Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > Chciał przewieźć ostrą amunicję do Paryża. Polak miał duże kłopoty
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 14.07.2023 17:05

Chciał przewieźć ostrą amunicję do Paryża. Polak miał duże kłopoty

Lotnisko Chopina
fot. Canva

W czwartek 13 lipca na Lotnisku Chopina doszło do niecodziennej sytuacji. Jeden z pasażerów próbował przewieźć aż 12 sztuk ostrej amunicji w bagażu podręcznym. Mimo tłumaczeń, mężczyzna nie uniknął kary.

Przy okazji Straż Graniczna przypomniała o zasadach przewodu broni palnej i amunicji

Próbował przewieźć 12 sztuk ostrej amunicji

W czwartek 43-letni Polak miał zaplanowany lot do Paryża. W trakcie kontroli bagażu okazało się, że mężczyzna próbuje ze sobą przewieźć aż 12 sztuk ostrej amunicji. Interweniowali funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie.

Jak czytamy na stronie Straży Granicznej, “podróżny tłumaczył się, że nie zamierzał wywozić amunicji z kraju, a ostatni raz używał jej na strzelnicy podczas treningu strzeleckiego i zupełnie o niej zapomniał nie zdając sobie sprawy, że znajduje się ona w jego torbie podróżnej”. 

Mandat dla mężczyzny próbującego przewieźć amunicję

Jak się okazuje, 43-latek posiada stosowne pozwolenie na broń i amunicję, jednak nie miał zaświadczenia przy sobie. Na miejsce dostarczono legitymację uprawniającą mężczyznę do posiadania broni, jednak to nie wystarczyło. Polak nie miał odpowiedniego zezwolenia na wywóz amunicji. 

“Po przeprowadzeniu niezbędnych czynności 43-latek musiał się udać do miejsca zamieszkania w celu zdeponowania amunicji, a to wiązało się z przełożeniem daty podróży oraz poniesieniem sankcji w postaci mandatu karnego w wysokości 500 złotych” - dodano. 

Zasady przewozu broni palnej i amunicji

Straż Graniczna przypomina, że każda osoba, która planuje “przewieźć broń palną, broń gazową lub amunicję jest zobowiązana o tym fakcie poinformować przedstawiciela linii lotniczych na lotnisku, z którego planuje wylot w celu zadeklarowania tego faktu. W takiej sytuacji pasażer przewożący broń palną i/lub amunicję poproszony jest o przejście do specjalnego pomieszczenia, celem sprawdzenia broni oraz posiadanych dokumentów (pozwolenie na broń, a w ruchu międzynarodowym – również zgodę na jej wywóz wydaną przez organ Policji lub zaświadczenie wydane przez Konsula RP oraz „Europejską Kartę Broni”).”

Warto zaznaczyć, że broń w momencie przewozu powinna być rozładowana i zabezpieczona. “Broń palną, broń gazową lub amunicję umieszcza się w bagażu rejestrowanym lub nadaje się jako bagaż rejestrowany, który jest transportowany na pokład statku powietrznego pod stałym nadzorem Straży Granicznej” - czytamy na stronie.