Turysci.pl > Polska > Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości
Patryk Korzec
Patryk Korzec 24.03.2022 22:17

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

PKP znosi limit
fot. wikimedia.org/Kamil 203/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

PKP Intercity od 26 czerwca zmienia limity zajętości. Obecnie wynosi on 100 proc. w składach wagonowych. Wkrótce możliwa będzie podróż bez rezerwacji miejsc siedzących. Przepisy utrzymane zostaną jedynie dla pociągów obsługiwanych przez Pendolino, Flirt oraz Dart, ponieważ nie ma możliwości ich wydłużania.

  • 26 czerwca PKP Intercity zniesienie limit zajętości w wysokości 100 proc.

  • W składach wagonowych będzie można zajmować również miejsca, które nie są siedzące. Do tej pory, ze względu na kwestie pandemiczne, nie było to możliwe

  • Dotychczasowe zasady pozostaną niezmienione w pociągach elektrycznych i spalinowych zespołach trakcyjnych - Pendolino, Dart oraz Flirt.

W okresie wakacyjnym przejazdy pociągami PKP Intercity cieszą się szczególnym zainteresowaniem, przewoźnik wychodzi więc naprzeciw potrzebom turystów. By zwiększyć liczbę osób, które mogą przemieszczać się koleją po Polsce, zniesiony zostanie limit zajętości miejsc w wysokości 100 proc. Nowe przepisy wchodzą w życie już 26 czerwca.

PKP Intercity znosi limity w pociągach

Wiadomość o zniesieniu limitów została przekazana przez PKP Intercity na profilu na Facebooku oraz na stronie internetowej przewoźnika. Jak czytamy we wpisie, zniesienie limitu jest zgodne z przepisami prawa, dotyczącymi zajętości miejsc w transporcie publicznym.

W składach wagonowych PKP Intercity będzie teraz można podróżować również bez rezerwacji miejsca do siedzenia – informuje przewoźnik.

Przypomnijmy, że w czasie pandemii konieczne było zarezerwowanie miejsca siedzącego. Zajęte też w wyniku obostrzeń mogło być tylko co drugie krzesło.

Zniesienie obostrzeń dotyczy pociągów wagonowych, oznacza to, że przepisy pandemiczne obowiązywały będą nadal w elektrycznych zespołach trakcyjnych, czyli EZT. Dotyczy to zatem tras obsługiwanych przez pojazdy Dart, Pendolino oraz Flirt. PKP Intercity zaznacza, że obostrzenia pozostaną też w spalinowych zespołach trakcyjnych SZT.

https://www.facebook.com/PKP.Intercity/posts/4151803881553343

Utrzymanie obowiązkowej rezerwacji miejsc w wyżej wymienionych składach ma zagwarantować podróżnym wysoki komfort podróży w czasie wakacyjnych wyjazdów do turystycznych miejscowości. Przewoźnik zaznacza również, że przez całe lato analizowana będzie frekwencja w pociągach składających się z wagonów.

PKP Intercity informuje, że jeśli zainteresowanie będzie duże, to podejmowane będą decyzje o „wzmocnieniu pociągów dodatkowymi wagonami". Zaznaczono, że ich stan będzie dostosowywany do obłożenia, zalecane jest więc wcześniejsze planowanie podróży, które pozwoli przewoźnikowi na szybszą reakcję, zależną od obłożenia.

Zasady panujące w pociągach PKP w czasie pandemii

Turyści wyjeżdżający na wakacje pociągami powinni pamiętać, że nadal trwa ogólnoświatowa pandemia. PKP Intercity zapewnia, że w związku z tym, w wagonach wciąż będą obowiązywały przepisy sanitarne. Kierownicy i konduktorzy będą stosowali środki ochrony indywidualnej oraz przestrzegali zasad higieny osobistej.

Załoga pociągu korzystać będzie z żeli do mycia i dezynfekcji, nosić będzie również rękawiczki ochronne i maseczki zasłaniające usta i nos. Podczas sprawdzania biletów zachowywany będzie bezpieczny dystans, co zapewnią terminale zbliżeniowe.

Wszyscy podróżni powinni zasłaniać usta i nos maseczkami ochronnymi, tak jak miało to miejsce do tej pory. Przewoźnik gwarantuje również, że wszystkie pociągi i wagony są regularnie czyszczone oraz dezynfekowane, po każdym przejeździe, by zapewnić bezpieczeństwo klientom. Niedawno PKP Intercity wprowadziło również letni rozkład jazdy, dostosowany do letnich upodobań urlopowiczów. Ze szczegółami zapoznać się można tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Podróże Onet