dwie płetwy grzbietowe. Rekin ten może stanowić zagrożenie dla człowieka, jednak niechętnie wypływa na płytkie wody, stąd też rzadko słyszy się o jego obecności w okolicach plaż. 

Innymi popularnymi gatunkami są koleń i rekinek psi. Ten pierwszy nie byłby w stanie zaatakować człowieka. Mierzy do 1,6 m długości i waży zaledwie 9 kg. Występuje niemal na całym świecie. Rekinek psi to z kolei niewielki i zupełnie niegroźny morski stwór, który występuje w rejonach niemieckiej części Morza Bałtyckiego. Jego długość nie przekracza 75 cm, a waga 3 kg. Według ekspertów, w wodach Bałtyku pływa 18 gatunków rekina. 

Zagrożenia w Morzu Bałtyckim

O ile zetknięcie się z rekinem pływając w Morzu Bałtyckim jest bardzo mało prawdopodobne, o tyle nie oznacza to, że nie ma się tam czego bać. Niebezpieczne dla zdrowia mogą okazać się np. sinice, które zakwitają w wodach polskiego morza zwłaszcza latem. 

Powodują one m.in. ból brzucha, nudności, skurcze żołądka, biegunkę, gorączkę, bóle mięśni i zawroty głowy. Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń służb i absolutnie nie podchodzić do wody, w której wykryto te bakterie.