Turysci.pl Polska Obserwatorium na Śnieżce doczeka się remontu. Otworzą dolny dysk dla turystów
zdjęcie pogląowe/fot. wikimedia.org/Stanislav Dusík/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Obserwatorium na Śnieżce doczeka się remontu. Otworzą dolny dysk dla turystów

19 kwietnia 2021
Autor tekstu: Patryk Korzec

Śnieżka jest jedną z najbardziej charakterystycznych gór w Polsce. Obserwatorium Meteorologiczne, które znajduje się na jej szczycie, przyciąga tłumy turystów z Polski i nie tylko. Wkrótce jednak to miejsce się zmieni - IMGW-PIB zapowiada wielki remont. Dolny „dysk" ma być przystosowany do potrzeb turystycznych.

  • Budowa Obserwatorium na Śnieżce rozpoczęła się w 1966 roku

  • Jeszcze w 2021 roku mają ruszyć prace rekonstrukcyjno-remontowe tego obiektu

  • Dolny „dysk" ma zostać udostępniony turystom. Rozmowy nad tym projektem trwały od 2019 roku

Pierwsze wzmianki w mediach, dotyczące remontu Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce, pojawiły się już w 2019 roku. Jak pisał wtedy Karkonoski Park Narodowy, właściciel obiektu (IMGW-PIB) chciał do końca roku przeprowadzić prace przygotowawcze, a następnie ruszyć z właściwym remontem.

Ostatecznie jednak plany się przeciągnęły, a pierwsze roboty mają zostać rozpoczęte w 2021 roku. Eksperci zacząć mają od zabezpieczenia poszycia dachowego dwóch dysków obiektu - górnego oraz środkowego.

Obserwatorium na Śnieżce przejdzie remont

Po zakończeniu pierwszej fazy prac, nastąpić ma w 2022 roku wzmocnienie konstrukcji zewnętrznej dysku dolnego, nazywanego restauracyjnym . Przypomnijmy, że to właśnie on ma największą średnicę, a od jego zachodniej strony znajduje się wejście do Obserwatorium.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal jeleniagora.naszemiasto.pl, stworzona ma zostać przy okazji remontu dokumentacja projektowa instalacji: kanalizacyjnej, wodnej oraz energetycznej, wszystkich obiektów WOM Śnieżka.

Prace budowlane, kanalizacyjne, instalacyjne, energetyczne i teletechniczne mają zostać przeprowadzone w latach 2023-2025. W ramach tych działań kompleksowy remont przejdzie dolny dysk, który w przyszłości ma zostać otwarty dla turystów.

Nie wiadomo jeszcze, jak dokładnie będzie wyglądało zagospodarowanie tego obiektu, bez wątpienia jednak piechurzy nie będą zawiedzeni. Wystarczy przypomnieć, że przed zamknięciem, mieściła się tam restauracja, z której rozciągał się niesamowity widok w kierunku Kotliny Jeleniogórskiej. Być może powróci także sklepik z pamiątkami.

Nowe i stare obserwatorium

Wielu turystów nie zdaje sobie sprawy z faktu, że Obserwatorium Meteorologiczne, składające się z charakterystycznych „dysków", to nie pierwsza wersja obiektu. Przed nim na Śnieżce stało tzw. stare obserwatorium.

Powstało ono w 1900 roku, pomiary meteorologiczne rozpoczęto z niego dokładnie 5 lipca. Miało kształt trzykondygnacyjnej, 16-metrowej wieży. Na jego dachu znajdowały się dwa, niewielkie tarasy.

Budynek ten przetrwał obie wojny światowe, a polska służba meteorologiczna zaczęła prowadzić z niego obserwacje 16 lipca 1945 roku. Budynek wielokrotnie przechodził remonty, a w połowie lat 50. XX wieku zadecydowano o stworzeniu nowego obserwatorium.

Choć początkowo pojawił się plan przetransportowania starego budynku w inne miejsce i stworzenia w nim muzeum, nic z tego ostatecznie nie wyszło. W 1989 roku zadecydowano o rozebraniu obiektu w sposób, który uniemożliwił jego rekonstrukcję.

Stare obserwatorium na Śnieżce
Stare obserwatorium na Śnieżce/fot. wikimedia.org/Jojo, en:Jojo_1, pl:Jojo/Public Domain

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: jeleniagora.naszemiasto.pl

Obserwuj nas w
autor
Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy